Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yankıları Sürüyor: Öne Çıkan İki Fotoğraf ile Sonuçsuz ve Gergin G7 Zirvesi

 > -
Abone ol

Kanada'da yapılan G7 Zirvesi'ne ABD ile zirveye katılan diğer ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları damgasını vurdu. Zirveden erken ayrılan ABD Başkanı Donald Trump zirvenin kapanış bildirgesini imzalamayacağını açıklayarak bir ilke imza attı ve kırılgan da olsa bir görüş birliği beklentisini tamamen yıktı.

G7 ülkelerini oluşturan, Kanada, ABD, İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere ve Japonya yeni zirve için Kanada'nın Quebec Eyaleti'nin Charlevoix kasabasında bir araya geldi.

ABD, 1 Haziran'da Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika'dan ithal edilen çeliğe yüzde 25 ve alüminyuma yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulamasını yürürlüğe sokmuş,  AB bu adıma karşılık olarak bazı ABD mallarına ek gümrük vergisi getirmişti.

G7 grubu üyesi altı ülkenin maliye bakanları, liderler zirvesi öncesi yapılan toplantıda Washington'a yeni vergilerin çekilmesi çağrısı yapmıştı.

Zirvede özellikle ticaret alanındaki anlaşmazlıklar giderilemedi.

ABD Başkanı Donald Trump, hafta sonunda sonuçsuz biten G7 zirvesinin ardından, bugün NATO müttefikleri, Avrupa Birliği ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya öfkeli mesajlar attı. 

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yapacağı zirve görüşmesi için Singapur'a hareket eden Trump attığı bir Twitter mesajında, "Eğer karşılıklı olmayacaksa, adil ticarete bundan sonra aptal ticaret demek gerekecek" dedi.

Trump mesajlarında özetle şöyle dedi:

"Kimse kusura bakmasın, dostlarımızın ve düşmanlarımızın ticarette bizden istifade etmelerine artık izin veremeyiz. Amerikan işçisi her şeyden önce gelmeli."

"Amerika'ya haksızlık yapılıyor! 800 milyar dolar ticaret açığımız var! Ben ABD başkanı olarak, kendi çiftçimiz, işçimiz ve vergi mükellefimiz böyle büyük ve haksız bir bedel öderken, neden diğer ülkelerin, onlarca yıldır yaptığı gibi, haksız ticaret kazancı elde etmesine izin vereyim?"

Trump, Batı ittifakını ayakta tutmak için orantısal olarak ABD'den daha düşük savunma katkısı yapan NATO müttefiklerine de çattı.

Trump, Quebec'te yapılan G7 zirvesinin ev sahibi Trudeau'yu da eleştirdi: "Dürüstlükten uzak ve zayıf"

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği gümrük vergilerini eleştiren açıklamalarına değinen Trump, Trudeau'nun tutumunu "onursuz ve zayıf" şeklinde nitelendirdi. 

Kanada Başbakanı  Trudeau basın toplantısında, Trudeau, "Kanadalılar kibar ve makuldür ama bizi kimse sindiremez" demişti.

Zirvede çekilen ve merkezinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bulunduğu bu fotoğraf, G7'ye damgasını vuran fotoğraf oldu.

📷 J. Drnzel/ Reuters

Çok konuşulan bir diğer fotoğraf ise Trudeau'nun ABD Başkanı'na hediyesiydi.

Hediye edilen fotoğraftaki mekan, Trump'ın büyükbabasının bir zamanlar Kanada'da işlettiği oteldi.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders da bu anı Twitter hesabından paylaştı 👇

Geçtiğimiz yıllarda restore edilen otelin bir genelev olduğu iddia ediliyor. Trump, ABD basınında uzun süredir yer alan bu iddiaları yalanlamıştı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun hediye seçimi, G7'nin çok konuşulanları arasına girdi.

Ayrıca bakınız 👇

Merkel'in Trump'a "Posta Koyduğu" Fotoğraf Sosyal Medyada Alay Konusu Oldu! - onedio.com
Merkel'in Trump'a "Posta Koyduğu" Fotoğraf Sosyal Medyada Alay Konusu Oldu! - onedio.com

Reuters, BBC, DW

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir