Ziya Selçuk'tan Etik Davranış: Bakan Olduğu Gün Kurucusu Olduğu Okuldaki Hisselerini Devretti

 > 
19bPAYLAŞIM

Maya Okulları'nın kurucusu olan yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, yeni kabinenin açıklandığı gün hisselerini devrettiği ve okulun yönetiminden ayrıldığı öğrenildi...

Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre, yeni hükümet sistemiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden iş dünyasından ve bürokrasiden isimler yer aldı. Bunlardan birisi de Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilen Maya Okulları’nın kurucusu Ziya Selçuk oldu.

Yasal engel yoktu

Yeni kabine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Temmuz 2018’de açıklandı. O gün, Maya Okulları yöneten şirketin genel kurulu da toplandı. Ziya Selçuk, yasal olarak şirket hissedarı olmasına bir engel bulunmamasına rağmen, okulları yöneten şirketlerdeki tüm hisselerini devretti, okulların yönetimindeki görevlerinden de ayrıldı.

2.5 milyon liralık hisse devretti

Maya-Gen Yayıncılık Bilgisayar İnşaat Gıda Turizm Ticaret Limited Şirketi’nin Genel Kurulu’nda alınan karar 13 Temmuz’da tescil edildi, 18 Temmuz’da da Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlandı. 2002 yılında kurulan şirketin üç ortağı bulunuyor. Bunlar, 10 bin hisse payı sahibi olan Ziya Selçuk, 5 bin pay sahibi kardeşi Oktay Selçuk ve yine 5 bin pay sahibi yeğeni Sefa Kayra Selçuk. Hisse paylarının beheri 250 TL. Ziya Selçuk, 2 milyon 500 bin TL sermaye payı karşılığı 10 bin hisseyi kardeşi Oktay Selçuk'a devretti. 

Şirketin müdürler kurulu başkanlığı görevi de Ziya Selçuk'tan Oktay Selçuk'a geçti. Bakan Ziya Selçuk, aldığı bu kararla Maya Okulları ile arasında olan resmi bağlantıyı da kopardı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan 'Umut Dolu' Açıklamalar: 'Ben Bakan Olmaya Değil, Gören Olmaya Çalışacağım' - onedio.com
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan 'Umut Dolu' Açıklamalar: 'Ben Bakan Olmaya Değil, Gören Olmaya Çalışacağım' - onedio.com

Maya Okulları'nın 3 şehirde 4 yerleşkesi bulunuyor

Özel Maya Okulları 2002 yılında kuruldu. Ankara'da Oran ve İncek'te, Diyarbakır’da ve Antalya Manavgat'ta olmak üzere toplam 4 yerleşkesi var. Maya Okulları'nda anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve Anadolu lisesi bulunuyor. Selçuk'un kurucusu olduğu okulların genel müdürlüğünü ise Metin Selçuk yürütüyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bu davranışı sosyal medyanın da gündeminde...

Ayrıca bakınız 👇

Eğitimin Başında Artık O Var: Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Kimdir? - onedio.com
Eğitimin Başında Artık O Var: Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Kimdir? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir