Görüş Bildir
Haberler
Yapıldığı Şehirlerle Anılan 12 Dünyaca Ünlü Film Festivali

Yapıldığı Şehirlerle Anılan 12 Dünyaca Ünlü Film Festivali

1. Cannes Film Festivali

Film festivali denilince akla ilk gelen şüphesiz Cannes Film Festivali'dir. 1946 senesinde başlayan festival her yıl mayıs ayında düzenlenmektedir. Festivalin büyük ödülü 'Altın Palmiye' ödülüdür. 'Yol' filmi ile Yılmaz Güney ve Şerif Gören, 'Kış Uykusu' ile festivalin gediklilerinden Nuri Bilge Ceylan Altın Palmiye alma başarısı göstermiş Türk yönetmenler olmuştur.

http://www.festival-cannes.com

İçeriğin Devamı Aşağıda

2. Venedik Film Festivali

En eski film festivali olma özelliğini taşıyan Venedik Film Festivali 1931 yılından beri her yıl ağustos ayı sonu veya eylül ayı başında düzenlenmektedir. En prestijli film festivallerinden bir tanesidir. Bu festival yarışmacılarını 'Altın Aslan' ödülü ile onurlandırmaktadır. Bu festivalde başarı sağlayan Türkler 'Sivas' filmi ile Kaan Müjdeci, 'Abluka' filmi ile Emin Alper olmuştur.

http://www.labiennale.org/en/cinema

3. Berlin Film Festivali

Nam-ı diğer 'Berlinale' 1951 yılından beri sinema dünyasında 'Altın Ayı' ödülüyle bulunan Berlin Film Festivali film festivallerinin ağır toplarındandır. Her yıl Şubat ayında düzenlenen festivalde ödül alma başarı göstermiş Türkler  'Susuz yaz' filmiyle Metin Erksan, 'Duvara Karşı' filmiyle Fatih Akın ve 'Bal' filmiyle Semih Kaplanoğlu olmuştur.

https://www.berlinale.de

4. Toronto Film Festivali

Bu festival En İyi Film Ödülünü halkın seçtiği bir festival olarak diğer festivallerden ayrılmakta. Ödülün ismini 'Altın Halk' yapma fikri öne sürülmüş fakat Kanada halkı haklı olarak bu öneriyi geri çevirmiştir. Festival 1976 yılından beri halkın ödüllerini dağıtmaya devam ediyor.

http://tiff.net

5. Londra Film Festivali

Festivaller dünyasında İngilteyi temsil eden Londra Film Festivali ilk defa 1953 yılında düzenlendi. 'Sutherland Trophy' adlı asil bir isme sahip ödülü olan festivalde Türkiye'den 'Sürü' filmi ile Zeki Ökten bu ödülü alan özel kişilerden olmayı başarmıştır.

http://www.bfi.org.uk/lff

6. Antalya Film Festivali

Sıra geldi ülkemizin festivali içimizden biri olan Antalya Film Festivali'ne ! 1963 yılında başlayan ve ülkemizin ilk film festivali olan Antalya Film Festivali düzenlendiği ilk günden bu yana sinemanın en önemlileri arasında yer almaktadır. Her yıl Ekim veya Kasım ayında düzenlenen festivalde katılımcılar 'Altın Portakal' ödülü için yarışmaktadır.

http://antalyaff.com

İçeriğin Devamı Aşağıda

7. Locarno Film Festivali

1946 yılında ilk defa İsviçre'nin Locarno şehrinde düzenlenen festival her yıl Ağustos ayında katılımcılar 'Altın Leopar' ödülü için yarışmaktadır. Zeki Öktem bu ödülü de ülkemize getirmeyi başarmıştır. 

http://www.pardolive.ch

8. New York Film Festivali

Amerika ve Dünya'nın en önemli film festivallerinden biri olan New York Film Festivali gerçekleştirdiği deneysel film gösterimi gibi özgün etkinlikleri ile farklı işler yapan festivallerden biridir. Yolculuğuna 1963 yılında başlayan festival yarışma formatında değildir. 

http://www.filmlinc.org/nyff2015

9. San Sebastián Film Festivali

Çoğu festival gibi ulusal bir yarışma olarak başlayıp uluslararası boyuta ulaşmıştır. 1953 yılında başlayan festival en iyileri 'Altın İnci' ile ödüllendirmektedir. Yeşim Ustaoğlu 'Pandora'nın Kutusu' filmi ile bu ödülü almıştır. 

http://www.sansebastianfestival.com

10. Göteborg Film Festivali

İskandinavya'nın incisi olan Göteborg Film Festivali her yıl Ocak veya Şubat ayında düzenlenmektedir. 'Altın Ejderha' ödülü 1979 yılında bir kıvılcım olsa da günümüzde adına yakışır bir büyüklüğe erişmiştir.

http://www.giff.se

11. İstanbul Film Festivali

İstanbul film festivali 1982 yılından beri düzenlenen ulusal ve uluslararası sinemaya olan katkıları göz ardı edemeyiz. Her yıl Nisan ayında düzenlenen festival en iyilerini 'Altın Lale' ile ödüllendirmektedir.  

http://film.iksv.org

İçeriğin Devamı Aşağıda

12. Adana Altın Koza Film Festivali

İsmini Çukurova'nın pamuğundan alan içimizden biri olan bir diğer festival Adana Altın Koza Film Festivali ! İlk kez 1969 yılında düzenlenen festival belli sebeplerle devamlı olamasa da ülkemizin en değerli festivalleri arasındadır. Sanatçılar her sene Eylül ayında 'Altın Koza' için bu festivalde buluşmaktadır.

http://www.altinkoza.org.tr

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
4
1
1
1
0
0