Görüş Bildir
Haberler
Yargıtay Kararı: Eşinin Cinsel Yönden Yetersiz Olduğunu Başkalarına Anlatan Kadın 'Ağır Kusurlu' Sayıldı

Yargıtay Kararı: Eşinin Cinsel Yönden Yetersiz Olduğunu Başkalarına Anlatan Kadın 'Ağır Kusurlu' Sayıldı

Batuhan
18.10.2021 - 08:49

İstanbul'da yabancı uyruklu kadın R.N., Türk kocasının kendisini Türk gelenek ve adetlerini bilmemesi nedeniyle aşağıladığını ve şiddet uyguladığını belirterek boşanma davası açtı. Eşinin cinsel yönden yetersiz olduğunu başkalarına anlatması nedeniyle mahkeme kadını ağır kusurlu saydı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul'da yaşayan yabancı uyruklu R.N., Türk kocası M.N'nin kendisini Türk gelenek ve adetlerini bilmemesi nedeniyle aşağıladığı, vatandaşlık ve çalışma izni alabilmesi konusunda gerekli desteği sağlamadığını, şiddet uyguladığını belirterek boşanma davası açtı. Mahkemede dinlenen M.N. ise karısı R.N.'nin yemek yapmadığını, takma isimle kart bastırıp erkeklere masaj yapmaya gittiğini, eve geç saatlerde geldiğini, üçüncü kişilerin yanında ise cinsel yönden yetersiz olduğunu söyleyerek kendisini küçük düşürdüğünü söyledi.

Karısının aynı zaman kendisine 'başın kel, arkadaşlarım boşanırsan daha iyisini bulursun dediler' diyerek hakaret ettiğini anlatan M.N. mahkeme tarafından ağır kusurlu karısı ise hafif kusurlu bulundu. Yerel mahkeme, çiftin ortak çocuğunun velayetini kadına verip, ağır kusurlu görülen kocanın eşine 600 lira tedbir ve yoksulluk nafakası, 3 bin maddi, 3 bin lira da manevi tazminat ödeyerek boşanmasını kararlaştırıldı. Koca M.N., verilen kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesine taşıdı.

İstinaf itirazı reddetti

İstinaf itirazı reddetti

Sabah gazetesinin haberine göre, bölge adliye mahkemesi, erkeğin kadının vatandaşlık ve çalışma izni alabilmesi konusunda gerekli desteği sağlamadığı iddialarının ispatlanamadığı ancak şiddet ve aşağılayıcı tavırlarda bulunduğunun sabit olduğunu belirterek kadının hafif davalı erkeğin ağır kusurlu olduğu kabul ederek erkeğin tazminat ve nafakalara yönelik istinaf başvurusunu reddetti.

Yargıtay kararı bozdu

Yargıtay kararı bozdu

M.N., eşinin kendisini aşağıladığını belirterek dosyayı Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesine gelen boşanma davasında yapılan incelemede, kadının üçüncü kişilerin yanında eşinin cinsel yönden yetersiz olduğunu söyleyerek eşini küçük düşürdüğünün belirlendiği, gerçekleşen bu durum karşısında boşanmaya sebep olan olaylarda kadının ağır kusurlu olduğunun kabul olması gerektiği belirtildi.

Yargıtay bu hususun gözetilmeden yanılgılı değerlendirme yapıldığını belirterek kararı bozdu. Bozma kararında kadının yoksulluk nafakası talebinin reddine karar vermek gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmadığı belirtilirken, boşanmaya sebebiyet veren yaşananlarda davacı kadının ağır kusurlu olduğu, bu durumda ağır kusurlu kadına maddi ve manevi tazminata karar verilemeyeceği kaydedildi.

'Erkeği kişilik haklarına saldırı yapıldı'

'Erkeği kişilik haklarına saldırı yapıldı'

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, evlilik birliğinin sarsılmasına sebep olan olaylarda tazminat isteyen davalı erkeğin ağır ya da eşit kusurlu olmadığı, bu olayların, erkeğin kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği belirtti. Tazminata esas olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kuralları dikkate alınarak erkeğe uygun miktarda manevi tazminata hükmedilmesi gerektiği belirtilerek dava dosyası ilgili bölge adliye mahkemesi hukuk dairesine gönderildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
27
14
4
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

kadının bu davranışlarından sonra nasıl kadına nafaka ve tazminat verme kararı alabiliyorlar anlamıyorum. kim olursa olsun insan yatak odasını başkalarına an... Devamını Gör

jamiryuu

gocan seni böyle zikebiliyo mu he sole bakim hee zikebiliyo mu söyle lann

İkta Solork

Nasıl erkeğe nafaka ödetirler bu durumda? Bak çocuk varsa kadında kalıyorsa nafaka verilir. Erkek aldatmış şiddet uygulamış vb sebeplerle boşanma olmuşsa naf... Devamını Gör