Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uşak Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

3bPAYLAŞIM

Son günlerde sosyal medyada sürekli olarak çıkan Uşak ile ilgili yanlış haberleri düzeltebilmek adına bu galeri hazırlanmıştır. Sosyal medyada Uşak ile ilgili bir kötü izlenim yaratarak, Uşak espri malzemesi haline getirilmeye çalışılmaktadır. En başta mülki ve yerel idareler, STK'lar ve diğer kurum ve kuruluşların Uşak ile ilgili tanıtım yapamaması, Uşak'a gereken değerin ve özenin gösterilmemesi sonucunda, Uşak bugün çok yanlış bilinmekte ve haketmiş olduğu değeri ve önemini elde edememektedir. Bu galeride Uşak'ın aslında nelere sahip olduğunu ve sosyal medyada yansıtıldığı gibi değersiz ve önemsiz bir yer olmadığını anlayacaksınız...

İlkler Şehri Uşak

 • Türkiyede ilk Şeker Fabrikasının 1926 yılında Uşak'ta kurulduğunu biliyor muydunuz?

 • Türkiyede elektriğin ilk olarak kullanıldığı şehrin Uşak olduğunu biliyor muydunuz?

Karun Hazineleri

Karun Hazinesi veya Karun'un Hazinesi, çoğu MÖ 560-546 yılları arasında Lidya ülkesini yöneten Kroisos veya Krezüs (Karun) dönemine ait olan 450 parçadan oluşan hazinedir. Bu hazinenin Uşak Müzesi'nde sergilendiğini biliyor muydunuz?

Ulubey Kanyonları

 • Ulubey Kanyonu (Ulubey Canyon) Uşak ilinin Ulubey ilçesi sınırları içerisindedir. ABD deki Arizona Eyaleti sınırları içersinde bulunan Büyük Kanyon dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. 

 • Hristiyanlığın kayıp mezhebi olan Montanizm'in merkezi olan Pepuza Antik Kenti kanyonların içerisinde yer almaktadır

Uşak Sanayisi

 • Osmanlı Devleti'nin sahip olduğu 13 sanayi tesisinden 3 tanesinin Uşak'ta olduğunu biliyor muydunuz?

 • İtalya, Almanya, ispanya, Fransa gibi batılı ülkelerin kilise ve saraylarında tarihi Uşak Halılarının olduğunu biliyor muydunuz?

 • Battaniye üretiminde Türkiyede 1. sırada ve tesisleşme açısından Dünyada ilk sıralarda olduğunu, gazlı bez üretiminin %97 sinin Uşak'ta gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

 • Günlük 700 ton "geri dönüşümden" tarlasız pamuk üretimi ile ülkede çevreci iller sıralamasında başı çektiğimizi biliyor muydunuz?

 • Yıllık 50 milyon metrekare üretim kapasitesi ile, Türkiye'nin seramik ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 13'ünü Uşak'ta var olan tesislerin karşıladığını biliyor muydunuz?

 • Avrupanın En Büyük Altın Madeni'nin Uşak'ta olduğunu biliyor muydunuz?

UşakSportif Basketbol Takımı

 • UşakSportif basketbol takımı 2012 - 2013 sezonu sonunda Beko Basketbol Ligi'ne yükselmiştir.

 • 2013 - 2014 Sezonunda ilk kez mücadele ettiği Beko Basketbol Ligi'nde ilk 8 e kalarak Play-off lara katılma hakkını elde etmiştir.

 • 2014 - 2015 Sezonunda FIBA EuroChallange League H grubunda mücadele etmektedir.

 • Tüm bu başarıları SPONSORSUZ gerçekleştirdiğini biliyor muydunuz?

Uşak'ın konumu

Uşak, İç Anadolu ve Ege Bölgesi arasında bir geçiş bölümünü teşkil eden bir Ege ilidir. Uşak konumu itibari ile çok avantajlıdır. Büyük merkezlere ve sahilllere yakınlığı ile diğer iç ege illeri olan kütahya ve afyona göre çok daha avantajlıdır.

İzmir 210 km, Antalya 290 km, Eskişehir 217 km, Denizli 145 km, Muğla 285 km..

Uşak hakkında daha söylenecek, anlatılacak çok maddeler var ama benim bir çırpıda aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Uşak doğası, havası, tarihi, kültürel zenginlikleri, yemekleri, adetleri ve keşfedilmeyi bekleyen diğer özellikleri ile yaşanılası bir memlekettir. Sizlerde Uşak'a mutlaka gelip görmeli, bu anlatılanları yerinde incelemelisiniz.      

                     Uzakta değil UŞAK'ta..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ereksi

Uşak hakkında geçen gün saçma sapan bir paylaşım vardı.Bu sefer gerçek Uşak yazılmış..

pmomer

bende o konudan geldim buraya :) insan ne görmek isterse onu görür,Konya içinde çok konuşurlar,gelsinlerde metropol görsünler

Görüş Bildir