Görevimiz Gizlilik: Eski CIA Yöneticisinden Ajanların Akıllara Durgunluk Veren Kılık Değiştirme Sırları

87b OKUNMA

Onedio Editörü

Bir ajan fark edilmeden suçluların peşine nasıl düşer? Bu soruyu filmlerde, kurgusal olarak yüzlerce kez izledik fakat işin mutfağını da merak ettik.

Peki ajanlığın akıl almaz kılık değiştirme sırlarını eski bir CIA yöneticisinden dinlemeye ne dersiniz?

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=JASUsVY5...

Kılık değiştirmek aslında ajanın kendi güvenliğinden ziyade onunla işbirliği yapan ya da olayla hiçbir ilgisi olmayan kişileri korumakla ilgili.

Ve böylesine büyük risklere sahip kılık değiştirme işinin hayli özenli olması gerekiyor. Kısa süreli, görece basit kimlik değiştirmeler ya da uzun vadeli, sadece görüntü değil kişiliğin de modifiye edilmesini gerektiren kimlik değiştirmeler kendi içerisinde farklı denklemler barındırıyor.

Ortaya çıkan bu yeni kimliğin ajanın sahip olduğu özelliklerin tam zıddı olması gerekiyor.

Öyle ki onun bir ajan olduğu sonradan anlaşılsa bile sahip olduğu bedensel özellikler, karakteri ya da alışkanlıkları hiçbir şekilde ele vermemeli.

Kılık değiştirmede başlangıç noktası genellikle saçlar olur.

Kıvırcıksa biraz daha düz bir saç, siyahsa farklı bir renk saç, kişi eğer gençse araya biraz beyaz atılmasından zarar gelmez. Eğer yaşlıysa genç gösterecek bir saç şekli ve rengine ihtiyaç duyulur.

Kişileri gençleştirmek yerine daha yaşlı hale getirmek bazen daha faydalı olabilir çünkü araştırmalara göre zihinlerde genç erkekler yaşlı erkeklere göre daha tehditkar olarak kodlanabiliyor.

Ardından surat yapısında bazı değişiklere sıra gelir.

Bu konuda türlü protezler kullanılıyor ve surat yapısını tamamen manipüle edecek formüller var. Şakakları sivrileştirme, belki alnı biraz genişletme, çeneye bir çıkıntı ekleme, akla gelen her şey kılık değiştirme için gözden geçirilir.

Suratın sadece görünen kısımları değil... Ağız yapısı da mühim.

İnsan suratında en dikkat çeken ve en hareketli kısım olduğu için görüntüsüne ekstra özen gösteriliyor. Tabii bu düzenlemeler arasında konuşma biçimini, kelime telaffuzlarını değiştiren ve kişiyi neredeyse başka biri haline getiren bazı 'eklentiler' de ağız içerisine yerleştirilebiliyor.

Kadınların kimlik değiştirmesi erkeklerden biraz daha ilginç çünkü onlarda farklı bir cinsiyete dönüşme imkanı da var.

Bir erkeğin kadın kılığına girmesi neredeyse imkansız olsa da bir kadını genç, yaşlı, yakışıklı, çirkin bir erkek haline getirmek hayli kolay.

Bir kılık değiştirmenin başarılı olduğunu anlamak için CIA'in kullandığı basit bir ölçüt var.

Kişi eğer bir asansöre biniyor ve kimse ona dikkat bile etmiyorsa o işlem başarılıdır!

Görüntü belki de kılık değiştirmenin en basit aşaması. Asıl zor olan başkasıymış gibi davranabilmek ve bu ABD'de çok zor.

Çünkü CIA verilerine göre ABD'de insanlar yabancı bir istihbarat servisi tarafından takip edildiklerine çok çabuk ikna olabiliyor. Bu da çatal bıçak tutma alışkanlıklarını bile dikkat çekmeyecek şekilde değiştirebilmeyi gerektiriyor.

Örneğin Avrupalılar çatal ve bıçağı kullanıp yiyeceklerini böldükten sonra bıçağı bırakmadan çatalı ağızlarına götürür, Amerikalılar ise yiyeceklerini böldükten sonra bıçağı bir kenara bırakıp ardından çatalı ağızlarına götürüyor. Basit gibi görünse de önemli bir detay, nasıl yediğimiz.

CIA kılık değiştirirken davranışlara adapte olma aşamasında duruşa da özen gösteriyor.

Amerika'da insanlar genelde bir bacaklarına doğru yaslanarak dururken Avrupalılar iki bacaklarına da eşit yük vermeyi tercih ediyorlar. Bu tip bir genelleme tam anlamıyla doğruyu yansıtmıyor olabilir ama şüpheli gözler önünde gizlenmeyi kolaylaştıracağı kesin.

Ve yürüyüş! Bazen yürüyüş biçimlerini değiştirebilmek için ayakkabıya ayağı rahatsız edecek bir madde bile koyulur, hatta dize bandaj sarılır.

Bilinçsizce yeni kimliğe uyum sağlamak her şeyden önemlidir.

Peki oldu da ajanın kimliği açığa çıktı? Bir B planı her zaman var ve bu plan çoğunlukla basit ve sabit.

30 saniye içerisinde yine farklı birine bürünebilecek giysileri ve aksesuarları yanlarında taşımayı ihmal etmiyorlar. CIA şefine göre sizi takip eden kişiler sizin kaçtığınızı değil ortadan bir anda kaybolduğunuzu düşünmeli, aramayı bırakmalı.

Kılık değiştirme, yeni bir kimliğe bürünme istihbarat servisleri için hem çok zorlayıcı hem de hayati öneme sahip.

Anlayacağınız kılık değiştirmek, bir başkası olmak ve karşımızdaki şüpheliyi buna ikna etmek filmlerde göründüğü gibi kolay değil.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz;

Yorumlara Git