Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Birleşik Devletler Gizli Servisi' Hakkında Çok Az Bilinen 21 Detay

868PAYLAŞIM

ABD Gizli Servisi her zaman hikayeler ve söylentilerle dolu bir merak konusu olmuştur. Peki gerçekte bu siyahlar içindeki garip adamlar kimler? Filmlerde siyah güneş gözlükleri ve kulaklıklarla dolaşıyorlar, ama gerçek hayatta bir gün bir Gizli Servis ajanı ile karşılaşırsanız tanıma şansınız çok düşük. Yine de üzülmeyin, işte Gizli Servis ile ilgili çok gizli bilgiler.

21. Düşündüğünüzden daha kalabalıklar.

Söz konusu Gizli Servis olunca en fazla 100 tane seçilmiş askerden oluştuklarını düşünüyoruz genelde. Aslında neredeyse 6.500 kişiler, kişisel koruma birimini saymazsak tabii.

20. Yalnızca devlet başkanının korunmasından sorumlu değiller.

Devlet başkanının ailesi, eski başkanlar ve onların aileleri de koruma altındalar. Bunun yanı sıra konuklar ve devlet başkanının korunmasını istediği diğer herkes de bu hizmete dahil.

19. Çalışma süreci 3 etaptan oluşur.

Ajanlar hemen saha görevine çıkmaz. Önce ofiste 3 yıl çalışmak zorundadırlar ve sonra 4 ile 7 yıl arasında değişen bir süre boyunca saha görevlerini yaparlar. Ardından son olarak ya daha yüksek bir pozisyonda görevlerine devam ederler ya da tekrar ofise dönerler.

18. Kendilerini mermilerin önüne atmak ve sudan sağ çıkmak için eğitilirler.

Herhangi bir etkinlikten önce Gizli Servis, olabilecek bütün senaryo ve cinayet girişimleri için hazırlanır. Ayrıca her ajan sekiz ayda bir beceri gelişimi eğitimine katılır.

17. İlk yardımda bulunmak için hazırda beklerler.

Her ajan belli seviyede tıbbi bilgiye sahiptir ve karşılaşabileceği herhangi bir durumda, ilk yardım ekipleri ulaşmadan sakinliğini koruyup müdahale edecek yeteneğe sahiptir. Devlet başkanının izleyeceği yol ise hep bellidir ve en azından bir hastaneye 10 dakikalık mesafede olacak şekilde ayarlanır.

16. Yanlarında her zaman fazladan kan bulunur.

Ajanların gerekli görüldüğü takdirde kan takviyesi yapabilmeleri beklenir ve devlet başkanı için yanlarında her zaman belirli miktarda fazladan kan bulundururlar.

15. Weather Dağı gerçektir!

Bütün devlet adamlarının katılması gereken etkinliklerde en az bir devlet temsilcisinin saklandığı bir yer altı sığınağı bulunmaktadır, bu sayede bir terör saldırısı karşısında bütün üst düzey yöneticiler hedefe alınamamaktadır.

14. Gizli Servis gerçekten kod adları kullanır.

Evet, bu bir Hollywood efsanesi değil. Bu kod adları genellikle bir aileye mensup bireylerin hepsinin ismi aynı harfle başlayacak şekilde ayarlanır. Örneğin; Obama için Renegade, eşi için Renaissance ve kızları için Radiance ve Rosebud gibi.

13. Oval Ofis'in yerlerinde hareket sensörleri bulunur.

Gizli Servis'in bir diğer kuralı ise devlet başkanının asla yalnız bırakılmaması. Ama eğer devlet başkanı Oval Ofis'te yalnız vakit geçirmek istiyorsa da Gizli Servis odanın yerlerindeki hareket sensörleri sayesinde her adımını takip edebilir ve herhangi bir tehlikeyi kolayca fark edebilir.

12. Devlet başkanına hobilerini gerçekleştirirken eşlik ederler.

Devlet başkanı yalnız bırakılmadığından, ajanlar bütün etkinliklerde eşlik etmek durumundadır. Sayın Başkanım, sabah koşusuna ne dersiniz? Merak etmeyin biz de eşlik edeceğiz. Peki tırmanış, veya kaykay? Biliyorsunuz...

11. Doktor görüşmelerinde de devlet başkanını yalnız bırakmazlar.

Sıkıntı ne olursa olsun bir ajan eşlik etmeden yalnız başlarına doktoru bile göremez devlet başkanı.

10. Tehdit içerikli bütün mesajları takip ederler.

Sanıldığı gibi uydurma olmayan bir diğer gerçek de Gizli Servis'in tehditkar içeriğe sahip (şaka amaçlı bile olsa), elektronik ve kağıt formunda bütün postaları kontrol etmesi. Hatta kuruluşun soruşturma sürecini kolaylaştırmak için kullandığı bir veritabanı bile var.

9. Her zaman her şeyi gözlüyor ve kayıt altına alıyorlar.

Ajanlar her zaman mümkün olan her kamerayı kayıt için kullanıyor. Bu da bir olayı çözmek ve suçluyu bulmakta epey etkili oluyor. Kennedy'nin cinayetinden sonra, başkanlık kortejini sürekli video kaydına almak için bir araba görevlendirilmesine karar verilmiş.

8. Devlet başkanı için ölmeye yemin etmiyorlar.

Ajanların başkan için gerektiğinde canlarını vermeye yemin ettikleri düşüncesi ise bir Hollywood efsanesinden ibaret.

7. Tarihte görev başında canını veren yalnızca bir ajan bulunmakta.

Eğer bir ajan devlet başkanı için kendi canını feda ediyorsa bunu gönüllü olarak yapar. Esasen geri dönüp tarihe baktığımızda görev başında ölen tek bir ajan görüyoruz, bu ise 1 Kasım 1950 tarihinde Harry Truman'in korumalığını yaparken can veren Leslie Coffelt.

6. Karargâhlarını gizli tutarlar.

Gizli Servis karargâhı Washington'da herhangi bir işarete sahip olmayan bir binada bulunuyor. Bomba saldırısına uğramaması için yakınlarında çöp konteyneri bile bulunmuyor. Bina çok kısa bir isme sahip olan H sokağında bulunuyor.

5. Gizli Servis, Lincoln'ün öldüğü gün kurulmuştur.

Gizli Servis'in kurulmasını Hazine Sekreteri Hugh McCulloch, 14 Nisan 1865 tarihinde Abraham Lincoln'e önermiştir. Ve daha sonra aynı günün akşamı tiyatroya giden Lincoln orada başından vurularak öldürülmüştür.

4. Aslında devlet başkanını korumak için kurulmamıştır.

O gün kurulmuş olmasına rağmen başkan Lincoln kurtarılamamıştır çünkü asıl amaçları kalpazanlar ve dolandırıcılar ile başa çıkmaktır, hatta günümüzde de bu işlerle de uğraşırlar.

3. Güneş gözlüğü kullanmazlar.

Filmlerde ajanlar siyah kıyafetlerine uygun siyah güneş gözlükleriyle görünseler de gerçek hayatta asla güneş gözlüğü kullanmazlar. Nedeni ise yansımalar ve ya yetersiz ışık nedeniyle önemli bir şeyi kaçırma ihtimalleri olması.

2. Bazen onlar da hata yapar.

Günümüzde bir şeyleri saklamak hiç de kolay değil, Gizli Servis'in hatası da buna dahil. Bir gün Barrack Obama silahlı bir görevli ile asansöre binerken, çitlerden atlayarak Beyaz Saray'a giren bıçaklı bir adamla karşılaştığına dair hikayeler var.

1. Ve son olarak, elleri her zaman hazırda bekler!

Eğer fotoğraflara dikkatlice bakarsanız ajanların ellerinin her zaman bel hizasında olduğunu fark edeceksiniz. Parmaklarının pozisyonları farklı olsa da taşıdığı anlam hep aynı: Ajanlar her zaman hızlıca hareket edip silahlarına ulaşmak için hazırda bekler!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kanlikontesdiyin

Bizde de vatandaş kürsüdeki cumhurbaşkanının boynuna sarılıyodu onca koruma içinden gdfkjhgfdhkk

umit-beynel

Bunu söylediğin iyi oldu Onedio, sokaktaki çöp konteynırı olmayan bina... Operasyon birazdan başlayacak arkadaşlar...!

paco-hernandez

weather dağı gerçektir, weather dağı geeerçektir amanın basmaya gelmez haydi basmayaaa gelmez. dilirilirililup dittiritittit dilirilirililup dittiritittit... gizli servis giizlidir gizli servis giizlidir amanın bozmaya gelmez haydi bozmaayaaa gelmez dilirilirililup dittiritittit...

klinikpsikolog

bu da hayat mı be çok sıkıcı bi iş

cookielyon

trumpı korumak ne zordur ya adamı öldürmek de istiyosun ama görevini de yapmak zorundasın

Görüş Bildir