Görüş Bildir
Haberler
Yunanistan Ege Adalarına ve Meriç Sınırına İsrail Yapımı Güdümlü Füzeler Yerleştirecek

Yunanistan Ege Adalarına ve Meriç Sınırına İsrail Yapımı Güdümlü Füzeler Yerleştirecek

Yunanistan, Meriç sınır hattına ve adalara güdümlü füze yerleştireceğini açıkladı. Yunanistan hükümetinin bu nedenle İsrail ile 250 milyon euroluk ön anlaşma imzaladığı belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sözcü gazetesinden Yaşar Anter'in haberine göreYunanistan Meriç Sınırı'na ve adalara konuşlandırmak üzere İsrail'den 250 milyon euro'luk füze alıyor. Yunanistan Kara Kuvvetleri'ni (GES) güçlendirecek askeri araç üzerine yerleşik sistemlere ek olarak, Apache saldırı helikopterlerinde de İsrail SPIKE NLOS güdümlü füzelerin konuşlandırılmasına karar verildi.

Bu ay mecliste görüşülecek

Bu ay mecliste görüşülecek

Yunanistan Silahlı Kuvvetlerin güçlendirilmesine ilişkin uygulanmakta olan programın, yasa tasarısının meclise gelmesiyle birlikte çalışmaların son aşamasına gelindiği ve bu ay mecliste görüşülmesi beklendiği açıklandı.

Yunanistan'ın İsrail ile devletlerarası bir anlaşma yoluyla tanksavar birliklerine, adalardaki ve 4. Kolordu bünyesinde Meriç sınırındaki askeri birliklere (Evros) konuşlanmak üzere toplamda 25 sistem satın alınacak.

Buna ek olarak, Kara Kuvvetleri Havacılık birimine ait AH-64DHA Longbow Apache saldırı helikopterlerine yerleştirilecek rakamda füze de satın alınacak.

Buna ek olarak, Kara Kuvvetleri Havacılık birimine ait AH-64DHA Longbow Apache saldırı helikopterlerine yerleştirilecek rakamda füze de satın alınacak.

Program 250 milyon euroya mal olacak, sistem ve füze alımına ek olarak İsrail tarafından hem eğitim hem de destek sağlanacak. AH-64DHA Longbow Apache saldırı helikopterlerinin SPIKE NLOS ile donatılması kararının, İsraillilerin, İsrail'e gösteri için giden Yunan subaylarına yaptığı gösterinin ardından Atina'ya döndükten sonra Kara Kuvvetleri'nin talebi üzere alındığı belirtiliyor.

SPIKE NLOS başlangıçta bir tanksavar füzesi olarak geliştirildi ve çok amaçlı Elektro Optik Füze Sistemine dönüştürüldükten sonra denizdeki gemilerden, askeri araçlardan, tesislerden ve hatta helikopterlerden gelen çeşitli hedeflere karşı kullanılabiliyor. Ancak elde edilen bilgiler, Yunanistan'ın alacağı versiyonun her sistemde fırlatıcıya sahip olabileceği belirtiliyor. Yunanistan ayrıca, İsrail donanması tarafından hali hazırda kullanılan füzenin deniz versiyonuyla da ilgileniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
42
22
20
10
9
6
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

antlaşmayı piç edeli çok oluyor da, neyse ki böyle durumlara hazırlanmak için suriyeli ve afgan güçlerini hazırlamıştık. önde tank görevi gören suriyeliler, ... Devamını Gör

Erci_E

İsrail iyi kazıklamış bunları... Sonra oturup ağlıyorlar para yok diye!

kullanici216

Burda İsrail dostumuz diyorlardı ya bide 😂 hiç bir ülkenin dostu olmaz çıkar ilişkisi olur arkadaşlar