Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yine Saldırı, Yine Dezenformasyon: Sosyal Medyada Dolaşan Asılsız Paylaşımlar

6.3bPAYLAŞIM

İzmir Adliye saldırısının yankıları sürüyor. Bu kaos ve telaş ortamında ortalığı daha da karıştırmaktan başka bir işe yaramayan pek çok yanlış bilgi ya da döküman da dolaşıma girmiş bulunuyor. 

Dikkat edilmesi gereken, gerçekliği yansıtmayan o tip paylaşımlar:

Olayın devamında yaşanan ikinci patlama sesinin, doğrudan artçı bir saldırıya işaret ettiği düşünüldü ve buna göre paylaşımlar yapıldı.

Olayın ardından bazı AVM'lerin boşaltıldığı bilgisi de asılsız çıktı.

Benzer dezenformasyonlar İstanbul Atatürk Havalimanı saldırısında da yapılmıştı. Bu fotoğraf Brüksel patlamasından, yani bugüne ait değil.

Pek çok tweet'e, hatta haber kanallarına dahi kapak olmayı başaran bu fotoğraf, Mart ayında gerçekleşen Brüksel Havalimanı saldısına ait.

Yine o güne ait olduğu iddia edilen bir görüntü.

Fakat bu da Brüksel patlamasından.

Twitter botları iş başında!

Ankara Güvenpark'ta bir patlama olduğuna dair asılsız bir uyarıyı arka arkaya sıralayan, hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan bot kullanıcıların varlığına dikkat!

Bir yakınının patlama yakınlarında olduğunu iddia eden kişilerin yabancı dilde attığı bu tarz tweet'ler...

Yalnızca etkileşim almak için yapılan bu birbirinin kopyası olan tweet'leri asıl ihbarlardan ayırt etmek zor değil. Yani itibar etmemek gerekiyor.

Aynı şekilde epey dolaşıma girmiş bir tweet. Aslı bulunmuyor.

Başkasının deneyimini başından geçiyormuş gibi aktarıp etkileşim almaya çalışan kullanıcılara da prim vermemeli.

Resmi kanallardan bir açıklama gelene kadar tüm ölü sayısı bilgileri söylenti seviyesinde değerlendirilmeli, olay yeri ve yakınları gereksiz paniğe sevk edilmemeli.

Haber ajansı AP, isimsiz bir kaynağa vurgu yaparak 50'ye yakın ölü bulunduğunu belirtmiş. Bu bilgi aslen doğru olsa bile teyit edilmemiş durumda.

Kan ihtiyaçları da önemli bir mesele. Kan bağışı çağrılarını ince eleyip sık dokumakta fayda var.

Asılsız ilanlar da maalesef mevcut. Dikkatli olmak gerekiyor.

Böyle karanlık zamanlarda yanlış bilgilerin önüne geçmek de yine sosyal medya kullanıcılarının elinde aslında...

Medya okuryazarlığının en yalın hali, iyi niyetle yapılan görsel paylaşımlarından önce Google'ın "resimli arama" özelliğinden yararlanmak. Bu şekilde fotoğrafın olayla alakısz, daha önceki bir tarihe ait olup olmadığını bulabilmek mümkün.

Ne kadar çarpıcı olursa olsun teyitsiz, kaynağı belirsiz bilgileri paylaşıma sokmamak oldukça önemli.

Kesinleşmeyen bilgilerin yayılması ve kanıksanması, halen olayın çemberinden kurtulamamış insanlar ve yakınları için hayati sonuçlara gebe olabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alp_er

onedio neden ısıtıp ıslatıp önümüze getiriyorsun bu haberleri. durmadan aynı haber. yorum tarihlerine bir bakın biri haziran biri ocak periyodik olarak eski haberleri yayınlamak adet oldu galiba

okisi

ulan ben kanyondayken kanyon boşaltılıyor yazılarını gördüm dedim bi beni çıkartmıcaklar heralde aq :D

jogabonito

Derhal fetöyle en ufak bağlantısı olan insanlar gözaltına alınmalıdır. Yıllarca ülkenin dört bir yanında örgütlenen bu şerefsizler şimdi gizlice bu pis oyunlarla ülkeyi bölmeye çalışıyor. Yazık günah demeden hepsinin hesabı sorulmalı. Halen bunlar kabuklarında saklanıp tekrar çıkacakları günü bekliyor.

nemesis55

asıl bu asılsız haber yapanlar tutuklansın

artreture

Daha aramızdaki pislikleri temizleyemiyoruz cidden yıldım artık. Böyle provokasyonlar yapınca elinize ne geçiyor, insanların çektiği acıdan zevk mi alıyorsunuz? Biri ülkeye reset atabilir mi lütfen.. Böyle tipler yüzünden interneti yavaşlatıyorlar, cumhuriyet ile yönetilen ülkede internet özgürlüğümüz bile kısıtlanıyor. Hepiniz o çirkin emellerinizle boğulun.

Görüş Bildir