Görüş Bildir
Haberler
Ülkenin Güzellikleri Cengiz İnşaat'a Emanet: Yurdun Dört Bir Yanından Doğa Talanı Manzaraları

etiket Ülkenin Güzellikleri Cengiz İnşaat'a Emanet: Yurdun Dört Bir Yanından Doğa Talanı Manzaraları

Yüksel Venedik
07.05.2021 - 12:20 Son Güncelleme: 07.05.2021 - 16:34

Halkın tepkisine rağmen İkizdere’deki taşocağı projesinde ısrarcı olan Cengiz her talanın altından çıkıyor. Ülkenin dört bir tarafında onlarca proje yürüten Cengiz, rant uğruna doğayı katlediyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Birgün'den Gökay Başcan'ın haberine göre Rize İkizdere’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından açılmak istenen Cengiz İnşaat’ın işleteceği taşocağına tepkiler sürüyor. Gözaltı ve baskılara rağmen mücadeleye devam eden yurttaşlar, taşocağının yapılması planlanan alanı terk etmiyor. Jandarma köylüleri iş makinelerinin yaklaşmasını ormanın içine kurduğu barikatlarla önlemeye çalışırken köylüler her gün yeni yollardan alana gitmeye uğraşıyor.

İkizdere’de yaşam alanlarını savunan yurttaşlara destek çığ gibi büyüyor. Çevre köylerden sanatçılara, barolardan siyasetçilere kadar ülkenin tüm kesimleri İkizdere’ye destek çağrısı yapıyor.

Dünyada kamudan en çok ihale alan 10 şirket arasında

Dünyada kamudan en çok ihale alan 10 şirket arasında

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’in talan girişimi İkizdere’yle sınırlı değil. Kamudan aldıkları ihalelerle servetini katlayan Cengiz aynı zamanda ülkenin dört bir tarafında enerji santralı, maden, karayolları inşaatları gibi birçok projeyle doğayı katlediyor. Dünya Bankası verilerine göre dünya üzerinde en fazla kamu ihalesi alan 10 şirket arasında olan Cengiz Holding, ülkenin her ormanında, deresinde, vadisinde karşımıza çıkıyor.

Haçapit köyü talan edildi

İkizdere’deki mücadele sürerken sosyal medyadan yapılan paylaşımlar gözleri Cengiz İnşaat'ın farklı bir faaliyetine çevirdi. Paylaşımlarda Cengiz’in tahrip ettiği yerlerden biri olan ve İkizdere’nin komşu ilçesi Pazar’ın Haçapit köyü hatırlatıldı. Dört yıl önce Haçapit'te de tıpkı İkizdere'de olduğu gibi büyük bir mücadele yaşandı. Ancak o dönem köylüler taşocağına engel olamamıştı. Şimdi Haçapit halkı ve binlerce insan ‘İkizdere, Haçapit olmasın’ diye çağrı yapıyor.

Çanakkale Karabiga'da, ÇED olumlu kararının iptaline rağmen santral yapıldı

Dereleri kurutan HES’ler, zehir saçan termik santrallar, doğayı katletme uğruna yapılan otoyollar ve yandaşları zengin eden mega projelerin neredeyse hepsinde Cengiz’in imzası bulunuyor. Bakanlıklarda lisans, çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreçlerine ‘takılmayan’ Cengiz, yargı kararlarına da takmıyor. Cengiz’in tüm projelerine ÇED gerekli değildir kararı ve ÇED olumlu kararları verilirken mahkemenin aleyhine verdiği kararlara rağmen faaliyetlerini sürdürüyor. Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Genel Müdürlüğü’nden İkizdere’ye gelen bir yetkili düzenledikleri bilgilendirme toplantısında protestoya uğradı. Bakanlık’ın proje tanıtım dosyasında Cengiz İnşaat isminin çıkmasına tepki gösteren İkizderelilerin avukatı Yakup Okumuşoğlu “Bakanlığı Cengiz İnşaat’a mı bağladınız? Bu devlet, Cengiz İnşaat’tan mı ibaret?” ifadelerini kullandı. Cengiz’in yıkım ve talan projelerinden bir kısmı şu şekilde:

Cengiz’in projelerindeki en büyük hukuksuzluklardan biri Çanakkale’nin Karabiga beldesinde yaşandı. Cengiz Holding-Alarko ortaklığındaki Cenal Entegre Enerji Santralı’nı hiçbir yargı kararı durduramadı. ÇED olumlu kararının iptaline rağmen faaliyetlerine devam eden santral, zeytinlik arazilere, konutlara, arkeolojik alanlara yakınlığıyla tartışma konusu olmuştu.

Cengiz, sadece İstanbul Havalimanı için 13 milyon ağaç kesti

Cengiz en büyük hançeri Kuzey Ormanları’na vurdu. Üçüncü köprü, İstanbul Havalimanı ve Marmara Otoyolu projeleriyle milyonlarca ağaç katledildi. Cengiz İnşaat’ın sadece İstanbul Havalimanı için kestiği ağaç miktarı 13 milyon.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hasankeyf'i yok etme noktasına getirdi

Doğanın yanı sıra kültürel miraslara da göz diken Cengiz, Hasankeyf’i yok etme noktasına getirdi. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine girebilmek için gerekli 10 kriterden 9'unu yerine getirmesine rağmen, hükümet düzeyinde başvuru yapılmadığı için listeye giremeyen Hasankeyf, geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanan Ilısu Barajı’nın suları altında kaldı.

Yusufeli ilçesi sular altında kaldı

Artvin'de, Çoruh Nehri yapılan ve ülkenin en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe merkezi su altında kaldı.

Mersin Akkuyu'da da Cengiz...

Rus şirket Rasatom'un yaptığı Akkuyu Nükleer Santralı'nın faaliyetlerinde Cengiz İnşaat da bulunuyor. Uzmanların felaket olarak yorumladığı santralın Akkuyu Nükleer Santral'ının deniz hidroteknik yapılarının projelendirilmesi ve inşatını Cengiz Holding yapıyor.

Bonus: Meclisin elektriğini de o verecek.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
414
153
71
9
8
7
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ersaglamnihat

Adam harbi dediğini yapıyor. Amımıza koyuyor.

GİZLİ ÖZNE

içim acıdı resmen. Rantınız batsın, yandaşlığınız kurusun. İçine ettiğiniz bu doğa siz gitseniz bile düzelemeyecek....

zevzenkof

Bu milletin a....k.... işte Mevcut hükümet de peçete tutuyor dürzüye