Yüzyıllar Geçti Hala Aynı Konuda Takıldık Kaldık! Bekaretle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

3PAYLAŞIM

Latince kökenli Hymen, kızlık zarı olarak adlandırılmış. Bu adlandırma bile kadın ahlakını hiçe sayan toplum görüşünü destekliyor. Fakat kızlık zarı, ilk cinsel ilişkide yok olup giden sihirli bir mucize değil. Aslında bekaret, toplum ve geleneklerin kadın varlığının üzerinde kontrol sağlama talebinin net bir göstergesi. Bu kontrol etme isteği günümüzde bile o kadar ileri gidiyor ki, bilimsel gerçekleri yok sayıyor. İşte bekaret ile alakalı bilimsel gerçekler…

Kızlık zarı düşünüldüğü gibi bir zar yapısında değil!

Kızlık zarı adı verilen “Hymen” aslında anne karnındaki ilk 3 ayda oluşur ve üretra ile vajinanın ayrılmasıyla ortaya çıkan mukozal bir kalıntıdır. Fakat akla ilk gelen zar yapısından çok daha farklı özelliklere sahip. Aslında fizyolojik ve anatomik açıdan bir önemi yok ama toplumsal açıdan farklı anlamlara sahip.

Esnek bir yapısı var!

"Kızlık zarı bazılarında daha kalın ve etli bir yapıya sahip olur." düşüncesi tamamen yanlış. Kızlık zarı her kadında esnek ve genişleyebilen bir yapıya sahip.

Delinmez!

Orta kısmı zaten delik olduğu için kızlık zarının delinmesi yanlış bir ifade biçimi. Bu delik bölge ise her ay âdet kanamasının dışarı atılmasını sağlar.

Yırtılmaz!

Mukozal bir kalıntı olduğu için düşünülen zar yapısından daha farklı özelliklere sahip olduğundan bahsetmiştik. Kâğıt şeklinde de bir yapıya sahip olmadığı için yırtılma durumu söz konusu değil.

İlk ilişkide kesin bir kanamaya yol açmaz!

İlk cinsel ilişki sırasında vajina yeterince sulanmış ve kayganlaşmış ise ilişkiye hazırdır ve kanama gerçekleşmeyebilir. Kadın kendini kasmaz ve ilişki aceleye getirilmezse ağrı, acı, yanma, batma, kanama olmaz. Yalnızca esneme gerçekleşir.

Kendiliğinden eski haline dönmez!

“Kızlık zarı kendiliğinden iyileşir.” söylemleri çağ dışı düşüncelerin bir etkisi. Kızlık zarı bozulması gibi bir durum söz konusu olmadığından iyileşme kelimesi de yanlış bir tabir. İlişki ile esneyen ve genişleyen zarın eski haline dönmesi mümkün değil fakat bu bir bozulma da değil.

Tamamen kapalı bir yapıda değil!

Kızlık zarı tamamen kapalı bir yapı gibi düşünülmemeli. Bu düşünce ilişki sırasında kendinizi daha çok kasmanıza neden olabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi esnek ve zaten ortasında delik bulunan bir yapı.

Bekaret göstergesi değil!

Kızlık zarının her zaman kanamayacağı kesin. Bu nedenle eğer bir kadının cinsel geçmişini öğrenmek istiyorsanız kendisine sormak iki taraf için de en sağlıklı yol olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gece_feneri

Yok anam mal bunlar anlamazlar

Görüş Bildir