Görüş Bildir
Haberler
Yemen'den Kara Harekâtı Çağrısı

Yemen'den Kara Harekâtı Çağrısı

FreiGeist
02.04.2015 - 12:57 Son Güncelleme: 02.04.2015 - 14:54
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin, Suudi Arabistan’ın öncülüğünde hava operasyonları düzenleyen Husi karşıtı koalisyona, kara harekâtına geçilmesi için çağrı yaptı.

Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada Aden’deki durumun tehlikeli olduğunu belirterek, Husilere karşı savaşan halk komitelerine bağlı silahlı kişilerin çoğunun eğitimli savaşçı olmadığını, dolayısıyla Husiler karşısında zorlanacağını söyledi.

Yasin, “Aden’de durum bu şekilde devam ederse, kentin Husilerin eline düşme ihtimali yüksek. Kentte Hadi’ye ve vatana ihanet eden bazı ordu komutanları bulunuyor. Şu an Husilere karşı savaşan silahlı kişiler profesyonel değil. Durum çok tehlikeli” ifadelerini kullandı.

Yasin Aden’i Husilerin eline düşme tehlikesinden kurtarmak için, Suudi Arabistan’ın öncülüğünde kurulan Husi karşıtı koalisyona acil yardım çağrısında bulundu.

Yemen Dışişleri Bakanı AFP’ye yaptığı açıklamada da, “Evet ben kara harekâtı için çağrı yapıyorum, çünkü bence bir aşamadan sonra hava saldırıları tek başına etkili olmuyor” diye konuştu.

İran destekli Husilere karşı başlatılan ‘Kararlılık Fırtınası’ operasyonu şimdiye kadar sadece hava saldırıları ve denizden bombardıman şeklinde devam ediyordu.

Aden'de çatışmalar devam ediyor: 19 ölü

Yemen Devlet Başkanı Abdrabbu Mansur Hadi’ye bağlı halk komiteleri, daha önce Husilerin eline geçen Aden Uluslararası Havaalanını kurtardığını ifade etti.

Al Jazeera muhabiri, Husilerin Aden’in Saadet mahallesine düzenledikleri topçu bombardımanın sonucunda 3 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi. Aden’in kuzeyi, doğusu ve ortasında bulunan çeşitli bölgelerde Husiler ile Hadi’ye bağlı halk komiteleri arasında şiddetli çatışmaların devam ettiğini aktardı.

Al Jazeera'ya konuşan sağlık kaynakları ise, Aden'de devam şiddetli çatışmalarda 19 kişinin hayatını kaybettiğini, 76 kişinin de yaralandığını söyledi.

Hava saldırıları sürüyor

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan 'Kararlılık Fırtınası' operasyonunda hava saldırıları devam ediyor. Uçaklar gece boyunca başkent Sana'daki Husi hedeflerini vurdu.

Reuters haber ajansına konuşan bir bölge sakini Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarını bombaladığını söyledi.

Diğer bölge sakinleri ise hava saldırılarının ayrıca kente bakan Nugum Dağı'nda bulunan silah depolarını hedef aldığını belirtti.

Yemenli bir diplomat ise gece gerçekleşen hava saldırıları için 'Cehennemden bir geceydi' ifadelerini kullandı.

Yemen’in başkenti Sana’da ise Husilerin elindeki Deylemi Üssü ve bazı askeri hedefler koalisyon uçakları tarafından vuruldu. Aynı üs Pazar günü de saldırıya uğramış ve üsteki 8 MİG savaş uçağı tahrip olmuştu.

'Kararlılık Fırtınası' operasyonuna katılan uçaklar, başkentin Tel Halife bölgesinde Husiler ve Salih'e bağlı güçlerin silah depolarını, kentin doğusundaki Hırafi Askeri Kampı'nda ise radar sistemlerini bombalamıştı.

Al Jazeera muhabiri, koalisyon güçlerinin Pazartesi sabahı Sana’da Özel Kuvvetler karargâhına ve 3. Tugay’a da saldırı düzenlediğini söyledi.

Husiler ise saldırılara uçaksavar roketatarlarla karşılık veriyor.

Al Jazeera muhabiri ayrıca Husilerin, eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı 33. Tugay’ın desteğinde Dali kentine girdiğini söyledi. Dali kenti Husi karşıtı güçlerin bulunduğu Aden'in yaklaşık 150 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Pazar günü açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre, hafta sonu gerçekleşen hava saldırılarında 35 kişi öldü, 88 kişi de yaralanmıştı.

'Husilere baskı artacak'

Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e başlatılan 'Kararlılık Fırtınası' operasyonunun sözcüsü Tuğgeneral Asiri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki hava üssünde düzenlediği basın toplantısında, koalisyon güçlerinin Yemen topraklarını havadan kontrol altına aldığını, Aden yakınlarında sürekli devriye uçuşları yaptığını söylemişti.

Husilerin, Aden çevresindeki her hareketlenmesinin uçakların hedefinde olacağını ve gelecek günlerde baskınların artacağını dile getiren Asiri, 'Gelecek günlerde Husi milis toplulukları için güvenli hiçbir yer kalmayacak' dedi.

Yemen-Suudi Arabistan sınırındaki sivillerin durumuna dair Asiri, 'Şu an Suudi Arabistan sınırında durum güvenli. Bölge halkını korumak için bir plan var. Olayların gelişimine göre bölgenin boşaltılması gerekir mi gerekmez mi değerlendirilecektir' dedi.

Operasyon yedinci gününde

Siyasi krizin yaşandığı Yemen'de Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i 'geçici merkez' ilan etmiş ve bazı ülkeler de diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarda bulunmuştu.

Bu gelişmelerden sonra Husilerin Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmesi üzerine Hadi yönetiminin üst düzey yetkililerinin Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısının ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Husilere yönelik hava harekâtı başlatmıştı.

Operasyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılıyor.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0