Ufukta Referandum ve Erken Seçim Var

 > Gündem-

Pazartesi günü Başbakan Binali Yıldırım'ın Devlet Bahçeli ile yaptığı 70 dakikalık görüşmenin ardından AK Parti MKYK toplantısından yansıyan bilgiler ve kulislerde yapılan değerlendirmeler, Başkanlık için referandum ve sonrasında bir erken seçimin ufukta göründüğü yönünde...

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım pazartesi günü Devlet Bahçeli ile yaptığı 70 dakikalık görüşmenin ardından partisinin en üst karar organı MKYK toplantısına başkanlık etti.

Al Jazeera'den Didem Özel Tümer'in haberine göreBaşbakan Yıldırım görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi.

Toplantıya katılan bir kaynaktan edinilen bilgiye göre Başbakan görüşmeden "memnun"  geldi.

Yıldırım ve Bahçeli, 'Başkanlık Önerisi' Sonrası İlk Kez Bir Araya Geldi - onedio.com

Buna karşın bazı üyelerin Bahçeli'nin başkanlık konusunu gündeme getirmesinin ardında 'bir siyasi tuzak olup olmadığını' sorguladığı belirtiliyor...

Yıldırım bu görüş üzerine 'böyle bir intibâ' almadığını, Bahçeli'nin yaklaşımının samimi olduğunu belirtti. 

Al Jazeera 'ye bilgi veren bir kaynak, "Başbakan, Bahçeli'nin 367 krizinde, 411 el olayında (üniversitelerde başörtüsü serbestisi için Meclis'te yapılan oylama) olduğu gibi kabul edebileceğimiz bir teklif olması halinde bu konuda da destek veririz dediğini söyledi" dedi.

Parti kaynakları Meclis'e sunulacak anayasa değişikliği teklifinin 12-15 madde arasında olabileceğini belirtiyor.

AK Parti kulislerinde görüşmenin ardından yapılan değerlendirme ise Başkanlık için referandum ve sonunda bir erken seçimin ufukta göründüğü.

'Her halükarda Nisan - Mayıs gibi referandum, yazın da erken seçim görünüyor' yorumu yapılıyor.

Habere göre AK Partililer bunun nedenini şöyle açıklıyor:

"Bahçeli neyi hedeflemiş olursa olsun önümüzde bu tablo var. Eğer başkanlık sistemini de içine alan anayasa değişikliği herhangi bir nedenle 330'un altında kalırsa bu zaten bizim için bir erken seçim gerekçesidir. Parlamentonun yenilenmesi gereği ortaya çıkmış demektir.

330 - 367 aralığı ise zaten referandum ve bunun sonucunda başkanlık seçimine gitmek demektir ki, bu da yine başkanlık için parlamentonun yenilenmesi demek."

Peki 330'un altında kalınabilir mi?

Anayasa değişikliği teklifinin referanduma gitmeden kabul edilmesi için 367'nin üzerinde oy ile Meclis'ten geçmesi gerekiyor. Buna ihtimâl verilmiyor. Çünkü AK Parti'nin Meclis Başkanı dışarıda tutulduğunda 316 milletvekili var. Ancak AK Parti içerisinde fire olabilir. 

Parti yöneticisi bir kaynak, 'pragmatik yaklaşım içerisinde olanlar, beklentileri karşılanmayanlar zarar vermek için oylamada farklı tavır takınabilir' diyor.

MHP'nin ise 40 milletvekili var. Dolayısıyla AK Parti'nin hem kendi içinden fire vermemesi, hem de MHP'den en az 14 milletvekilinin desteği gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığımız anket şöyle sonuçlandı 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ataturkunaskeri2

AKP ve PKK ilişkisi: http://www.aljazeera.com.tr/haber/pyd-lideri-ankarada , https://www.youtube.com/watch?v=dQMPa7d6WFg , https://www.youtube.com/watch?v=cj5X39WSIfQ , https://www.youtube.com/watch?v=KokiD2qSDxE , http://nacikaptan.com/wp-content/uploads/2015/09/AKP-DEVLET%C4%B0-NASIL-Y%C3%96NET%C4%B0R-1.jpg , http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2015/02/28/fft99_mf5356676.Jpeg , https://www.youtube.com/watch?v=6Y2A6iBLjs8 ... UMARIM AKP'liler Erdogan'ın PKK'ya destek verdiğini biliyordur. PKK TSK çatışmaları sadece showdur.

pegasus-33

Referandumda başkanlığa %55-60 arası evet çıkacaktır tahminimce. İşin trajikomik yanı bu evet diyenler neye evet dediğini bilmiyor , yorumlayamıyor.

serda.bjk

sen hayır derken ne kadar bilinçliysen bizde o kadar bilinçliyiz. başındaki çobana uyup hayır diye bilirsin ama neye hayır dedigin hakında bilgi sahibi olmadıgın kesin. bütün hizmetlere karsı cıkan kemalist zihniyetin bagnazlıgına son veren bu asil milet bu ülkenin önünü açmaya devam edecektir. bizi izlemeye devam edin.

pegasus-33

bilmediğin bir şeye hayır demek doğal zaten. asıl sıkıntı bilmeyip evet diyenlerde.başkanlığı isteyenler nasıl bir başkanlık istediğini bile bilmiyor. Yani ikisi aynı şey değil.

serda.bjk

o nasıl bir mantık :D bilmedigim bir şeye hayır demek ve evet demek arasında hiç bir fark yok.. aynı bagnazlık bu.. her bilgiye ulaşabiliriz elimizin altında hersey. eleştirmeyen ve bilmeden eleştiren arasında bir fark yok tamamen ideolojinin verdigi körlük bu.

pegasus-33

ben başkanlık sistemini biliyorum. karşı da değilim. eğer bürokrasiyi demokratik sekilde dizayn edersen yargı bağımsızlığını sağlarsan başkanlık sistemi demokratik bir rejim olur. ama bunların istediği başkanlık nasıl bir şey? üniter yapı korunacak mı? parlamenter sistemi çiğneyenler başkanlık sistemini de çiğneyebilir bunu nasıl denetleyecek. çözüm sürecinde ben valilere emir verdim pkkya dokunmayın ve fetöye ne istediniz de vermedik açıklamasına soruşturma açamayan savcılar başkanlık rejimi gelince açabilecek mi? Ben bilmediğim bir yola girmem sen girersen o başka. O yolun sonu uçurum da olabilir.

mirra

Hay sizin başkanlığınıza bir sürü dert varken inatla başkanlık deniliyor. İnşallah olmaz desem de ne yapar ne eder yaparlar.

ahmet-kafa

Çok Büyük İhtimalle Tayyip Başkan Olucak Ve Bende O Gün Diyicem Ki 'Beyler Olaysız Dağılalım' :)

sadrazamin_sol_basagi

Bence hiç uğraşmayalım ne tarafa domalıyoruz onu söyleyin.

corpse-bride

ekonomik krizi ensemizde hisstmeye başladık ne yanı bunu seçimle egale etmeye mi çalışacaklar? ha bana göre bu saatten sonra ha herro ya merro zaten batmışız iyice

basingse

Demokrasiden söz ediyorsak, referandumdan nasıl bir zarar gelebilir? Her hâlükârda demokrasi kazanmış olur. Halkın seçimi önemsizse, zaten bir diktatörlük var demektir.

sikidenetim

bazilari vatan-millet sevdalisidir bazilari şovenist ve kaypak ne demişler kötüler kısa vadede iyiler uzun vadede kazanır. Kuran-ı Kerim yüzyıllardır söyler durur "Bir ülkeyi helâk etmek istediğimizde, o ülkenin zenginlik sebebiyle şımarmış elebaşılarına iyilikleri emrederiz; buna rağmen onlar orada kötülük işlerler. Böylece o ülke, helâke müstahak olur; biz de orayı darmadağın ederiz." Helake müstehak olmamıza az kaldı veryansın edin bakalım...

ataturkunaskeri2

Numan Kurtulmuş: "Türkiye Irak'tan gelecek bir mülteci akınına hazırdır." - http://tr.euronews.com/2016/10/17/numan-kurtulmus-turkiye-irak-tan-gelecek-bir-multeci-akinina-hazirdir Anlaşıılan AKP ülkenin içine etmekte kararlı.

meyyus

bişey sorucam diyelim ki başkanlık sistemi geldi, erdoğan tekrar 7 yıl iktidarda mı olacak yani artık her ne kadar yılsa

selim.memiss

normal cumhurbaşkanlığında sadece 1 kere olabilir,fakat başkanlık sisteminde sınırsız katılım hakkı var

doriangray

Meyus Otokrasi diye arartırsan bulursun..

kemal-can-yilmaz

Yorumların tamamı yanlış, Başkanlık sisteminin geldiğini varsayarsak, sonrasında Başkanlık seçimi olacak ve Tayyip de dahil Başkan adayları seçime gidecek, kim seçilirse Başkan olacak, yani kaldığı yerden devam etmiyor. Devlet başkanının kimseye sormadan karar alma yetkisi yoktur, olsaydı onun adı Başkan değil Padişah olurdu, meclis sistemi devam edecek, kabine bulunacak. Rusya'da yarı başkanlık sistemi vardır, Putin tek yetki sahibi değildir, kabine isterse Putin'i görevden alır, ayrıca kabineyi temsilen Başbakan bulunur, Medvedev gibi. Bilmeden yorum yapmazsak veya yalan söylemezsek iyi olur.

corpse-bride

cumhuru halk secer soylemınden sonra bır aday ıkıncıye secılebılır calısma suresı ıse 5 yıldır dıye bır karar alınmıstı tabı anayasa degısıklıgınde durum ne olur bılınmez

doriangray

Desen yine elektrikler kesilecek kediler çıkacak ortaya - Enerji Bakanı Taner Yıldız, yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart'ta yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Yıldız, "Espri yapmıyorum trafoya kedi girdi. Bu ilk kez yaşanmadı. Bunu seçime bağlamak yanlış" dedi. Birde durumuda belirsiz her seçim de aynı şey ama millet meclisinde olursa seçim o zamanda dikta olma durumu var o yüzden halk seçsinde sevinsin recep bey

melih182

Yasama Yürütme Yargı birbirinden tamamen ayrilmasi gerekir ilk basta mesela simdi yürütme 2basli bakanlar kurulu ve c.baskani yasama yani tbmm bu ikisini denetler yani yumuşak ayrım vardır. Fakat başkanlık sisteminde ayrılık serttir yani yasama yürütmeye karışamaz yasamada yer alan yürütmede yer alamaz. Eğer gelişmiş bir demokrasi varsa (abd kanada gibi) başkanlık sistemi daha iyidir çünkü devlet başkanı daha özverili çalışır fakat demokrasinin tam olarak oluşmadığı ülkelerde (Ortadoğu ülkeleri kuzey afrika ülkeleri gibi) devlet başkanı keyfi davranabilir ve istediğini elini kolunu sallaya sallaya yapar. Sence hiz hangi tarafa daha yatkınız?

melih182

Ha bide bir de şuan da cumhurbaşkanı 5 Yıllığı seçilir ve en fazla 2 dönem kalabilir, Cumhurbaşkanı sorumsuzluğu vardır yani Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanet ile suçlanır geri kalan tüm kararlar bakanlar kurulunu ilgilendirir.

burakjohnson

Şu anki sistemin neai var bi açıklasanız. Yav niye istiyorsunuz deli gibi bu sistemi? Mecliste güçlü olabilmek için. Başka açıklaması yok bunun yani.

burakjohnson

HDP ve CHP'den kimse evet demez. Ak partiden 5-10 fire mutlaka olur. Butün MHP'liler evet verir ve bu olay çözülür.

ataturkunaskeri2

Diktator yine konuştu: http://www.diken.com.tr/erdogan-kaostan-rahatsiz-rektor-icin-secim-yapilmamali-atama-sistemi-gelmeli/

catii

Dikmiş galiba seni

ataturkunaskeri2

Hepimizi dikiyor.

platon

Türkiyede değilsin galiba yoksa burada o ifadeyi kullanma özgürlüğün yok. Hakaretten içeri alınırsın. Yaşasın uzun adam Recep Tayyip Erdoğan ak partiliz ak partiliiii

serda.bjk

ulan bende bu kemalistleri çözemedim dhkpc medyasının paylaşımlarından alıntı yapar oldular. gerçi genel baskanınız ve yaverleri pkk ve dhkpc leşlerinin cenazesine gittiyse bu yaptıgnız normal hoca cemaat misali.. artık olağan geliyo bunlar bana.

ataturkunaskeri2

AKP ve PKK ilişkisi: http://www.aljazeera.com.tr/haber/pyd-lideri-ankarada , https://www.youtube.com/watch?v=dQMPa7d6WFg , https://www.youtube.com/watch?v=cj5X39WSIfQ , https://www.youtube.com/watch?v=KokiD2qSDxE , http://nacikaptan.com/wp-content/uploads/2015/09/AKP-DEVLET%C4%B0-NASIL-Y%C3%96NET%C4%B0R-1.jpg , http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2015/02/28/fft99_mf5356676.Jpeg , https://www.youtube.com/watch?v=6Y2A6iBLjs8 ...

ataturkunaskeri2

serdar, bu haberi sadece dikende vermiyorlar, sozcude de verdiler. Ayrıca diken dhkpc medyası mı değil mi ben bilmiyorum, kanıtın var mı?

burakjohnson

Bu bahçeli denen kişi daha ne kadar zarar verecek lan bu ülkeye. Öcalanı ipten aldı. Çözüm sürecine girildi ses etmedi. MHP'nin oylarını yedi bitirdi. Ak partiyi iktidara taşıdı şimdide erdoğanı başkanlığa taşıyor. Lan git artık bırak şu koltuğunu lan!

burakjohnson

Aklıma şu geliyor. Bahçeli destek veriyormuş gibi yapıp meclise götürecek fakat destek vermeyecek. Öneri meclisten geçemeyecek ve başkanlık sistemi gömülecek. Sonra diyorum ki vahçelide bu yürek var mı?

serda.bjk

bahçelininn destegi zaten en basta lazım halkın önüne gelmesi yeterli baskanlık için. milliyetci muhafezekar kanat baskanlıga evet der geçer. bahceli sonrasında hayır dese ne olacak kendi kaybeder o zaman oyu degil he yanlış anlama koltugu ;)

melih-ugur-oktar

BENCE AK PARTİ BİR İKİ FİRER VERİR,MHP VERMEZ BU KADAR AK PARTİ AŞKIYLA YANIP TUTUŞAN BİR BAŞKA BAŞKAN DA YOK ZATEN!

wanton-novel

MHP' yi AKP gençlik kollarından daha iyi çalıştıryorsunuz. MHP' de olan, evet oyu kullanacak herkes vatan hainliğinden yargılanmalı. FETÖ' den farkınız mı var?

hard-to-live

Mhp görecek anyayı konyayı büyük ihtimal düşecek oylar. Belki o zaman saçma sapan beyanları bi kenara bırakır koltuk sevdalısı başkan.

serda.bjk

mhp nin kemik oyu düşmes ne yaparsa yapsın. o partiyi akpartililer bile destekler zamanı geldiginde... chp nin hdp ye yaptıgı gibi ;) milliyetci muhafezekar kanat artık bir hainler korksun bundan sonra ;)

hard-to-live

tabi canım belli zaten işbirliği yaptıkları pardon mhp nin yancı olduğu diyecektim;)

gorkem-guven1

Ya bişey dicemde arkadaş hadi başkan olsun ne bok olursa olsun, halkın razı olmadığı bir bok gerçekleşmez, örnek terör neden bir tek güneydoğuda var çünkü razılar, izmir muğla aydın neden rahat bir şekilde yaşıyor onların razı oldukları şekilde. Yani herkes hakettiğini yaşar. Siz bi rahata alın modu herşeyden büyük bir yaradan vardır kimine göre Allah kimine göre Tanrı kimine göre God kapişşşş

liberal-demokrat

ne akpye ne chpye ne hdpye ne mhpye mahkumsunuz.

alialifb777

meral aksener parti kurmali bence %30 cok rahat alir

ipucu

Başkanlık sistemi hayırlı olsun :)

melih182

Insallah gelecek secimlerde mhp barajı gecemez belki o zaman akillari baslarina gelir.

sek

Erken seçime gidin tabi gidinde o beğenmediğiniz hdpden daha düşük oy alın alın ki bu aptallık son bulsun.

platon

12 hazirandan beri ne Tayyip ne AKP hiçbirisi devlet bahçeli kadar AKP ve tayyip lehine hareket etmemiştir, tarih sizi de yazacak diyecektim fakat gelecek karanlık. Hiç ümidim yok gelecekten. Eski nesil öldü, koyun ve biatçı nesile kaldı ortalık. Gün gelir Atatürk kelimesi bile yasaklanır bu ülkede, Abdülhamiti bile aratacak tam güçte bir monarşiyi bile getirir bunlar. Eğer ki güç kaybedecek olurlarsa, anında ülkeyi kaosa hatta iç savaşa sürüklerler. O yüzden kaçış yok. Her şey bitti umut tükendi yeminle intiharı düşündüğüm oluyor bunları gördükçe

philipp-plein

bu ulke icin ne yaptinizda baskanlik sistemini secelim? baskanlik sistemine oy atanlar koyundan farki bile yoktur. gule gule!

remziboldon

Şaşırcak mıyız? Hayır.

beyazdalga

tarih seni bir değnekçi, bir yalak olarak hatırlayacak dediğimde aklınıza kim geliyor?

belphegor

Devlet Bahçeli demeyenin sol lobu kopsun.

maxiimuss

Siktir gitt şuradann yaaa.Adam vatansever chp ve hdp gibi iktidarın her dedğini karşıtlık yapmıyor.Ak patrti allah var dese chp ve hdp yok derr.Böyle bir muhalefet anlayışı olmaz.Muhalefet ülke çıkarlarına yapılır bunlar oy tabanını kaybetmemek için iktidara düşmanlık yapıyor.Ama devlet baheli öyle yapmıyor.Devlet bahçeli ülke için faydası olabilecek mantıklı fikirlere destek verip ülke çıkarlarına uygun olmayanlara kesin ve net ir dille karşı çıkıyor.Chp gibi bir dediğini bir dediğini tutmadığı olmuyor !

beyazdalga

işte örnek bir yurttaş. türkçesinden belli zaten ne kadar örnek olduğu.

nekibuki

Kendi koltuğu için delegesine gitmeye götü yemeyenler halk referandumu istiyor ve bazıları da bunun yapıcı muhalefet olduğunu sanıyor. İlahi kurtçuk çok komiksin :)

belphegor

Sen onların getirecekleri başkanlık sistemini çiçek böcek güneş bulut sanmışsın aga,geçmiş olsun.Zaten geçen seçim durumlarına ve koalisyon kurma çabalarının olduğu zamana bakarsan ülkeyi uçuruma sürükleyenlerden birinin de Devlet Gardenli olduğunu görürsün,yani görüyorsundur.Tekrar geçmiş olsun abi.

melih-ugur-oktar

Umarım barajın altında kalır o zaman Gırk dediği milletvekilini bile bulamaz!

kemal-can-yilmaz

Abi iyi de yerel seçimlerde HDP-CHP-MHP falan hepsi bir olmadı mı ? Kim nerede güçlüyse ona oy verilecek denmedi mi ? AKP gitsin diye CHPliler HDP'ye oy vermedi mi? Şimdi neden ağlıyorsunuz ki ?

belphegor

Hdp'nin olduğu yerde Mhp olmaz diye bi trip attı sayın Gardenlı.Yav sen alacağını al,Hdp kolay lokma,herifler bugüne kadar rahat bi 10 kere dağıtılmıştır zaten.Gene dağıtırdınız abi adamların zaten terörle ilişiği var.Önemli olan o gücü öyle ya da böyle elde edebilmen.Bu taktiğe en güzel örnek Fettucini-Akp ilişkisi.Madem Gardenlı şu anki gibi efsane bir kaypaklık edecekti,o zaman Hdp'ye evet diyerek kaypaklık etseydi de güzelim ülkenin ağzına sıçılmasaydı.O tarihi tripten sonra da Uzun'un yükselişi durdurulamadı zaten.Yani sayın Gardenlı ülkenin bi nevi kıyameti oldu.(Hdp sempatizanı değilim,olana da soksunlar amk)

maxiimuss

Beyza hanım hızlı bir şekilde yazdığım için o şekilde yazdım ama siz chp ve kemalist kafası bu ülke insanını kendinden aşağı gördüğü için işte bu ülkeye 30 senedir iktidar olamıyorsunuz.30 sene öncede zaten milleti zorla chp ye oy verdirerek iktidar oluyordunuz.Allah sayınızı azaltsın da şu ülke şu kemalistlerden kurtulsun inş.

maxiimuss

Kemal mhp hdp ile birlikmi oldu ? Dalgamı geçiyorsun sen ? hdp ile birlik olsa mhp tabanı oymu verir mhp ye saçmalamayın gözünüzü seveyim ya

kemal-can-yilmaz

MHP HDP değil, MHP-CHP birlik oldu, CHP-HDP birlik oldu

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBinali YıldırımMilliyetçi Hareket PartisiSosyal Medya
Görüş Bildir