Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan 'Umut Dolu' Açıklamalar: 'Ben Bakan Olmaya Değil, Gören Olmaya Çalışacağım'

 > -
Abone ol

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim-öğretim sistemiyle ilgili olarak önemli mesajlar verdi. Selçuk, yeni eğitim sisteminin ahlak üzerine kurulacağını vurgulayarak, "Temel kavramımız adalet olacak. Ben bakan olmaya değil, gören olmaya çalışacağım. Veriye dayalı bir politika üreteceğiz" ifadelerini kullandı. Selçuk ayrıca, "2 ay içerisinde 3 yıllık bir program açıklayacağız" dedi.

AA'da yer alan habere göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni milli eğitim anlayışıyla ilgili olarak, "Biz aslında bilimi, aklı, sanatı, sporu, ahlakı konuşacağız. Ahlakın üzerine inşa edilmemiş eğitim sisteminin geçerli olacağına inanmıyoruz. İnsan temelli bir eğitim anlayışı kuracağız. Eğitim önce evrensel seviyede kurulur" dedi.

"Biz çocuklarımızı geleceğe fırlatıyoruz"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk göreve geldiğinden beri ilk kez açıklamalarda bulundu. Selçuk'un ilk açıklamaları şöyle:

'Eğitimde yeni bir dil oluşturmaya çalışıyoruz' diyen Bakan Selçuk, "Eğitim çok mücadale edilen, Türkiye'nin eğitim sisteminin kilitlenmeye çalışıldığı bir dönem. Biz aslında bilimi, aklı, sanatı, sporu, ahlakı konuşacağız. Ahlakın üzerine inşa edilmemiş eğitim sisteminin geçerli olacağına inanmıyoruz. İnsan temelli bir eğitim anlayışı kuracağız. Eğitim önce milli seviyede kurulmaz. Eğitim önce evrensel seviyede kurulur. Çok endişe etmemiz gereken bir dönemde yaşıyoruz. Dünya 4'üncü büyük kırılmayı yaşayacak. Bunu tekillik çağı deniliyor. Fiziksel, biyolojik ve dijital olanın birleştiği bir çağ. Bu dünya farklılık yaratacak bir dünya. Aya füze gönderiyoruz. Ay tam karşımızda. Füzeyi oraya gönderirken istikamet veriliyor. Ancak aya nişan aldığımızda füze ulaştığında ay orada olmayacak. Biz çocuklarımızı geleceğe fırlatıyoruz. Bir çocuğun vebalinin derinden hissedilmedikçe öğretmenlik mesleğinin yapılması çok zor." açıklamasını yaptı.

"Biz asla Superman değiliz"

Bakan Selçuk ayrıca, "Ülkemizde doğan her çocuk kaybedilmeyecek kadar değerli. Bu meseleyi bürokratik bir meseleden çıkarıp, ulusal bir dava olarak algılayıp topyekun olarak hareket etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ekibimiz hazır. Uzun yıllardır çalışıyoruz. Bizim en iyi 11'imiz hazır. En iyi 100'ümüz, en iyi 1000'imiz hazır. Yılların birikimi var. Biz asla Süperman değiliz. Bizim Süpermanliğimiz, işbirliği ile yapmamız gereken bir iş. Biz sorumluluğumuzun farkındayız. Masayı yeniden inşa etmeyi, bir bakan olarak değil bu ülkenin bir evladı olarak yapacağız. Eğitimin uzun soluklu bir iş olduğu konusunda mutabakatımız var. Uzun sürede inşa edilen kısa sürede yok edilen bir kurum. Her milli eğitim bakanı kendi dönemi için değil, sonraki dönemler için bir şeyler yapar." dedi.

"Oyunun ortasında kurallar değişmeyecek"

Bakan Selçuk '2 ay içerisinde 3 yıllık bir program açıklayacağız' dedi ve ekledi, "Hangi ay, hangi sene ne yapmak istediğimizle ilgili program sunacağız. Nereye gelmek istediğimiz konusunda arzu ve hayallerimizi paylaşacağız. Hiçbir öğrencimiz, hiçbir velimiz sürprizle karşılaşmayacak. Oyunun ortasında kurallar değişmeyecek. Elbette beceremeyeceğimiz, başaramayacağımız şeyler olacak. Temel kavramımız adalet olacak. Ben bakan olmaya değil, gören olmaya çalışacağım. Bunu yaparken adaleti şiar edinmek vurgulamak istediğim şey. Bizim önceliklerimiz olacak. dezavantajlı çocuklar, öğretmenler önceliklerimiz olacak. Veriye dayalı bir politika üreteceğiz."

Selçuk'un bu açıklamaları sonrası sosyal medyadan da yorumlar geldi...

Ayrıca bakınız 👇

Milletçe Stalk! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Twitter Paylaşımlarıyla Gündemde - onedio.com
Milletçe Stalk! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Twitter Paylaşımlarıyla Gündemde - onedio.com
Eğitimin Başında Artık O Var: Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Kimdir? - onedio.com
Eğitimin Başında Artık O Var: Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Kimdir? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir