Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Bin İnsanla Çay İçmek İçin Otostopla Dünyayı Gezen Genç: Doğuş Kökarttı

 > 
6.2bPAYLAŞIM

Tıp fakültesinde okuyan gençlerin, sosyal hayatlarının olmadığı, okul-hastane-ev arasında mekik dokudukları konuşulup dururulur. Doğuş Kökarttı adlı bir tıp öğrencisi, bilinen bu yargıyı alt üst etmeye karar vermiş. 19 yaşından beri otostopla gezen Doğuş, bu gezme işini bir projeye dönüştürmüş.

Şu an 21 yaşında olan Doğuş Kökarttı, 5 yılda 10 bin insanla çay içmeyi hedeflediği projesi için kolları sıvamış: A Tea With 10.000 People

Neredeyse hiç para harcamadan seyahat eden Doğuş, yürüdüğü otoyollarda aklına, “dünyayı dolaşırken 10 bin insanla tanışıp çay içmek” fikrinin gelmesiyle böyle bir projeye başlamaya karar vermiş.

Projeye başlayalı henüz 2 ay oldu, ancak sosyal medya aracılığıyla 90 ülkeden davet aldı bile.

Okulu devam ettiği için ilk hedefi, Türkiye içerisinde davet edenlere otostop ile ulaşmak ve onlarla bir bardak çay içip 2 lafın belini kırmak.

“Ölüme yaklaşmadığım sürece para kullanmıyorum”

Verdiği röportajların çoğunda para kullanmayı reddettiğini söylüyor. Çay ise sadece bir sembol. Evrensel bir içecek olsun istediği için çayı seçmiş.

Türkiye dışında da kısa yolculuk planları yaza kadar devam edecek.

Özellikle İrlanda ve İngiltere'ye gitmek istiyor. Ancak Facebook üzerinde açtığı proje sayfası ve etkinlikte Almanya'dan çok sayıda davet almış ve Almanya'ya da mutlaka gideceğini belirtmiş.

İran'a da önümüzdeki kış içerisinde kısa bir yolculuk planlıyor, ancak yazı ayırdığı ülkeler oldukça uzun mesafe.

Asya ve Afrika'ya uzun yol otostop yolculukları almayı düşünüyor.

Yaptığı paylaşımlarda bunu bir proje olarak başlatırken sonunu ya da yarını düşünmediğini de aktarıyor.

Ben insanlığa bir düşünce bırakıyorum. Eğer hedefe ulaşacak kadar yaşayamazsam siz benim yerime yapabilirsiniz. Çünkü insanlar ölür, fikirler değil.

Amerika, Çin, Polonya, Danimarka... Dünyanın her yerinden davetler alıyor.

Amacı birlikte çay içme bahanesiyle dünyanın her yerinden bambaşka insanlara dokunabilmek, farklı insanları tanıyabilmek.

Sosyal medya üzerinden davetleri kabul eden Doğuş, açtığı proje sayfasından davetleri takip etmek zorlaşınca, kişisel hesabı üzerinden mesajla davet kabul etmeye başlamış.

Doğuş'un kişisel hesabını da davet etmek isteyenler için buraya bırakalım: Facebook

Doğuş dünyayı otostopla gezmenin ve tıp okumanın yanı sıra, edebiyat ve müzikle de ilgileniyor.

Kendine dair pek çok şeyi paylaşmaya çalıştığı blogunu da yine böyle bırakalım: Doğuş Kökarttı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jr.parker

''Çünkü insanlar ölür, fikirler değil.'' V For Vandetta abime saygılar. Bu kafayla 100.000'i görürsün. Yolun açık olsun. Bi alıntıda benden gelsin ''ve fikirler kurşun geçirmez!..

bekir.kahraman.180

bir de çay içerken ki fotosu olsaydı

yigiterdic

Kapalıçarşı'dan çıkana kadar zaten 1000 kişiyle tanışıp çay içer. Bunlara evlilik programlarımızı da ekle, gelin adaylarının "Bir çay içmek isterim" tekliflerini kabul edenler de 500 etse... Geriye pek bir şey kalmadı.

solitarywoman

saçlar röfle mi acaba ben onu merak ettim :D

yigiterdic

Tanışacağı 10.000 kişiden 1000'i kuaför olacakmış. Yoksa "Çıkmam abi" demiş.

cgds.ogn

vize??

Gizli Kullanıcı

Gitmek istediği ülkenin vatandaşları davet ediyor sanırım çok sorun yaşamaz.

cgds.ogn

ben abd ye gitmek için uğraştım kız arkadaşım vardı, en son kız pes edip Türki'yeye geldi, belki diğer ülkelerde formalitee daha kolaydır...

Gizli Kullanıcı

Ya almanyada falan çok kolaylaştırıyordu oradan yola çıktım. Türklere karşıda kötü bi tutum var..

Görüş Bildir