YSK Başkanı Açıkladı: Mükerrer Oy Kullanırken Fotoğraf Paylaşan Kişi Gözaltında

 > -

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, sosyal medyada iki kere oy kullandığına  dair görüntüler paylaşan bir vatandaşın İzmir'de gözaltına alındığını ve soruşturmanın sürdüğünü açıkladı. Mükerrer ve başkası adına oy kullanmanın 5 yıla kadar hapis cezası olduğunu hatırlatan Güven, "Seçimle ilgili her türlü yolsuzluğun karşısında olacağız" dedi.

Belçika'da yaşayan bir vatandaşın sosyal medya hesabından hem yurt dışında, hem de İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda oy kullandığı anların fotoğraflarını paylaşması tartışma yaratmıştı.

"Aynı isimle farklı kimlikleri taşıyan kişiler olduğunu gördük" 📹

YSK Başkanı Sadi Güven'in açıklaması şöyle:

"Dün itibariyle sosyal medyada bir haber dolaştı. Belçika’da bir vatandaşımızın oy kullandıktan sonra İzmir’de Adnan Menderes Havalimanında da oy kullandığına yönelik fotoğraf vardı. Aynı isimle farklı kimlikleri taşıyan kişiler olduğunu gördük. Ancak aynı şahsın fotoğrafını paylaştığını görünce bunu savcılıkla paylaştık. İlgili şahıs İzmir'de gözaltına alındı, tahkikat devam ediyor. Her türlü yolsuzluğun karşısında olacağız. Yasa 5 yıla kadar hapis cezası ön görüyor. Başkasına ait kimliklerle oy kullanan şahıslara 5 yıl hapis cezası var çok açık. Dün de bu kişiyle ilgili ihbarda bulunduk."

CHP de, konuyla ilgili itirazını dün YSK'ya yapmıştı.

"298 sayılı Kanun'a muhalefet ve resmi evrakta sahtecilik "

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüksek Seçim Kurulunun başvurusu üzerine birden fazla kez oy kullandığı iddia edilen kişi hakkında 298 sayılı Kanun'a muhalefet ve resmi evrakta sahtecilik suçlarından soruşturma başlatıldığını, şahsın İzmir'de gözaltına alındığını açıkladı.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklaması şöyle:

"Şengül .E isimli şahıs hakkında Yüksek Seçim Kurulunun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben yapmış olduğu ‘ilgilinin çift kimlik taşıyıp taşımadığının araştırılması istemli’ suç duyurusu üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından "298 sayılı kanuna muhalefet, resmî evrakta sahtecilik" suçlarından soruşturma başlatılarak şüpheli şahıs hakkında gözaltı kararı verilmekle yürütülen çalışmalar neticesinde şüpheli şahıs İzmir, Selçuk'ta gözaltına alınmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Şengül E. isimli kişi ilk ifadesinde "şaka amaçlı yaptım" dedi.

Haber önce sosyal medya üzerinden yayılmıştı.

Bir Ekşisözlük yazarının paylaştığı görsellerde, bir kişinin Facebook hesabı üzerinden hem Belçika'da hem Adnan Menderes Havalimanı'nda oy kullandığı görülüyordu.

Mükerrer oy kullandığı belirtilen kişi, Facebook hesabında yaptığı paylaşımın altına yapılan "İki kez oy kullanmışsın" yorumuna ise, "Olsun o kadar" diye yanıt veriyordu.

Çifte oy kullandığı iddia edilen şahıs, "Maşallah komşum, oyları çifter çifter kullandın bu herkese nasip olmaz" diye yazılan bir yoruma ise "Bu seferlik öyle oldu" diyordu.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir