Görüş Bildir
Haberler
10 Madde ile 5 Kasım ve V For Vendetta

etiket 10 Madde ile 5 Kasım ve V For Vendetta

Gökhan A.
05.11.2014 - 03:25 Son Güncelleme: 05.11.2020 - 15:13

Bugün günlerden 5 Kasım. Her yıl olduğu gibi bu 5 Kasım'da da V for Vendetta filminin resim ve videolardan oluşan repliklerini paylaşanları rahatlıkla görebilirsiniz. Peki hiç merak ettiniz mi kimdir bu Guy Fawkes? Ve neden maskesi bu kadar popüler? Bilinmeyen yönleriyle Guy Fawkes ve 2005 yapımı V for Vendetta filmini inceleyelim.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Guy Fawkes kimdir?

1. Guy Fawkes kimdir?

13 Nisan 1570 York şehrinde doğmuştu ve Katolik bir İngiliz askeriydi. İngiliz tarihinin en büyük 'vatan haini' olarak kabul edilen Fawkes, 1593’te Katolik oldu ve İspanyol ordusunun Hollanda’da bulunan birliğine katıldı. Kısa zamanda askeri zekâsıyla sivrilen Guy, 1604’te yurduna döndü. Burada Robert Catesby ve diğer komplocularla tanıştı.

2. Barut Komplosu

2. Barut Komplosu

Kral I. James'e, kraliyet ailesine ve tüm diğer aristokratlara karşı yapılan ve İngiliz tarihinde 'Barut Komplosu' olarak bilinen olayda aktif olarak rol aldı. On iki komplocu, İngiliz Parlamento Binasını havaya uçurmaya karar verdi.

3. Komplonun nedeni...

3. Komplonun nedeni...

İngiltere 1532-1536 yılları arasındaki reform döneminde kiliseyi krala bağlamış, din adamlarının halk ve iktidar üstündeki etkisini azaltmıştı. Guy Fawkes ve diğer komplocular, bu yeni düzeni bir türlü hazmedememiş, yerine Katolik Kilisesi’nin yeniden egemen olduğu bir düzen kurmaya karar vermişlerdi. Bunun için de mevcut sistemi ve yöneticilerini yok etmeleri gerekiyordu.

4. Bilinenin aksine Fawkes,

4. Bilinenin aksine Fawkes,

Günümüzde özgürlük için savaşan halk kahramanı sıfatıyla tanınan Fawkes, bilinenin aksine güçlü bir demokrasi kurmaya çalışan İngiliz Parlemento'sunu havaya uçuracaktı. Amacı Kral’ı ve bütün milletvekillerini öldürüp yerine Katolik Hristiyan şeriatını temel alan bir diktatörlük kurmaktı.

5. Vatan Hainliği

5. Vatan Hainliği

5 Kasım 1605 günü Fawkes, eylemin düşünsel lideri bile olmamasına rağmen olay gecesi barut fıçıları ile yakalandığı için en çok öne çıkan isim olmuştur. Çıkarıldığı mahkemede vatan hainliğinden hüküm giyen Fawkes, 31 Ocak 1606’da sarayın karşısında asılarak idam edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Filme gelecek olursak...

6. Filme gelecek olursak...

2020′li yılların faşist bir düzenin egemen olduğu Büyük Britanya Parlamento'suna karşı, terörist taktikleri kullanıp baş kaldıran ve 'V' olarak bilinen bir özgürlük savaşçısının halkı uyandırması işleniyor. 

V karakteri, ideolojileri farklı olsa da yönetime karşı olduğu için eyleminin tarzı bakımından Guy Fawkes'ı ilham alıyor.

7. Hatırla, 5 Kasım'ı hatırla...

7. Hatırla, 5 Kasım'ı hatırla...

Bu repliği bilmeyeniniz yoktur. V karakteri ve film ile özdeşleşen bu dizeler aslında isyan edenler tarafından değil; aksine başkaldıranların unutulmayacağını belirten zamanın İngiltere Kralı tarafından dile getirilmiş bir şiirdendir. Bir üst madde de belirtiğimiz gibi V karakterinin ilham aldığı kişiler Guy Fawkes maskesi altında toplanmıştır.

Bir izleyici yorumu

'İnsanlar Guy Fawkes maskesi takarak, adaleti eline alan eylemcinin rolüne koyuyorlar kendilerini, Guy Fawkes’ın değil.'

8. Çizgi roman ve film arasındaki farklar.

8. Çizgi roman ve film arasındaki farklar.
  • Filmde V için anarşist bir teröristten daha çok karizmatik bir özgürlük savaşçısı portresi çizilmiştir. Ayrıca çizgi romana zıt olarak hükümet ile işbirliği yapanlara karşı çizgi romandaki kadar acımasız değildir.

  • Filmin doruk noktalarında V, Evey'e aşık olduğunu itiraf eder. Orijinal hikâyede bahsedilmeyen Monte Kristo Kontu ve Operadaki Hayalet'den esinlenmeler ve etkileşimler filmin güçlü bileşenleridir. 

  • V'nin eylemleri öncesindeki hikâyede değişiktir. Güçleri hormon deneyinin etkisi sonucu değil, biyolojik silah araştırmaları sonucu ortaya çıkmıştır.

  • Çizgi romandaki gibi onlarca kişiyi kaygı duymadan öldürmesine rağmen, filmde sadece planlarına tehdit oluşturan ve intikam almak istediği kişileri öldürür. Film boyunca sadece İngiltere Merkez Adalet Sarayını ve Parlamento'yu yok eder.

9. Guy Fawkes maskesi direnişin simgesi haline nasıl geldi?

9. Guy Fawkes maskesi direnişin simgesi haline nasıl geldi?

Öncelikle filmin dünya çapındaki etkisi azımsanmayacak gibi değildir. Bunun yanında maskeyi benimseyen Anonymous gibi gruplarında şimdiki popülerliğini arttırmış olduğunu görüyoruz.

10. V for Vendetta'nın final müziğiyle o unutulmaz replikler

İçeriğin Devamı Aşağıda

Guy Fawkes hakkında daha fazla bilgi için

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1084
343
61
33
14
12
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Beyza

Halklar devletlerinden korkmamalı, Devlet halkından korkmalı

Pasif Kullanıcı

Adamlar yıllar önce bu filmi çektiler ve hala yaşıyorlar, ne bir ceza ne hapis. TRde olsa yönetmenden çaycısına kadar herkes şimdi silivrideydi