Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeşil Çin Seddi: Çin'de Çölleşme Karşıtı 4500 Km'lik Yeşillendirme Projesi

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Dünyanın en büyük 5. çölü olan Çin-Moğolistan sınırında bulunan Gobi Çölü, Asya'nın en ciddi çevre sorunlarından birinin kaynağı.

Kaynak: http://www.theplaidzebra.com/china-is-bu...

1,3 milyon kilometrekarelik bu çorak ve ıssız Gobi Çölü, dünyanın en büyük 5. çölü ve gittikçe büyüyor.

Tarım ve madencilik projeleri sebebiyle katledilen ormanlar, Çin'de bulunan Gobi ve Taklamakan çöllerinden savrulan kumların gittikçe daha geniş bir alana yayılmasına sebep oluyor.

Uzun yıllardır süren orman tahribatı, çöl fırtınaları yüzünden başkent Pekin’i kum örtüsü altında bırakıyor.

Büyük mimari yapılarıyla bilinen Çin'de, çölleşmeyi durdurmak için de bir projeye başlandı. Ancak bu seferki proje diğerlerinden oldukça farklı.

Tıpkı tarihte Moğolları durdurmak için yapılan Çin Seddi gibi dev bir Yeşil Set yapımına başlandı.

Yeni değil, 1978 yılında, Çin hükümeti yeşil alanların çölleşmesini engellemek için çöl bölgesini çevreleyen "Rüzgâr Perdesi Projesi"ni başlattı.

Yeşil Çin Seddi olarak da bilinen "Rüzgar Perdesi Projesi" kapsamında 4500 km uzunluğundaki çölün çevresine 100 milyar ağaç ekilmesi planlanmıştı.

Günümüze varan süreçte, çiftçileri ağaç dikmeye yönlendiren hibeler ve havadan tohumlama aracılığıyla 66 milyardan fazla ağaç dikildi.

Ancak proje için pek çok olumsuz yorum da söz konusuydu.

Hawaii Üniversitesi-Maona’dan Hong Jiang, Çin’in ağaç dikmekteki aceleciği yüzünden planın başarılı olamayacağını belirterek "doğayı kontrol etmek değil onu takip etmek" gerektiğini söylüyordu.

Bir yandan da projenin ne kadar sürdürülebilir olduğu sorusu ortaya atılmıştı.

Alabama Üniversitesi-Tuscaloosa’dan David Shankman: “Dikilen ağaçların ölüm oranı nedir? Ağaçlar öldüğünde ne oluyor? Ve bu ağaçlar kuraklık ve erozyona genel olarak daha dayanıklı olan çimen ve çalıları nasıl etkiliyorlar?”

Ancak tüm bu sorgulamalara ve geçen zamana rağmen, Coğrafi Bilimler ve Doğal Kaynak Araştırmaları Enstitüsü’nden Minghong Tan tarafında yürütülen çalışma, projenin olumlu sonuçlar vermeye başladığını tüm dünyaya ispatlar nitelikte.

Tan, New Scientist’e yaptığı açıklamada “Diğer bölgelerle karşılaştırıldığında, Yeşil Çin Seddi bölgesinde bitki örtüsünün geliştiğini ve kum fırtınalarının azaldığı söylenebilir” dedi. Tan, genel olarak ise Çin hakkında umutlu:“Doğanın bütün Kuzey Çin’de daha iyiye gittiğini söyleyebiliriz.”

New Scientist'tin haberinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turan-t.

moğollar mı.? :):)

brtaydn

Tarih bilmeyen tarihten bahsetmesin. Hangi kaynakta görülmüş Çin Seddi'nin Moğollar için yapıldığı?

ezionun-amcasi

odtünün ormanlaştırılması geldi aklıma onlar için de olmaz bu diyodular ama olmaz bu diyenler yeniliğe kapalı zihniyetti bunları eleştirenler biraz daha yeniliğe açık sanki. proje büyüklüğü de önemli tabi :D çinden ilginç haberler var bu aralar en büyük radyo teleskobu olsun 2. çocuk olayı olsun doğaya saygı aydaki teleskop filan çok şaşırtıcı haberler

corpse-bride

proje güzelmiş beni o enstitüye alın ya tam benlikmiş

cr7muslera

Aynisini brezilya da amazonlara yapiyor amazonda resmen tabiat katliami var bu nufus arttikca b..a sarar bu dunya

Görüş Bildir