Vali Yerlikaya İstanbul İçin Alınan Korona Önlemlerini Açıkladı: 'Sanayi Çalışanları 7'de Mesaiye Başlayacak'

 > 
240PAYLAŞIM

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Yerlikaya başkanlığında bugün 12.30'da video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantı sonrası Yerlikaya kameralar karşısına geçerek alınan önlemleri açıkladı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, koronavirüs salgınının Türkiye’deki merkez üssü haline gelen İstanbul hakkında açıklamalarda bulundu.

Buna göre 60 yaş ve üstü çalışanlar, hamileler, kronik rahatsızlığı bulunanlar, 10 yaş ve altı çocuğu bulunan kadın personeller idari izinli olarak evden çalışacaklar. 9 Kasım'dan itibaren sanayi kesimi çalışanları saat 07:00'de mesaiye başlayacak.

'Temizlik virüse karşı en büyük silahımız'

İstanbul'da 22 ağustos’tan itibaren 2 milyon 209 bin denetim yapıldığını söyleyen Yerlikaya, "Gerek hastanede yatan gerekse evlerinde tedavileri devam eden kardeşlerimiz için tüm gereken tedavileri yapıyoruz. Sağlık çalışanları bizim kahramanlarımız. İstanbul’da 1405 filyasyon ekibimiz gece gündüz demeden dünyaya örnek bir çalışma yapıyorlar. Artık bazı işlerimiz çalışma saatleri 22’de sona erecek. 22 ağustos’tan itibaren 2 milyon 209 bin denetim yaptık. Artık kendimiz tehlikenin farkına varmalı ve tedbirlere harfiyen uymalıyız. Henüz salgın bitmedi kontrolü elden bırakmamalıyız. Temizlik virüse karşı en büyük silahımız. Lütfen kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak duralım" dedi.

Kamu kuruluşlarındaki mesai saati değişikliği

Çalışma saatlerinde değişiklik yapılacağını söyleyen Yerlikaya mesailer hakkında alınan kararları şöyle açıkladı: 

"Bildiğiniz gibi İstanbul’da tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız kademeli mesai saatlerine geçmişti. Bugünden itibaren tüm kamu kurumlarımızda dönüşümlü ve uzaktan çalılşma yöntemlerimizin kapsamını genişletiyoruz. Bu bağlamda 60 yaş ve üstü çalışanların idareci pozisyonlar hariç, hamilelerin, kronik rahatsızlığı bulunanların 10 yaş ve altı çocuğu bulunan kadın personellerin idari izinli olarak evde çalışabilecekler. Bunların dışındaki diğer personelimiz ise haftalık olarak dönüşümlü çalışacaklardır."

Yerlikaya, özel sektör mesai saatlerine yapılan değişikliği de şöyle açıkladı:

"İstanbul dünyanın 14. Büyük metropolü. 5 milyon 300 bin çalışanımız var. Özel sektörde de kademeli ve esnek mesai uygulaması da olmazsa olmazdır. Sanayi kesiminde yaklaşık 1 milyon 300 bin çalışanımız var. Sendikalarımız, meslek odalarımız, iş dünyası STK’larımız ile istişareler ettik. 9 Kasım'dan itibaren sanayi kesimi çalışanları saat 07:00'de mesaiye başlayacak. Bu karar 9 Kasım Pazartesiden itibaren uygulanacak."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir