Görüş Bildir
Haberler
Yandex.Browser'ın Yeni Alfa Sürümü Modern Tasarımı ve Sadeliğiyle Dikkat Çekiyor

Yandex.Browser'ın Yeni Alfa Sürümü Modern Tasarımı ve Sadeliğiyle Dikkat Çekiyor

Onedio Medya
28.11.2014 - 13:59 Son Güncelleme: 28.11.2014 - 14:12
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Eylül 2011’de Türkiye pazarına giriş yapan Yandex bu hamlesinden sonra özellikle Türkiye’de gerçekleştirdiği kampanyalar ile adından sıkça söz ettirmişti. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Webrazzi Summit‘te şirketin kurucu ortağı ve mevcut CEO’su Arkady Volozh ve Arda Kutsal bir söyleşi gerçekleştirmişti.

Bugün ise şirket Yandex.Browser‘ın arayüz tasarımını ve bir tarayıcının temel özelliklerine yeni yaklaşım getirdiği yeni alfa versiyonunu yayınladı. Yeni versiyonla birlikte özellikle sadeliğe odaklanarak UI ve UX tasarımının keskin yenilikler içerdiğini söyleyebiliriz.

Yandex.Browser’ın yeni alfa sürümüne baktığımızda ilk dikkat çeken sekmeler bölümü. Yeni versiyonla birlikte sekmeler sayfanın altına alınmış. Günümüzde neredeyse tüm tarayıcılarısekmeleri üst bölüme konumlandıryor bununla birlikte kullanım alışkanlıklarını düşündüğümüzde bu ilk dikkat çeken özellik olduğunu söyleyebiliriz. Yeni versiyonla birlikte tasarımcılar kullanıcıların tamamen içeriğe odaklanmasını bunun haricindeki kısımlar ve fonksiyonlar herzaman ikinci planda olduğunu düşünerek hareket etmişler ve bu ilk olarak sekmelerin ve arama çubuğunun konumlandırılmasıyla yapılmış.

Sekmelerin alt tarafa alınmasıyla birlikte adres çubuğu sanki web sitesinin bir parçasıymış saydamlaştırılmış. Bir siteyi ziyaret ettiğinizde adres çubuğunun üste yer aldığını kesinlikle fark etmiyorsunuz. Bu şekilde sayfa bütünüyle bölünmeden size sunuluyor. Bu da içeriği ön plana çıkarmak için oldukça güzel bir ayrıntı olmuş. Bununla birlikte “Sık Kullanılanlar” ve “Favoriler” bölümleri aynı şekilde üst menüdeki “Bookmarks” sekmesinin altında yerini almış. Bu değişikliklerin de temel sebebi yukarı belirttiğimiz kullanıcıların içeriğe odaklanmasını sağlama ve dikkatlerini dağıtacakları bölümleri arka planlara atma.

Adres çubuğuna çift tıkladığınızda ise yeni bir sayfa açılarak bu adresi sosyal ağlarda paylaşabilmeniz ya da sayfanın hızlıca çıktı alınabilmesi sağlanmış. Tarayıcının yeni sürümüyle birlikte dikkat çeken bir diğer kısımda açılış ekranı. Açılış ekranının arka planı değiştirebiliyorsunuz, seçenekler arasında animasyonlu görseller de var. Ufak bir ayrıntı olsada aslında güzel bir yenilik olduğunu söyleyebiliriz. Tableau olarak adlandırılan sık kullanılanlar, favoriler bölümü yeni tasarımla birlikte öne çıkan bir başka kısım.

Yandex.Browser’ın şu anda eksik olduğu kısım ise eklentiler. Kullanıcıların geliştirdiği eklentiler ve şirketin geliştirip yayınladığı eklentiler dışında tarayıcının en zayıf halkasının bu olduğunu söyleyebiliriz. Tarayıcının yeni alfa sürümünü hem Mac hem Windows için indirebilirsiniz.

Webrazzi

Kaynak: http://webrazzi.com/2014/11/28/yandex...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam