Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uyuşturucu Bağımlıları Neden Kendilerini Zehirlemeye Devam Ediyor?

174PAYLAŞIM

Uyuşturucu bağımlıları, kendilerine nasıl bir kötülük yaptığını bile bile buna devam ediyor. Karar verme aşamasında yaşanan sorunlar, iradesizlik ve tekrar başlamaya neden olan sorunları inceledik.

Not: Eğer bir bağımlılığınız varsa, mutlaka destek alın.

Uyuşturucu bağımlılığının genetik olması

Anne ya da baba uyuşturucu kullanıyorsa, çocuk bağımlı olarak doğuyor. Çok fazla alkol tüketen anne ve babaların çocukları da alkol bağımlısı olmaya daha yatkın oluyor.

Travmalar sonucunda uyuşturucuya başlamak ve bundan kurtulamamak...

Hayatın zor dönemlerinde, stres ve üzüntü kaynaklı başlanılan uyuşturucu, ruhsal modu düzeltme gibi bir duruma neden olmadığı gibi yoksunluk hissiyle de çok daha büyük problemleri beraberinde getirir. Yaşadığınız travma ne olursa olsun, uyuşturucuya yönelmek yerine bir doktor ile görüşmeniz gerektiğini asla unutmamalısınız.

Çevresel faktörlerin etkisi.

Çevredeki insanların uyuşturucu kullandığı bir ortamda bulunmanın tehlikesi büyüktür. "Bir kereden bir şey olmaz." gibi cümlelerle uyuşturucu hayatınıza girebilir. Bu çevrelerden uzak durmanız lazım. Hele ki, uyuşturucuyu bırakma evresindeyseniz, çevrenizi tamamen temizlemelisiniz.

Gerçeklik olgusunu kavrayamamak.

Uyuşturucu bağımlılarının bu durumdan kendini kurtaramamasının en büyük nedenlerinden biri, durumun gerçekliğini kavrayamamış olmasıdır. Kendini asla bağımlı olarak görmez ve durumu algılayamaz.

Madde bağımlılığının artık sadece kriz bitirici boyuta gelmesi.

Bağımlılar bir noktadan sonra, uyuşturucuyu ataklarını dindirmek ve krizleri atlatabilmek için madde alımına devam ediyor. Bu noktada hayatları tamamen o krizleri atlamaya odaklı bir şekilde geçiyor.

Algıda seçicilik ile gelen uyuşturucu kullanmaya devam etme isteği.

Bu tür maddelerden ve uyarıcılardan olabildiğince kaçınan bir bağımlı, çevresindeki insanların kullandığı uyuşturucular yüzünden tekrar bağımlı olabilir. Bu nedenle algıda seçicilik yaratacak tüm durumları ortadan kaldırmak büyük önem taşıyor.

"Bir kereden bir şey olmaz." yanılgısı.

Bir kereden bir şey olur! Bırakma evresinde olan bir bağımlıya, bir kereden bir şey olmaz mantığı ile sunulan uyuşturucu o kişinin iradesini deler geçer. Biri sunmasa bile, bağımlı olan kişi kendini bu şekilde kandırmamalıdır. Devamı mutlaka gelecektir.

Stres ve travma dolu bir dönemden geçmek.

Bu dönemden geçen bir bağımlı, tedavisini yarıda bırakıp tekrar bu zehire bulaşabilir. Fakat, bu büyük bir yanılgıdır.

Bağımlılığı hafife almayın.

Uyuşturucu bağımlığı, hafife alınacak bir durum değildir. Eğer siz de bu durum içindeyseniz rehabilite olmanız gerektiğini kendinize kabul ettirmelisiniz. Mutlaka ama mutlaka yardım almalısınız. Çevrenizde bu durumda olan insanlar varsa onlarla konuşmalı ve onları bu yoldan kurtarmalısınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
despresso

Uyuşturucu kullanılan ortamlara denk geliyorsanız ve size de "Denesene çok Hoş" diyen biri olursa o ortamı derhal terk edin ve bir daha da asla geri dönmeyin, çünkü size geri dönülmeyen bir yola davetiye sunulmuştur bunu aklınızdan çıkarmayın. Bi kereden bişey oluyor gerçekten de oluyor çok yakın arkadaşımı hala kurtaramadık, her zaman içmiyorum ki diyor ama 3 günde bir içiyor ne yazık ki.

user.

Evlenmeden önce (5 ay Önce) Bağcılarda oturuyordum... Çevremde o kadar çok içen var ki hala kullanılıyor... Bacağından olup değnek gezen mi evinde ki eşyayı satıp 2 gr madde almak mı... Çok zorluklarla bırakan da oldu... Ben de öğrendim neyin ne olduğunu.. Şükür Allah'a dibi görmedim... Yani bırakma olayı tamamen çevre faktörlerden kaynaklanıyor... Amatem'e yatmakla iş bitmiyor. Allah kullanıpta bırakmak isteyene yardımcı olsun.

Görüş Bildir