Görüş Bildir
Haberler
Yemen'de Mülteci Kampında 45 Ölü

Yemen'de Mülteci Kampında 45 Ölü

Deniz Gök
31.03.2015 - 01:32 Son Güncelleme: 31.03.2015 - 08:30
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yemen'in kuzeyinde, Husilerin kontrolündeki Harad kentinde bulunan Mezrak Mülteci Kampı yakınlarına hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda 45 kişi hayatını kaybetti. Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin Husileri suçladı.

Yemen'in kuzeyinde bulunan Harad kentindeki Mezrak Mülteci Kampı bölgesi bombalandı. Kamp, Husilerin kontrolündeki bölgede bulunuyor. 45 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından, Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin saldırılardan Husileri ve onları destekleyen devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdallah Salih'e bağlı silahlı milisleri sorumlu tuttu. Yasin, Husilerin mülteci kampına 'topçu bombardıman' düzenlediklerini öne sürdü.

Bir insani yardım çalışanı Reuters haber ajansına hava saldırılarının bölgedeki askeri tesisi hedef aldığını söyledi. Ancak saldırının hangi güçler tarafından yapıldığı henüz net değil.

Suudi Arabistan başkenti Riyad'da gazetecilere açıklama yapan Yasin, söz konusu saldırıların Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki Husi karşıtı koalisyonun başlattığı operasyon ile alakası olmadığını ifade etti.

Yasin, ayrıca operasyonun başladığından bu yana hükümetin Husiler ile herhangi bir iletişimi kurmadığını dile getirdi.

'Husiler balistik füze atmaya çalıştı'

Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e başlatılan 'Kararlılık Fırtınası' Operasyonu Sözcüsü Tuğgeneral Ahmed Asiri, Husilerin Yemen'in başkenti Sana'dan balistik füze atmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını söyledi.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da basın konferansı düzenleyen Asiri, Husilerin Suudi Arabistan sınırlarına yakın Necran bölgesine hava saldırısı gerçekleştirdiğini, ancak Suud ordusunun karşılık vermesi ile saldırının hedefine ulaşamadığını da ifade etti.

Operasyon ile ilgili günlük özeti veren Asiri, koalisyon güçlerine bağlı deniz kuvvetlerinin, limanları tamamen abluka altına aldığını, insan ve silah kaçakçılığı denetimine başladığını belirtti.

Asiri, Yemen limanlarındaki hiçbir geminin teftiş edilmeksizin hareket etmesine izin verilmeyeceğini kaydederek, 'Koalisyon güçlerinin deniz ablukası planı kapsamında limanlara giriş çıkışların engellenmesi ile insan ve silah kaçakçılığı denetimi için tüm gemiler bölgeye ulaştı. Koalisyona katılan tüm ülkeler bu operasyona da katılıyor' dedi.

Hava saldırıları sürüyor

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan 'Kararlılık Fırtınası' operasyonunda hava saldırıları devam ediyor. Uçaklar gece boyunca başkent Sana'daki Husi hedeflerini vurdu.

Reuters haber ajansına konuşan bir bölge sakini Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarını bombaladığını söyledi.

Diğer bölge sakinleri ise hava saldırılarının ayrıca kente bakan Nugum Dağı'nda bulunan silah depolarını hedef aldığını belirtti.

Yemenli bir diplomat ise gece gerçekleşen hava saldırıları için 'Cehennemden bir geceydi' ifadelerini kullandı.

Saldırılar sabah da devam etti

Koalisyon uçaklarının saldırıları Pazartesi günü de devam etti. Uçaklar başkent Sana, Sada ve Hudeyde’de Husilere ait mevzileri vurdu.

Yemen’in başkenti Sana’da ise Husilerin elindeki Deylemi Üssü ve bazı askeri hedefler koalisyon uçakları tarafından vuruldu. Aynı üs Pazar günü de saldırıya uğramış ve üsteki 8 MİG savaş uçağı tahrip olmuştu.

'Kararlılık Fırtınası' operasyonuna katılan uçaklar, başkentin Tel Halife bölgesinde Husiler ve Salih'e bağlı güçlerin silah depolarını, kentin doğusundaki Hırafi Askeri Kampı'nda ise radar sistemlerini bombaladı.

Al Jazeera muhabiri, koalisyon güçlerinin Pazartesi sabahı Sana’da Özel Kuvvetler karargâhına ve 3. Tugay’a da saldırı düzenlediğini söyledi.

Yerel kaynaklara göre uçaklar aynı zamanda Kızıldeniz kenarındaki Hudeyde kentindeki Salif Askeri Üssü, 65. Hava Savunma Tugayı, Cumhuriyet Muhafızları ve kentin havaalanını hedef aldı.

Husiler ise saldırılara uçaksavar roketatarlarla karşılık verdi.

Al Jazeera muhabiri ayrıca Husilerin, eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı 33. Tugay’ın desteğinde Dali kentine girdiğini söyledi. Dali kenti Husi karşıtı güçlerin bulunduğu Aden'in yaklaşık 150 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Pazar günü açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre, hafta sonu gerçekleşen hava saldırılarında 35 kişi öldü, 88 kişi de yaralandı.

'Husilere baskı artacak'

Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e başlatılan 'Kararlılık Fırtınası' operasyonunun sözcüsü Tuğgeneral Asiri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki hava üssünde düzenlediği basın toplantısında, koalisyon güçlerinin Yemen topraklarını havadan kontrol altına aldığını, Aden yakınlarında sürekli devriye uçuşları yaptığını söylemişti.

Husilerin, Aden çevresindeki her hareketlenmesinin uçakların hedefinde olacağını ve gelecek günlerde baskınların artacağını dile getiren Asiri, 'Gelecek günlerde Husi milis toplulukları için güvenli hiçbir yer kalmayacak' dedi.

Yemen-Suudi Arabistan sınırındaki sivillerin durumuna dair Asiri, 'Şu an Suudi Arabistan sınırında durum güvenli. Bölge halkını korumak için bir plan var. Olayların gelişimine göre bölgenin boşaltılması gerekir mi gerekmez mi değerlendirilecektir' dedi.

Operasyon altıncı gününde

Siyasi krizin yaşandığı Yemen'de Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i 'geçici merkez' ilan etmiş ve bazı ülkeler de diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarda bulunmuştu.

Bu gelişmelerden sonra Husilerin Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmesi üzerine Hadi yönetiminin üst düzey yetkililerinin Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısının ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Husilere yönelik hava harekâtı başlatmıştı.

Operasyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılıyor.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/yem...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0