Görüş Bildir
Haberler
Yeşili Betona Çevirme Gayretindeyiz: Kavşaklara ve Yol Kenarlarına Dikilen Fidanlar Artıyor Ancak Ormanlar Azalıyor

Yeşili Betona Çevirme Gayretindeyiz: Kavşaklara ve Yol Kenarlarına Dikilen Fidanlar Artıyor Ancak Ormanlar Azalıyor

Batuhan
16.01.2019 - 21:09 Son Güncelleme: 17.01.2019 - 10:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'Deniz kenarlarını, orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var' sözleri tartışılıyor. Araştırmalar, Türkiye'de dikilen milyonlarca fidana rağmen ormanların azaldığına işaret ediyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

DW Türkçe'den Miray Gökçe'nin haberine göreAKP'nin tek başına iktidara geldiği 2002’den bu yana yaptığı pek çok proje, doğaya geri dönüşü olmayan zararlar verdiği gerekçesiyle çevreciler ve uzmanlar tarafından eleştiriliyor.

"2013 sonrasında ormanlaştırılan alan 221 bin hektar iken, ormansızlaşan alan 226 bin hektar oldu"

"2013 sonrasında ormanlaştırılan alan 221 bin hektar iken, ormansızlaşan alan 226 bin hektar oldu"

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Türkiye’de özellikle 2013 sonrasında ormanlarda azalma meydana geldiğini söylüyor. Tolunay’ın yaptığı bir araştırmaya göre, 2013 sonrasında ormanlaştırılan alan 221 bin hektar iken, ormansızlaşan alan 226 bin hektar oldu.

Ormanlık alanların azalması, buralarda enerji ve madencilik başta olmak üzere değişik alanlarda yapılaşmalara izin verilmesi sonucunda meydana geliyor.

"Hükümetin diktiği fidanlar ormana dönüşmüyor"

"Hükümetin diktiği fidanlar ormana dönüşmüyor"

Hükümetin ormanlık alanlarla ilgili en önemli argümanı ise 'fidan sayısı'. AKP iktidara geldiğinden bu yana 4 milyardan fazla fidanı toprakla buluşturduğunu açıkladı. Nisan 2018’de dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, bir fidan dikme töreni sırasında '15 yılda 4 milyar 39 milyon fidan diktiklerini' belirtti. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verileri de bu yönde.

Prof. Tolunay, rakamların doğru olduğunu ancak dağıtılan her fidanın ormana dönüşmediğine dikkat çekiyor. Tolunay’a göre, önemli olan fidan sayısındaki değil, orman alanlarındaki artış.

"Dikilen fidanlar o süreye gelene kadar ekosistem hizmetinden eksik kalıyor"

"Dikilen fidanlar o süreye gelene kadar ekosistem hizmetinden eksik kalıyor"

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu da, yaptığı açıklamada her fidanın ormana dönüşmediğini verdiği şu örnekle açıklıyor:

'İstanbul’a yapılan 3'üncü havalimanı 7-8 bin hektarlık bir alanı kaplıyor. 'Bu alanın 3-4 katı ağaç dikeceğiz' diyorlar. Keserken 100 yaşında ağaç kesiliyor. Dikilen fidanlar o süreye gelene kadar ekosistem hizmetinden eksik kalıyor. Bu nedenle aslında bu sayı kesilen alanın onda biri yapmıyor.'

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Son 20 yılda yıkıcı projeler yapıldı"

"Son 20 yılda yıkıcı projeler yapıldı"

Türkiye’de uzun yıllardır çevre davalarına bakan avukat Alptekin Ocak'a göre, özellikle son yirmi yılda orman, mera, kıyı ve ırmaklar üzerinde 'yıkıcı etkileri olan projeler' yapıldı; çevre hukukundaki koruma ve kullanma dengesini kaldıran, doğal varlıklar üzerinde yıkıcı etkileri olan yasal değişiklikler oldu. Ocak, 'Tüm bunlar göze alındığında, özellikle son on yılda geliştirilen hukuk politikasının bu açıklamanın aksi yönünde olduğu görülmektedir' diyor.

Yeşil alan miktarı dünya standartlarının altında

Yeşil alan miktarı dünya standartlarının altında

Türkiye'de yeşil alanlarla ilgili sorun ormanların azalması ile sınırlı kalmıyor, şehirlerde de kişi başına düşen yeşil alan miktarı giderek azalıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, şehirlerdeki yeşil alan miktarının kişi başına en az 9 metrekare olması gerekiyor. Türkiye’de yönetmelikler bundan daha büyük bir alan öngörüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mevzuatında bu alan 15 metrekare. Ancak İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı, Ağustos 2018 itibariyle 5,98 metrekareydi. Prof. Tolunay’a göre, yeşil alan kavramı da tartışmalı bir konu. Çünkü gerçekte yeşil alan olmayan kavşak, mezarlık, yol kenarları da bu yeşil alan kapsamında sayılıyor. Belediyeler bu konuda detaylı açıklama yapmıyor.

Sit alanları tartışması

Sit alanları tartışması

Türkiye’de son dönemde sit alanları da yapılaşmaya açıldı. Bunun da yine en keskin örneği Gökova Koyu’nda halen inşaatı devam eden ‘Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu.’ Okluk Koyu’ndaki alanın önce '1. Derece doğal sit' statüsü 'kamu hizmet alanı' olarak değiştirildi. Ardından bölge halkının da arazileri kamulaştırılarak yazlık konut alanı 200 dönüm daha genişletildi. Aynı dönemde Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan değişikliklerle Muğla'nın Akyaka, Turunç, Akbük gibi koylarının da yer aldığı Gökova Körfezi'ndeki sit alanları daraltılarak imara açıldı. Yerel belediyelerin yaptıkları itirazlarsa sonuçsuz kaldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
121
46
28
3
2
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Düşünce gücüyle on yılda dikilen 2.5 milyar ağaç nerede?

Kim çeviriyor o yeşil alanları betona acaba? Kimin devleti izin veriyor?

Darkbiyat

hiçmi üzülmüyorlar doğanın yol olmasına hayvanların yerlerinin yok olmasına yeşil alanın yok olmasına., bi mucize olsa kurtulsak nsanlar artık yaşamak istemi... Devamını Gör