Görüş Bildir
Haberler
YKS
YKS Ek Tercih Tarihleri: YKS Ek Tercihler Nasıl Yapılacak? YKS Tercih Baraj Puanı Kaç Olacak?

YKS Ek Tercih Tarihleri: YKS Ek Tercihler Nasıl Yapılacak? YKS Tercih Baraj Puanı Kaç Olacak?

YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafından duyuruldu. Milyonlarca öğrenci, hayalini kurduğu üniversitede okumaya hak kazandı. Ancak üniversite tercihleri için ikinci bir şans daha olacak. YKS tercihleri sonrasında herhangi bir üniversiteye yerleşmeyen öğrenciler için YKS ek yerleştirmeler yapılacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS ek yerleştirmelerin iki bölümden oluşacağını duyurdu. Peki, YKS ek yerleştirme ne zaman yapılacak? YKS ek yerleştirmede baraj puanı düşecek mi? İşte sosyal medyanın gündeminde YKS ek tercihleri ile ilgili tüm bilgiler…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

YKS tercihlerinin açıklanmasıyla birlikte üniversite yerleştirmeleri belli oldu. Milyonlarca öğrenci, üniversitede okumaya hak kazandı. Şimdi ise gözler YKS ek yerleştirmenin yapılacağı tarihlerde. Herhangi bir bölüme yerleşmeyen öğrenciler için ise ek yerleştirme yapılacak. İlk ek yerleştirmede baraj puanı değişmeyecek. 2. ek yerleştirmede ise baraj puanlarında değişiklik olacak. İşte YKS ek yerleştirme ile ilgili tüm bilgiler…

YKS EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS ek yerleştirme için şunları söyledi;

2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel (ilk) yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar için herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylara yönelik bu sene iki “Ek Yerleştirme” yapılacak.

1. Ek Yerleştirme aşamasında genel yerleştirmede olduğu gibi TYT için 150, AYT/YDT için 180 baraj puanı uygulaması geçerli olacak.

1. Ek Yerleştirmeye, TYT puanı en az 150, AYT/YDT puanı en az 180 olan adaylar başvuru yapabilecek.

1. Ek Yerleştirme sonunda belli olacak boş kontenjanlar için Yükseköğretim Kurulu’nun almış olduğu karara göre bu seneye özel 'ikinci ek yerleştirme' yapılacak.

2. Ek Yerleştirme aşamasında, boş kalan kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.

1. Ek Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra, TYT sınav puanı [140, 150) aralığında olan adayların TYT yerleştirme puanları ile AYT sınav puanı [170, 180) aralığında olan adayların AYT yerleştirme puanları adayların sonuç belgelerine yansıtılacak.

YKS EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

Bugün açıklanan tercih sonuçlarına göre, boş kalan üniversite kontenjanlarına yeniden yerleştirme işlemi yapılacak.

YKS ek yerleştirme için üniversite kayıtlarının tamamlanması beklenecek. Sonrasında ise ÖSYM yeniden tercih kılavuzu yayınlayacak ve YKS ek tercihleri başlayacak.

YKS 2. tercihleri eylül ayının sonunda yapılması bekleniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın