Virüsü Değil İyiliği Bulaştıralım: Bu Zor Günlerde Yapabileceğiniz Minik Ama Mucizevi Yardımlar

96PAYLAŞIM

Birkaç haftadır evdeyiz. Bu zorlu süreci, evinden çalışarak ve maddi kayba uğramadan devam ettiren bir kesim var. Öte yandan, işten çıkarılanlar, ücretsiz izne ayrılanlar, evden çalışmasına rağmen satışları azalan, yani gelir seviyesi normalin altına düşen büyük bir çoğunluk da var.

Restoranlar, cafeler kapandı. Çoğu sokak hayvanı o restoranlardaki artıklardan beslenirken artık malesef açlar.

Uzaktan eğitimde de yine bazı çocuklar çok şanslıyken, bazılarının kalem alacak bile durumu yok.

Biz evimizde güvendeyken, market çalışanları normalden fazla çalışmaya başladı. Gece yarılarına kadar evlere teslimat yapıyorlar.

Biraz empati kurup, neler yapabiliriz diye düşünmeye ne dersiniz?

Sizin evinizi temizleyerek geçimini sağlayan aileler var. Sosyal mesafe yüzünden artık emekçi kadınlarımızı eve çağıramıyoruz. Acaba şu anda durumları nasıl? Onları arayarak, bir ihtiyaçları olup olmadığını sormaya ne dersiniz?

Belki çocuklarının eğitimi için bir ihtiyacı vardır belki de erzak ihtiyacı. Hiç bir ihtiyaçları yoksa bile sorduğumuzda, onları düşündüğümüzü anlayıp kendilerini iyi hissedeceklerdir ve buna kesinlikle değer. Çünkü, kendimizi iyi hissetmeye gerçekten çok ihtiyacımız var.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ihtiyacı olan çocuklar için bir kampanya başlattı. Bunu siz de kendi çevreniz için yapabilirsiniz. Evde kullanmadığınız tablet, laptop varsa onları ihtiyacı olan çocuklara vermenin tam zamanı.

Uzaktan eğitimde kırtasiye ihtiyacı olan çocuklara destek olabilirsiniz. Etrafınızda tanıdık biri yoksa sosyal medyadaki yardım çağrılarına göz atabilirsiniz.

Evden çıkamayan komşularınız için alışveriş yapabilirsiniz.

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanların dışarı çıkması yasak. Ayrıca küçük çocuklu bekar anne babalar da evden çıkamıyor. Hem onlara yardımcı olmak hem de market kuryelerinin yükünü hafifletmek için, kendiniz için markete giderken, ihtiyacı olanların da alışverişini aynı anda yapabilirsiniz.

Komşularımı tanımıyorum diyorsanız, asansöre veya apartmanın girişine bir not asabilirsiniz. 'Ben evden çıkamayan komşularımın alışverişini yapmak için gönüllüyüm' diyerek, kapı numaranızı yazabilirsiniz.

Bu yazı hem ihtiyaç sahiplerine ulaşacak hem de başka kişilere de yardım konusunda ışık tutacaktır.

Sokak hayvanları aç kalmasın diye, belediyeler beslemeye başladı. Sizler de evde artan yemeklerinizi kapının önüne koyarak kendi çevrenizdeki sokak hayvanlarına yardımcı olabilirsiniz.

Ekmek kırıntılarını çöpe atmak yerine kuşlara vermeye ne dersiniz?

Evden oyuncak yapıp satarak geçimini sağlayan aileler var. Bir oyuncak alacağınız zaman, evinden çalışan bu kadınları destekleyebilirsiniz.

Ya da yazın yapılacak doğumgünü için şimdiden siparişinizi verip, kargonuzu herşey normale döndükten sonra göndermelerini isteyebilirsiniz. Bu sayede hem başka bir aileye destek olmuş olursunuz hem de zamanı geldiğinde hediyeniz hazır olur.

Doğum günü olduğunda evden bu işle geçimini sağlayan yerlerden alabilirsiniz.

Instagram'da evinde pasta yapan ev hanımları var. Çocuğunuz sizden illa o Elsa'lı pastayı istiyorsa, onlardan satın alarak, bütçelerine katkıda bulunabilirsiniz.

Yaşlılarımız kendilerini yalnız ve tedirgin hissediyor olabilirler. Onları normalden fazla arayıp hatırlarını sormayı unutmayın.

Ayıracağınız 2 dakika ile dünyalara bedel bir mutluluk hediye edebileceğiniz insanlar var. Annemiz, babamız, amcamız, halamız, anneannemiz, dedemiz...Ya da karşı komşumuz. Veya eski çalıştığımız şirketteki emektar amca... Uzun süredir görmesek bile arayıp sormayı ihmal etmeyin. Unutmayın bir gün hepimiz yaşlanacağız.

Etrafınızda yalnız yaşayan tanıdıklarınız varsa eğer arada bir arayıp nasıl olduklarını sormayı ihmal etmeyin.

Yalnız yaşayan bir arkadaşınız olabilir. Konuşacak kimsesi olmayan... Veya küçük çocuğu ile günlerdir evde olan eski bir tanıdığınız.

Arayın, sohbet edin. Hem size hem ona iyi gelecektir.

Dışarıdan yemek sipariş edeceğiniz zaman evde dolma saran, mantı yapan ev hanımlarından alabilirsiniz.

O gün yemek yapamamış olabilirsiniz. Evde de olsak bir sürü koşturmacanın içinde yemek bazen aksayabiliyor. Mutlaka mahallenizde evinde dolma saran, mantı açan bir ev hanımı vardır. Yemeğinizi ondan alın böylece hem ev yapımı güzel bir şeyler yemiş olursunuz hem de evden çalışan kadınlara bu zor dönemde yardımcı olmuş olursunuz.

Market alışverişini gün aşırı yapmak yerine haftalık ya da mümkünse 2 haftalık yapın. Böylece kuryelerin de market çalışanlarının da yükünü hafifletmiş olursunuz.

Biz evlerimizde güvendeyken bize gıda temin etmek için gece yarılarına kadar çalışan market çalışanlarını da düşünelim ve alışverişimizi toplu yapmaya özen gösterelim.

Unutmayın iyilik bulaşıcıdır. Yardım elinizi uzatabildiğiniz kadar çok kişiye uzatmayı ihmal etmeyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bime kedi maması gelmiş alıp sokağınıza bırakabilirsiniz

Görüş Bildir