Valilik 18 Yaşından Küçüklere Bu Oyunları Yasakladı

 > 
128PAYLAŞIM

Antalya Valiliği, 18 yaşından küçük çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabileceği gerekçesiyle birçok popüler oyunun internet kafelerde ve oyun salonlarında oynanmasını yasakladı.

Antalya Valiliği tarafından alınan kararla, 18 yaşından küçüklerin internet kafelerde ve elektronik oyun salonlarında, 'Bloodrayne, Bloodrayne 2', Grand Theft Auto (GTA), Epidos from Liberty City, 'San Andreas', 'Grand Theft Auto 3, 'Grand Theft Auto 2', 'Hitman', 'Global Operations', 'Sniper Elite', 'Battlefield Vietnam', 'Wolfenstein', 'The Godfather', 'The Godfather II', 'Metin2', 'Knight Online', 'Call Of Duty' ve 'Half Life' adlı oyunların oynanmasının yasaklandı.

Açıklamada, yasaklanma gerekçesi, 23 Mayıs 2007 tarih ve 26530 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5651 sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi' hakkında kanuna dayandırıldığını belirtildi. Yasak konulan oyunların uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik edebileceği kaydedildi.

55 oyun incelendi

Malatya Valiliği tarafından akademisyen ve uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafından 55 bilgisayar oyununun incelenerek hazırlanan rapora atıfta bulunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İncelenen 55 oyundan 12'sinin 18 yaşından küçükler tarafından oynanmasının sakıncalı olabileceği yönünde kanaat oluşmuştur. Bilgisayar (video) Oyunları Sınıflandırma - Derecelendirme Raporu'nun Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sunulduğu, bu bağlamda şiddet ve benzeri kötü alışkanlıklara teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olması sebebiyle oyunların oynanmasının yasaklanmasına karar verildi."

Balıkesir Valiliği de yasakladı

Balıkesir Valiliği de 2 hafta önce bazı oyunların 18 yaşın üstündekilerce oynanmasını yasaklamıştı.

Valilik yasaklanan oyunlarla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

Grand Theft Auto

"Gangsterlerin, çete üyelerinin karıştıkları tüm illegal faaliyetleri (hırsızlık, banka soygunu, cinayet, uyuşturucu, alkol, fuhuş vb.) konu alan bir oyun.

Hitman

Öldüreceği şahıslara yaklaşmak için etrafındaki şahısları da öldüren bir tetikçiyi konu alan oyun.

Bloodrayne 1-2

Vampirlere karşı özellikle kesici aletlerle yapılan mücadele ve aksiyon oyunu.

Battlefield Vietnam

Vietnam savaşını konu alan ve çok çeşitli harp silahlarının kullanıldığı savaş oyunu.

The Godfather 1-2

Mafyanın illegal faaliyetlerini konu alan çete ve gan gster oyunu.

Metin2

Planlanmış cinayetler kan ve öfke savaş oyunu. Çeşitli cinayetleri normal bir olay gibi gösteriyor."

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir