Uluslararası Ödül Almıştı: 9 Yaşındaki Arya Su, Yarışmalara Fazıl Say'ın Hediyesiyle Hazırlanacak

 > -
Abone ol

Piyanodaki üstün yeteneği ile adından söz ettiren ve geçtiğimiz hafta New York'taki Uluslararası Müzik Yarışması'ndan birincilikle dönen 9 yaşındaki Arya Su, yarışmalara Fazıl Say'ın kendisine hediye ettiği piyano ile hazırlanacak.

Arya Su Gülenç, geçtiğimiz hafta New York'ta düzenlenen uluslararası bir yarışmadan ödülle dönmüştü.

9 Yaşındaki Bursalı Müzik Dehası Arya Su, Crescendo Uluslararası Müzik Yarışması'nda Büyük Ödülü Aldı - onedio.com
9 Yaşındaki Bursalı Müzik Dehası Arya Su, Crescendo Uluslararası Müzik Yarışması'nda Büyük Ödülü Aldı - onedio.com

Arya Su, 'Piyanonun çocuk yeteneği' olarak gösteriliyor.

Crescendo Uluslararası Müzik Festivali'nde, kendi alanında tam puan ile birinci olan 9 yaşındaki Arya Su Gülenç, 'piyanonun çocuk yeteneği' olarak gösteriliyor. 

Almanya, Rusya, İtalya, Bulgaristan ve ABD'de konserler veren Arya Su, ÇEV Sanat'ta Fazıl Say, Bülent Evcil, Cihat Aşkın ve İbrahim Yazıcı gibi sanatçıların koordine ettiği 'Genç Yetenekler Projesi'nde yer alıyor.

Genç yetenek, yarışmalara Fazıl Say'ın hediye ettiği piyano ile hazırlanıyor.

Katıldığı tüm yarışmaların neredeyse tamamından derece ile dönen Arya Su, bundan sonraki yarışmalara ise ünlü piyanist Fazıl Say'ın kendisine hediye ettiği piyano ile hazırlanıyor.

Baba Ümit Gülenç: 'Arya'nın bu çalışmalardan sıkılıp bırakacağını düşünüyordum. Öyle olmadı, yanıldım.'

Anadolu Ajansı'na konuşan Arya Su'nun babası Ümit Gülenç, 18 yıldır müzik öğretmenliği yaptığını belirterek, bu yola çocuğunun gelişimi için çıktıklarını söyledi.

Gülenç, kızının başarısıyle ilgili olarak "Arya'nın bu çalışmalardan sıkılıp bırakacağını düşünüyordum. Öyle olmadı, yanıldım. Tam tersine daha sıkı şekilde piyanoyla ilgilenmeye başladı. İlgisi artınca da yeteneğini ortaya koymaya başladı. Biz de bu süreçle daha çok üstünde durmaya başladık." ifadelerini kullandı.

'Bizim gibi ailelerin ciddi desteğe ihtiyacı var.'

Baba Gülenç, uluslararası yarışmaların maddi anlamda zorlu süreçlere olabildiğini vurgulayarak, 'Bizim gibi ailelerin desteğe ihtiyacı var' dedi.

Gülenç, "Çocuğunuzun dünya ölçeğinde bir sanatçı olmasını istiyorsanız bu tür organizasyonlara katılmak zorundasınız. Burada da seçici davranmak gerekiyor. Buralara katılmak parayla oluyor. Eskiden 'üstün çocuklar' yasası vardı. Bu şekilde bir yasayla bize tekrar destek vermeleri gerekiyor. Bizim gibi aileler için buralarda yer almak ekonomik açıdan çok zor." cümlelerini kullandı.

'Fazıl Say'ın piyano hediye etmesi gurur verici.'

Ümit Gülenç, insanlardan birçok destek ve tebrik mesajı geldiğini ifade ederek, "Arya'nın uluslararası yarışmalara katılma temposu artınca sponsor arayışına girdik. Bu anlamda devlet dışında Türkiye'de çok fazla kurum yok. Arya geçen yıl haziranda ÇEV Sanat'ın sınavlarına girdi ve başarılı oldu. Bu süreçte Fazıl Say, Arya'nın piyanosu olmadığını öğrendi. Bunun üzerine ÇEV Sanat aracılığıyla Arya'ya piyano hediye etti. Dünya çapında ünlü bir sanatçının kendine ait piyanoyu Arya'ya göndermesi gurur verici." yorumunda bulundu.

Arya Su: 'Sahneye çıktığımda piyano tuşlarına dokununca heyecanım geçti.'

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ödül töreninde New York'un en ünlü salonlarından Carnegie Hall'de konser veren Arya Su ise, "Sahneye çıktığımda piyano tuşlarına dokununca heyecanım geçti. Çaldığım parçaya odaklanıp, hayaller kurdum." ifadelerini kullandı.

Fazıl Say'ın hediyesiyle ilgili olarak da, "Ben ÇEV Sanat'a dahil olduktan sonra Fazıl amca, piyanom olmadığını öğrendi. Bunun üzerine kendine ait bir piyanoyu yolladı. Bu piyanoyla çalmak beni mutlu ediyor. Çünkü böyle dünyaca ünlü sanatçımızın piyanosuyla çalışmak başka bir duygu. Ona çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir