Yeni Eğitim Modeli İddiası: Bazı Liseler Üç Yıl Olabilir

 > 
42PAYLAŞIM

Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bazı liselerdeki eğitim süresi 3 yıla indirilecek. 

Bakanlık Almanya'daki bir modelden esinlendi: Bazı liselerin 3 yıl olacak

Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nda bazı liselerdeki eğitim süresinin 3 yıl olmasına ilişkin bir çalışma yürütülüyor. 

Almanya'daki Abitur Diploma Programı'ndan esinlenildiği ileri sürülen yeni model ile üniversite sınavlarına ve üniversitelerdeki yığılmanın önüne geçilecek.

Liselerin iki çeşide indirilecek: Normal liseler ve ileri liseler

Yeni model kapsamında, liselerin normal ve ileri liseler olarak iki grup olması da gündemde. Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve proje liselerinin ileri liseler kapsamına alınacak.

Yaş aralığı ve süre bazında yeni sistem, okul öncesi için 1 yıl (5 yaş), ilkokul için 5 yıl + 1 yıl hazırlık (6-11 yaş), ortaokul için 3 yıl (12-14 yaş), normal lise için 3 yıl (15-17) ya da ileri liseler için 3+1 yıl (15-18) şeklinde olacak.

Yeni model 2022-2023 yıllarında hayata geçirilecek

Yeni sistem ile, normal lisede okuyanların 3 yıllık bir eğitim süresinin sonunda iş hayatına erken atılma olanağına kavuşturulması öngörülüyor. 

Üniversite hedefi olan öğrenciler ise ileri liselerde, 4 yıllık bir eğitim görecek.

Model, 2022-2023 yıllarında uygulamaya geçirilecek.

Yeni modelle ilgili merak edilen sorular: Normal liseye giden öğrenciler üniversiteye gidebilecek mi?

Bakanlık, normal ve ileri lise olarak iki gruba ayrılan yeni ortaöğretim sisteminde, normal lise öğrencileri için üniversite kapısını açık bırakacak.

Normal lisede okuyan bir öğrenci, üniversiteye gidebilmek için 'özel bir sınava' tabi tutulacak. Normal lise mezunu öğrencileri, ilerleyen yıllarda üniversite eğitimi almak istedikleri taktirde, açık öğretime kaydolarak eksik kredilerini tamamlayıp, ardından da ileri lise diploması almak için özel bir sınava girecek.

İleri liselere gidebilmek için nasıl bir sınav sistemi uygulanacak?

Yeni modelde, normal liselere gitmek isteyen öğrencilerin şimdiki gibi, adrese kayıtlı bir sistemle yerleştirilecek.

İleri liselere gitmek isteyen öğrenciler için ise, çoklu bir seçme mekanizması uygulanacak. Ulusal İçerik Geliştirme ve Ölçme Merkezi, yılda iki kere sınav yapacak.

Sınavlar dışında, öğrencilerin eğitim hayatı boyunca kayıtlı tuttuğu dijital portfolyo puanı ve ders alınan 25-30 öğretmenin bağımsız şekilde vereceği birikimli öğretmen kararı da dikkate alınacak.

İleri liselere giriş sınavı puanının %60, ortaokul ağırlıklı yıl sonu ortalamasının %10, dijital öğrenci portfolyo puanının %20 ve birikimli öğretmen puanının %10 ağırlığa sahip olduğu bir değerlendirme sistemi uygulanacak.

'Liselerde yeni model' iddiası, sosyal medyada da konuşulan konular arasındaydı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir