Görüş Bildir

Windows 8 Haberleri

Windows 8 ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Windows 8 ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Microsoft'tan Windows XP Kullanıcılarına Güncelleme Uyarısı
Microsoft’un 2001 yılında piyasaya sürdüğü ve yeni versiyonlar çıkmasına rağmen kullanıcıların da vazgeçemediği Windows XP versiyonu için güvenlik güncellemeleri dahil resmi destek, 8 Nisan’da sona eracek. Konuyla ilgili kullanıcılara uyarı gösterilmeye başladı. Microsoft’un kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen versiyonu Windows XP için tüm güncellemeleri keseceği duyurulmuştu. Microsoft, 8 Nisan’ı hatırlatma amacıyla XP kullanıcılarına uyarı amacıyla açılır pencere uyarıları kullanmaya başladı. Uyarı penceresinde Windows XP desteğinin 8 Nisan 2014 tarihinde biteceği ve daha çok bilgi için tıklanabilecek link bulunuyor. İleti üzerinde “tekrar gösterme” seçeneği yer alsada bu seçeneğin işaretlenmesi durumunda yine belirli aralıklarla bu uyarının gösterilmeye devam edeceği söyleniyor. Windows XP kullanıcılarının resmi desteğin sona ermesiyle risk altında kalacakları belirtilmişti. Microsoft tarafındaki açıklamalar ise Windows XP’nin güvenlik açısından Windows 8′e göre çok altta kaldığı ve kullanıcıların yüksek tehdit altında olduğu yönünde. Microsoft önümüzdeki hafta içerisinde Laplink adını verdiği özel bir uygulama sunacak. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar eski sistemlerdeki dosyaları kolaylıkla yeni işletim sistemlerine transfer edebilecek. Ayrıca Microsoft’un kullanıcıların Windows XP’den Windows 8′e geçmelerine teşvik için özel bir destek sitesi açacağı da konuşulanlar arasında.WeBeyn
Panasonic’den Yeni Tablet Toughpad FZ-M1
Panasonic , dünyanın ilk fansız çalışan tableti Toughpad FZ-M1, 7 inç ekranı ve Windows 8.1 Pro işletim sistemine sahip, 4. nesil Intel Core i5 işlemcili, tabletini Türkiye pazarına tanıttı. Toughpad FZ-M1 kamu, acil servis, lojistik, demiryolu, enerji, perakende, denizcilik gibi stratejik sektörlerde faaliyet gösteren çalışanlar yağmur, toz, düşme, çarpma ve su gibi etmenlerden etkilenmeyerek, çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürmeleri için profesyonelleri hedef alıyor. Panasonic Ülke Müdürü Ali Oktay Ortakaya Toughpad FZ-M1 hakkında şunları söylüyor: “Türkiye’nin ekonomik hedeflerine yön veren ve her geçen gün büyüme kaydeden demiryolu, enerji ve perakende gibi stratejik sektörler var. Böylesine stratejik sektörlerde çalışan profesyonellerin dijital çağın tüm nimetlerinden yararlanması gerekir. Tüm bu sektörlerde bilgi paylaşımının artık anlık olması gerekiyor. Çalışanların bilgi paylaşırken iş sürekliliği açısından hayati öneme sahip faaliyetlerden geri kalmamaları ve içinde bulundukları şartların çalışmalarına yansımaması büyük önem taşıyor. Özetle fiziki şartlar, onların çalışmalarını engellememeli. Tüm dünyada enerji, perakende, demiryolu, lojistik gibi sektörlerde tercih edilen Panasonic Toughpad FZ-M1, tek elle kullanıma yatkınlığı, düşmelere, suya, toza ve sıcaklığa direnciyle, bir tablette birarada bulunmasına alışkın olmadığımız bağlantı seçenekleri ve genişleme portları ile tüm sektörlerde kesintisiz çalışma ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ürün. Toughpad ve Toughbook ürün ailelerimiz, benzersiz yönleriyle kendi pazarlarını oluşturdular. Halihazırda görmüş olduğumuz ilgiden çok memnunuz.” Panasonic Toughpad FZ-M1 Dünyanın fansız çalışma ve 4. nesil Intel Core i5-4302Y vPro işlemci özelliklerine sahip ilk 7 inç tableti olan Panasonic Toughpad FZ-M1 , aynı zamanda piyasadaki en ince* ve en hafif, dayanıklı 7 inç tablet olma özelliğini taşıyor. Panasonic Toughpad FZ-M1 Nisan 2014’ten itibaren 2.099 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Toughpad FZ - M1 ’in en son Intel Celeron işlemcisine sahip bir versiyonu 2014’ün ortalarında satışa sunulacak. Bu versiyon da Windows 8.1 işletim sistemine sahip olacak.
İşte Panasonic'in 20 İnç'lik "Dev" Tableti!
Geçen yıl duyurulan ama sürekli ertelenen 20 inç'lik dev tablet, sonunda satışa sunuluyor!Panasonic 'in 20 inç boyutunda tableti sonunda geliyor. Panasonic'in 2013'ün ocak ayında tanıttığı ve ardından piyasaya çıkışını sık sık ertelediği 20 inç'lik tableti, önümüzdeki hafta tekno marketlere gönderilmeye başlanacak. 3.840 x 2.560 piksel görüntü sunan ve Windows 8.1 işletim sistemiyle çalışan dev tabletin yoğun ilgi görmesi bekleniyor.Toughpad 4K UT-MB5 adını alan 20 inç boyutundaki dev tablet için Panasonic'in biçtiği başlangıç fiyatı 5.999 dolar . Bu fiyatın tüketici tarafından nasıl karşılanacağı henüz sırrını koruyor. Fakat ülkemizde pek rağbet görmeyeceğini tahmin etmek zor değil.Toughpad 4K UT-MB5'in iki farklı modeli bulunuyor. Bunlardan biri Intel Core i5 , diğeri i7 işlemciye sahip. Intel Core i5 işlemcisi ile 1.9 GHz hızında çalışan Toughpad 4K UT-MB5, 8 GB belleğin ve 256 GB SSD'nin sahibi. Ayrıca Nvidia GeForce GT745M grafik işlemciyi de üzerinde taşıyan tablet, 2 GB kapasitesindeki ekran kartının yanında 720p webcam'i de üzerinde taşıyor.Performans modelinde Intel Core i7 işlemciyle gelen tablet, 16 GB RAM , Nvidia Quadro K1000 grafik işlemci gibi güçlü teknik birimlerin sahibi. Bu modelin fiyatının ise 6.999 dolar olması bekleniyor.
Toshiba'dan Klavyesi Çıkan Ultrabook
Toshiba'nın 11.6 inç'lik ultrabook'u, güçlü bir bilgisayar ve hızlı bir tableti bir araya getiriyor!Güçlü bir dizüstü bilgisayarın ve yüksek performanslı bir tabletin bir cihaz birleşmesiyle, Toshiba 'nın 29,5 cm (11,6') Portégé Z10t-A Ultrabook bilgisayarı, her türlü profesyonel kullanıcının değişen gereksinimlerine uyum sağlıyor. Bu ürün iş dünyası için üretilmiştir, bu nedenle toplantıya giderken e-posta yazmanız gerektiğinde dizüstü bilgisayar olarak kullanabilirsiniz ve ardından oraya vardığınızda not almak için, tablet moduna tıklayabilirsiniz. Ultrabook ürününe yönelik Intel Core işlemcileri, ofiste ya da ofis dışında iş yükünüzü azaltmak için gerek duyduğunuz tüm gücü size verecektir. Ve Windows 8 Pro işletim sistemine sahip olduğundan, ister dokunmatik ekranı, isterse dokunmatik yüzeyi ya da klavyeyi kullanın, sezgisel bir deneyime her zaman güvenebilirsiniz.Toshiba Bilgisayar ve Görüntü Sistemleri Türkiye Distribütörü TNB A.Ş. Genel Müdürü Aytaç Biter yaptığı açıklamada , 'İş insanları arasında tablet kullanımının giderek arttığını görüyoruz. Artık pek çok profesyonel yanında iki cihaz taşıyor; bir notebook ve bir tablet. Portégé Z10t ile rahatlık ve kullanışlılığı tek bir cihazda bir araya getirerek tüm profesyonel bilgisayar ihtiyaçlarını karşılayacak bir çözüm yarattık. Kullanıcılar gerek tablet, gerekse notebook modunda Ultrabook teknolojisinin getirdiği üstün performansa güvenebilecekler.' dedi. Portégé Z10t modelinin tablet modu, seminerler esnasında not almak ve seyahat halindeyken internete girmek gibi işlemlerde son derece kullanışlı bir deneyim sunuyor. Ancak önemli miktarda veri girişini gerektiren doküman işlemleri söz konusu olduğunda,çıkarılabilir klavye desteği sayesinde cihaz kolayca notebook'a dönüşebiliyor.Portége Z10t her iki modda da, Ultrabook'lar için geliştirilen Intel Core işlemciler ve dahili yüksek hızlı SSD'ler sayesinde güçlü ve hızlı performans sunuyor.
İşte Twitter'a Girmenin Yolları
Twitter'a girmek için bilgisayarlarda DNS ayarlarını değiştirmek ya da VPN uygulaması satın almak gerekiyor. Google'a VPN yazarsanız, satın alabileceğiniz ya da belli süre bedava kullanabileceğiniz programları siz gösterecektir. Bu programlarla istediğiniz sitelere girebilirsiniz. MOBİL'DE YASAKLARI AŞMAK İÇİN YAPILACAKLAR Akıllı telefon ve tabletlerde mobil olarak twitter'a girebilmek için Google Play ya da Apple Store'dan 'Hotspot Shield' ya da 'onavo protect' programını indiriniz. Cumhuriyet
Bilgisayar, iOS ve Android'den Twitter'a Girmenin Yolları
Dünyanın en önemli sosyal paylaşım platformlarından olan mikroblog sitesi Twitter'a erişim bu akşam saatlerinde engellendi. Türk internet kullanıcıları Twitter'a erişim şu an birçok servis sağlayıcıda engellenmiş, diğerlerinde de 24 saat içinde engellemelere başlanmış olması bekleniyor. Bu engeli bilgisayarınızda ve akıllı telefonlarınızda aşmak mümkün.  Twitter'a bilgisayardan DNS değiştirmek ve VPN (Sanal Özel Ağ) gibi yollarla girebilirken, İOS ve Android için üretilen farklı programlar kullanıp Twitter'a erişim sağlayabilmek mümkün. İŞTE BİLGİSAYAR, AKILLI TELEFON VE TABLETLERİNİZDEN TWİTTER'A ERİŞİM SAĞLABİLMENİZİ SAĞLAYACAK YÖNTEMLER:
Microsoft'taki Hırsız Yakalandı!
Microsoft’un eski üst düzey yazılım uzmanlarından biri tutuklandı. Suçuysa Windows 8′in sırlarını çalıp, servis etmek… Microsoft ‘un eski yazılım uzmanı Alex Kibkalo , Windows 8 ve Windows Software Development Kit (yazılım geliştirme aracı) ile ilgili sırları çalmakla suçlandı. Kibkalo ‘nun 2012 yılında edindiği bilgileri Fransız bir blogger’a sızdırdığı iddia ediliyor. Yapılan araştırma sonucunda gizli sırların gönderildiği mailler Kibkalo ‘nun hotmail hesabında bulundu. Microsoft , Windows ile ilgili bilgilerin teknoloji bloglarında yayılmaya başladığında harekete geçmiş ve FBI ‘dan yardım istemişti. FBI ‘ın yaptığı çalışma sonucunda bilgilerin sızdırıldığı ve internet dünyasına yayıldığı tespit edildi.
Mozilla Firefox 28 Yayında
Mozilla Firefox 28 Yayında Dünya da Chrome ve Explorer'dan sonra 3. sırada yerini alan tarayıcı Mozilla Firefox' a güncelleme geldi. Yeni sürümde eski versiyonlarda karşılaşılan hataların kapatılacağı ve performansın artırılacağı kesin. Mozilla Firefox; Windows 8 Ve Windows 8.1'e uyumlu olarak tasarlanmış. Kısaca anlatıcak olursak Windows 8'de ki arayüzü kullanıcak. Tasarım benzeyecek. Tarayıcıyı kullandığınız da farkedeceksiniz eski versiyonlarda yavaş açılma ve tarayıcı çökmesi. Yeni sürümde bu tür hatalar görmeyeceksiniz. Artık mozilla firefox daha güzel diyebiliriz....pcwebim.com
Windows İşletim Sistemi Ücretsiz Oluyor
Microsoft, geliştiricilere yönelik düzenlediği Build konferansında Windows Phone 8.1 ve Windows 8.1 Update güncellemelerinin yeni özelliklerini ve yeni Windows lisanslama modeline yönelik detayları paylaştı. Etkinlikte ayrıca Nokia’nın yeni modellerinin duyurusu da gerçekleştirildi. Microsoft, bu yıl 2-4 Nisan tarihleri arasında ABD’nin San Fransisco şehrinde gerçekleştirilen Build geliştiriciler konferansında, Windows Phone 8.1 ve Windows 8.1 Update güncellemeleriyle gelen yeniliklere ve birleştirilmiş geliştirici platformunun avantajlarına dair detayları paylaştı. Ayrıca ekran boyutu 9 inçten daha küçük tablet ve akıllı telefonlar geliştiren OEM ve ODM iş ortaklarından Windows işletim sistemi lisans bedeli alınmyacağını açıkladı. Microsoft’un duyurduğu ve geliştiricilere özgü fırsatlar sunan yenilikler arasında farklı cihazlara yönelik platformların ortak kullanımı, birleştirilmiş araç kiti, Windows ve Windows Phone mağazalarında altyapının ortak hale getirilmesi ve birlikte çalışmaya dair yenilikler yer alıyor. Yapılan duyurular, Microsoft’un kullanıcılara daha geniş bir cihaz ve hizmet ağı sunmak üzere iş ortaklarıyla ve geliştiricilerle birlikte çalışarak fırsatları artırmaya yönelik gösterdiği çabaların önemli bir göstergesi. Konferansta ayrıca Nokia’nın Windows Phone 8.1 ile çalışacak üç yeni Lumia modelinin duyurusu yapıldı. Bunlar şirketin yeni amiral gemisi olan Lumia 930, uygun fiyatlı Lumia 635 ve ilk çift SIM kartlı Lumia olan Lumia 630 olarak sıralandı. Windows işletim sisteminin tüketicilere, iş ortaklarına ve geliştiricilere değer katan bir platform olduğunu ifade eden Microsoft İşletim Sistemi Grubu Başkan Yardımcısı Terry Myerson, “Amacımız Windows’u çok daha kişisel ve herkese hitap eden bir platforma dönüştürmektir. Bunu sağlayabilmek için endüstrideki iş ortaklarımızla yakın çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. Bireylerin ve Kurumların Hayatını Kolaylaştırıyor Windows Phone 8.1 ile gelen diğer yenilikler arasında telefonunuza gelen tüm bildirim ve uyarıları bir bakışta görebilmenizi sağlayan Action Center ve veri kullanımı, batarya durumu, depolama alanı gibi bilgileri takip etmenizi sağlayan Senses uygulama seti yer alıyor. Windows Phone 8.1 ayrıca bilgi teknolojileri profesyonellerinin hayatını kolaylaştıracak yenilikler de barındırıyor. Kurumsal tercihlerin ve iş odaklı uygulamaların kullanıcıların cihazlarına kolayca dağıtılmasına olanak sağlayan fonksiyonlar, dahili cihaz yönetim yazılımı, şifreli iletişim için S/MIME ve VPN desteği, mobil platformda kurumların hayatını kolaylaştıracak yenilikler arasında yer alıyor. Windows Phone 8.1, tüm mevcut Windows Phone 8 cihazlarıyla uyumlu olacak ve önümüzdeki aylarda Windows Phone 8 cihazlarına otomatik güncelleme yoluyla dağıtılmaya başlanacak. Nisan ayından itibaren satılan yeni cihazlarda Windows Phone 8.1 yüklü olarak gelecek. Kayıtlı geliştiriciler, Nisan ayının ilerleyen günlerinde geliştirici programının bir parçası olarak cihazlarını Windows Phone 8.1’e güncelleyebilecek. Microsoft, düzenli güncellemelerle sunduğu ürünlerin fonksiyonlarını zenginleştirme anlayışının bir parçası olarak Windows 8.1 Update güncellemesinin de hazır olduğunu duyurdu. Bu yeni güncellemeyle Windows 8.1 çok daha fazla cihaz üzerinde çalışacak, önem verdiğiniz şeylere daha çabuk ulaşmanızı sağlayacak, dokunma özelliği olan ve olmayan cihazlar arasında daha kesintisiz bir deneyim sunacak ve yeni uygulamaları kolayca keşfetmenize yardımcı olacak. Güncellemede öne çıkan özellikler arasında klavye ve fare kullanıcılarının hayatını daha da kolaylaştıran yenilikler, tüm ekranlardan görev çubuğuna erişebilme özelliği, Windows Mağazası uygulamalarının görev çubuğuna sabitlenebilmesi ve Internet Explorer 11 ile gelen performans ve uyumluluğa dair iyileştirmeler yer alıyor. Böylece yeni sürüm kullanıcıların değer verdikleri içeriklere ulaşmasını kolaylaştırırken, bilgisayarı kapatmak ve internette gezinmek gibi süreçleri çok daha kolay erişilebilir hale getiriyor. Güncellemeyle gelen kurumlara özgü yenilikler arasında Internet Explorer 11 tarafından sunulan Internet Explorer 8 uyumluluğunun iyileştirilmesi, genişletilmiş mobil yönetim fonksiyonları, alışıldık yönetim araçlarıyla işletim sisteminin ve iş uygulamalarının kurulumunun kolaylaştırılması yer alıyor. Mevcut Windows 8.1 kullanıcıları Windows 8.1 Update sürümünü Windows güncellemesi aracılığıyla ücretsiz olarak edinebilecekler. Windows 8 kullanıcıları için güncelleme, Windows Mağazası üzerinde 8 Nisan 2014’ten itibaren ücretsiz olarak sunulmaya başlanacak. Her Keseye Uygun Windows’lu Cihazların Yolu Açılıyor Microsoft’un Windows iş modeli, çok daha ucuz akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların üretimine olanak sağlamak üzere dönüşüm geçiriyor. Bu anlayışın bir parçası olarak Microsoft donanım iş ortaklarına 1 yıllık Office 365 aboneliğinin dahil olduğu Windows işletim sistemi lisansının ücretsiz olarak sunulacağını duyurdu. Bunun yanı sıra, Windows 8.1 Update ile gelen iyileştirmeler sayesinde donanım iş ortakları artık kullanıcı deneyimini etkilemeden 1 GB sistem belleğine ve 16 GB sabit disk alanına sahip düşük maliyetli cihazlar üretebilecekler. Microsoft, iş ortaklarıyla ortaya koyduğu ortak çalışma ve inovasyonlar sayesinde, tüketicilere çok daha ucuz maliyetli cihazların da yer aldığı geniş seçenekler sunacak. Windows Geliştirici Platformu: Daha Fazla Kişiye Ulaşmanın En İdeal Yolu Microsoft, Visual Studio 2013 Update 2 Release Candidate sürümüyle geliştiricilere Windows ekosistemindeki tüm cihazlara yönelik çok daha kolay uygulama geliştirme imkanı sağladığını duyurdu. Yeni sürümle gelen evrensel proje özelliği, geliştiricilere uygulamalarını Windows ekosistemi içinde yer alan tüm cihazlara kolayca uyarlamalarına yardımcı oluyor. Böylece Windows Phone 8.1 ve Windows 8.1 Update ortamları için eş zamanlı geliştirme yapmak çok daha kolay hale geliyor. Evrensel proje sayesinde kodların ortalama yüzde 90’ı her iki platformda değişmeden kullanılabilirken, ortak paketleme sistemi ve ortak kullanıcı arayüzü telefon, tablet ve PC için yazılım geliştirme sürecini ayrı bir iş olmaktan çıkarıyor. Microsoft, Windows platformundaki geliştiricilere destek olmak amacıyla Windows Mağazası üzerinde uygulama keşfi, gelir paylaşımı ve kişiselleştirilmiş uygulama tavsiyeleri gibi konularda da bazı yenilikler gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra haftanın ilerleyen günlerinde yayınlayacağı web tabanlı Windows App Studio uygulamasıyla, dileyen herkesin evrensel Windows uygulamaları geliştirmesine olanak sağlayacak.Kinect for Windows v2 Windows Mağazasına Geliyor Microsoft, Build konferansında doğal kontrol arayüzlerini kullanan Windows uygulamaları geliştirmek isteyenler için önümüzdeki yaz hazır olması beklenen Kinect for Windows v2 ile ilgili planlarını da paylaştı. Yeni Kinect algılayıcısı ve uygulama geliştirme seti, ilk kez Kinect algılayıcısını kullanan Windows Mağazası uygulamalarının hazırlanmasının yolunu açacak. Kinect for Windows v2 algılayıcısı hareketleri ve tepkileri çok daha hassas biçimde algılayabiliyor. Reflexion Health ve Freak’n Genius gibi iş ortakları, Kinect for Windows v2 geliştirici ön programı üzerinde halihazırda çalışmaya devam ediyor.CNN TÜRK
Office Yenileniyor!
Microsoft’un sevilen ve sık kullanılan yazılımı Office, sonunda dokunmatik ekranlı bilgisayarlar için özel bir sürüme sahip olacak. Peki kullanıcıları ne gibi yenilikler bekliyor?Bilişim devi Microsoft'un en çok kullanılan yazılımlardan olan Microsoft Office, sonunda modern çağa ayak uyduracak. Geçtiğimiz günlerde Android cihazlar ve Apple'ın tableti iPad için duyurulan Office Mobile, sonunda Windows ile çalışan dokunmatik ekranlı bilgisayarlar için de yolda.Dokunmatik ekrana sahip dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılırken sıkıntı yaşanan Office programı için dokunmatiğe uygun arayüz geliştirdiğini Build 2014 etkinliğinde duyuran Microsoft, dokunmatiğe özel sürümün sadece Windows 8.1 işletim sisteminde çalışacağını söyledi. Ancak ufak bir ayrıntı daha var.Windows Phone'da da Çalışacak!Evet yanlış duymadınız Microsoft'un dokunmatiğe özel Office sürümü hem Windows Phone'da hem de Windows 8.1'de çalışacak. Uygulamanın iki farklı sürümünden bahsetmiyoruz. Microsoft aynı uygulamayı hem Windows Phone, hem de Windows 8.1 işletim sistemlerinde çalışabilecek şekilde geliştiriyor.Evrensel UygulamalarMicrosoft'un uzun süredir hayalini kurduğu evrensel uygulamalar düşüncesi bu Office sürümü ile gerçeğe dönüşüyor. Bu fikre göre bilgisayarınızda kullandığınız uygulama, üzerinde hiç bir değişiklik yapılmadan hem tablette hem de akıllı telefonunuzda kullanılabilir olmalı.Şirketin hem masaüstü hem de mobilde çalışabilecek uygulamalar geliştirmek için, uygulama yapımcılarını destekleyeceği ve bunu kolaylaştırmak için çeşitli eğitimler vereceği de söylenenler arasında.shiftdelete