Görüş Bildir

etiket 10. Yıl Marşı'nı Yasaklayan Bolu Milli Eğitim Müdürü'ne Soruşturma İzni Yok

Haberler
> 10. Yıl Marşı'nı Yasaklayan Bolu Milli Eğitim Müdürü'ne Soruşturma İzni Yok

Bolu Valiliği, haziran ayında okullarda 10. Yıl Marşı'nı yasaklayan ve '10. Yıl Marşı mı kaldı?' diyen İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz hakkında soruşturma izni vermedi.

Bolu Valiliği tarafından okullarda 10. Yıl Marşı'nı yasaklayan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz hakkında 'Görevini kötüye kullandığı' iddiasıyla başlatılan ön inceleme tamamlandı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettişi Mehmet Avcı'nın inceleme raporu doğrultusunda Vali Aydın Baruş, Cengiz hakkında soruşturma izni vermedi. 

Cengiz'in, söz konusu toplantıda 10. Yıl Marşı ile ilgili söylediği, 'Bazı mezuniyet törenlerinde 10. Yıl Marşı çalınıyor. 10. Yıl Marşı'nın üzerinden geçeli kaç sene oldu. Bu 28 Şubat marşı. Hala bana 28 Şubat'ı hatırlatacak müzik koyuyorlar. Ben orada en üst yetkili olursam marşı durdururum ve durdurdum da geçmişte. Bütün töreni sabote ettim belki de. Bırakın şunu çalmayın. Ama orada bir Vali varsa bir şey diyemem, belediye başkanı varsa müdahale edemem. Bundan sonra 10'uncu Yıl Marşı'nı çalmayın. İstemiyorum, istemiyoruz. Ve çok hoş da olmuyor. Hala bir yerlere mi özeniyoruz. O devirler geçti' sözlerine de yer verilen kararda şöyle denildi:

'Okul yöneticileri tarafından toplantıda söylenen sözlerin bir talimat, tehdit veya yasaklama olarak algılanmadığı, bu yönde kendilerine ve okullarına yapılan herhangi bir sözlü veya yazılı emir ya da talimatın bulunmadığı, olayın spontane gelişen, önceden belirlenen bir amaç ve plan dahilinde oluşmadığı anlaşılan bu diyaloglarla ilgili, Anayasa ve Milli Eğitim Temel Kanunu hükümlerine aykırılık oluşturacak bir sonuca varılamayacağından soruşturma izni verilmemesine karar verdim.'

'Sayın Vali görevini yapmıyor'

'Sayın Vali görevini yapmıyor'

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, düzenlediği basında toplantısında kararı eleştirerek, 'Sayın Vali görevini yapmıyor. '10. Yıl Marşı'nın yasaklanma kararı resmi bir karar değildi, müdürün bir söyleşisinde ortaya çıktı. O yüzden kendisine soruşturma izni vermedim' diyor. Bu noktada ben Valinin bu olaylara objektif yaklaşmadığını düşünüyorum. Bu müdür FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle birçok müdürü görevden alıyor, bir çoğunun ihraç edilmesinde doğrudan katkısı var. Siz bu müdürle ilgili bir işlem yapmıyorsunuz' dedi.

Özcan, Yusuf Cengiz'in, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Balıkesir Milli Eğitim İmamı olduğu iddiasıyla tutuklanan Ahmet Doğan ile yan yana 2014'te örgütün yurt dışı okulları ziyaretinde çekilen fotoğrafını da göstererek eleştirilerini sürdürdü.

Cengiz hakkında Valilik tarafından hazırlanan ve söz konusu fotoğrafların da yer aldığı dosyanın Ankara'ya gönderilmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaşmadığını ileri süren Özcan, 'O dosya eğer ulaştırılmıyorsa hala üst düzey bürokraside bazı bürokratları koruyan adamlar var. Bunlar kimse bunların üzerine gidilsin' dedi.

Ne olmuştu?

Bolu İl Milli Eğitim Müdür Yusuf Cengiz, Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapılan okul müdürleri toplantısında okullarda 10. Yıl Marşı'nın çalınmaması talimatını vermiş, ardından katıldığı bir törende de gazetecilerin sorusu üzerine, 'Okullarda 10. Yıl Marşı'nın çalınmamasını söyledim. Artık 10. Yıl Marşı mı kaldı? 2023'te 100. yıl marşını yazacağız' ifadelerini kullanmıştı.

CHP'liler valiliğe yürümüştü

CHP'liler valiliğe yürümüştü

Yusuf Cengiz'e yönelik protestoya polisin gazla müdahalesi ardından, 30 CHP milletvekilinin katılımıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik önünde basın açıklaması yapılmıştı.

Diğer yandan Bolu Valisi Aydın Baruş, Milli Eğitim Müdürü ile ilgili inceleme başlattıklarını ve bunun sonucunda soruşturma açılıp açılmayacağına karar verileceğini söylemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
485
257
59
18
10
10
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Melih Işık

bolunun yarısından çoğu yobaz zaten. Öyle göte böyle yarak -.-

gökhan gök

Bunlar sadece ATATÜRK'ü kaldırmaya çalışmıyor aynı zamanda türklüğü de kaldırmaya çalışıyorlar. İnsanlarda koyun olmuş kendilerini uçuruma sürekleyen çobanı ... Devamını Gör

Semanur Fidan

bir torba kömür iki paket makarna

Mr Logical

Mehter marşı çalsa zevkten dört köşe olur ama. Halbuki mehter marşı 10. yıl marşından onlarca yıl eski...