Görüş Bildir
Haberler
VGM Burs Başvuruları Başladı Mı? VGM Bursundan Kimler Yararlanabilir?

VGM Burs Başvuruları Başladı Mı? VGM Bursundan Kimler Yararlanabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt ve burs başvurularının başlamasıyla birlikte, VGM bursu ile ilgili yapılan aramalar da çoğalmış durumda. Vakıflar Genel Müdürlüğü, hem ortaöğretim hem de yükseköğretim öğrencilerine burs imkanı sağlıyor. Üniversiteye yerleşen öğrenciler, ‘VGM burs başvuruları’ aramasını yapıyor. Peki, VGM bursu nedir, kimler yararlanabilir? VGM burs başvuruları ne zaman yapılacak? İşte tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sağladığı VGM bursu, KYK burslarından sonra en çok aratılan konuların başında geliyor. Üniversiteyi kazanan öğrenciler, VGM bursu için başvuru yapabilecek. Üniversite kayıtları, 6-10 Eylül tarihleri arasında yapılacak ve sonrasında VGM’nin yapacağı açıklamaya göre VGM burs süreci başlayacak. İşte VGM bursu ile ilgili ayrıntılar…

VGM BURSU NEDİR, KİMLER YARARLANABİLİR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımları Türkiye’de eğitim gören ihtiyaç sahibi yükseköğrenim ve ortaöğrenim öğrencilerine verilen karşılıksız burslardır. Yükseköğrenim bursu ön lisans ya da lisans programı öğrencilerine bir eğitim yılında 8 ay (Ekim-Mayıs), ortaöğrenim bursu ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine bir eğitim yılında 9 ay (Ekim-Haziran) süre ile verilir.

VGM BURSUNA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

  • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,

  • Yabancı uyruklu öğrencilere,

  • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

  • Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

  • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere, (KYK dahil)

  • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

  • Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

2021 VGM BURS BAŞVURU TARİHLERİ NEDİR?

Gerek ortaöğrenim eğitim yardımları gerekse yükseköğrenim burs başvuruları her eğitim yılının başında Genel Müdürlükçe belirlenen tarihler arasında alınır.

Başvuru şekli ve zamanı Genel Müdürlüğün internet sitesi üzerinden başvuru başlama tarihinden en az onbeş gün önce duyurulur.

VGM burs başvurularının, ekim ayında başlaması bekleniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın