Görüş Bildir
Haberler
Yapay Zeka ile Ses Taklidi: 325 Milyon TL'yi Çaldılar

Yapay Zeka ile Ses Taklidi: 325 Milyon TL'yi Çaldılar

Batuhan
18.10.2021 - 09:07

Yapay zeka teknolojisi kullanarak uluslararası bir şirketin yöneticisinin sesini taklit eden dolandırıcılar, BAE'deki bir bankadan 325 milyon TL'lik transfere onay verilmesini sağladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

2020'nin başlarında BAE'deki Centennial Bank'ta çalışan bir müdür, sesini tanıdığı bir kişi (daha önce konuştuğu bir şirketin müdürü) tarafından arandı. Müdür, şirketin bir satın alma yapma aşamasında olduğunu, bu yüzden bankanın 35 milyon dolarlık bazı transferlere izin vermesi gerektiğini açıkladı.

Dubai Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre, soyguncular yapay zekayı sesin değiştirilmesi için kullanarak ayrıntılı bir plan yaptı.

Akşam'dan Bülent Şanlıkan'ın haberine göre banka müdürü, her şeyin meşru göründüğünü düşünerek transferleri yapmaya başladı. Uzmanlar, oldukça gerçekçi olan sahte derin görüntü ve ses kopyalama tekniklerinin çağımızın en büyük sorunlarından biri olduğu, gerçeğinden ayırmanın güç olduğu konusunda uyardı.

Benzer ikinci olay

Benzer ikinci olay

2019 yılında İngiltere'deki bir enerji firmasının CEO'sun sesi taklit edilerek banka hesaplarından 240 bin dolar çalınmıştı.

Ancak, uzmanlar BAE'deki soygunun ilkinden çok daha detaylı ve kapsamlı bir dolandırıcılık organizasyonu olduğunu vurguladı.

Siyasi taklitler için kullanılabilir

Siyasi taklitler için kullanılabilir

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, dolandırıcılığı değerlendirdi:

'Burada yapılması gereken kolluk güçlerinin suç dünyasının önüne geçecek dijital yeti ve becerilere sahip olmasıdır. Siyaseten de daha önce olduğu gibi çeşitli kurgular montajlar yapılabilir. Buna dönük herkesin çok tedbirli olması gerekiyor. Kriminal dünya dijital her türlü gelişmeyi takip ederek farklı kazanç sağlama yolları üretiyor. Dijital Suç Önleme Enstitüsü kurulmalı. Bu bir teknolojik üstünlüktür. Yoksa sonuçları ağır durumlarla karşılaşabiliriz'.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
5
4
3
3
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kabus

Adı lazım olmayan kişinin sesini taklit edip koyunları güdebilirsiniz. Koyun.Avi

feyk

ulkece harry potter evrenine donduk, he who must not be named.