Ufukta Referandum ve Erken Seçim Var

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Pazartesi günü Başbakan Binali Yıldırım'ın Devlet Bahçeli ile yaptığı 70 dakikalık görüşmenin ardından AK Parti MKYK toplantısından yansıyan bilgiler ve kulislerde yapılan değerlendirmeler, Başkanlık için referandum ve sonrasında bir erken seçimin ufukta göründüğü yönünde...

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım pazartesi günü Devlet Bahçeli ile yaptığı 70 dakikalık görüşmenin ardından partisinin en üst karar organı MKYK toplantısına başkanlık etti.

Al Jazeera'den Didem Özel Tümer'in haberine göreBaşbakan Yıldırım görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi.

Toplantıya katılan bir kaynaktan edinilen bilgiye göre Başbakan görüşmeden "memnun"  geldi.

Yıldırım ve Bahçeli, 'Başkanlık Önerisi' Sonrası İlk Kez Bir Araya Geldi - onedio.com
Yıldırım ve Bahçeli, 'Başkanlık Önerisi' Sonrası İlk Kez Bir Araya Geldi - onedio.com

Buna karşın bazı üyelerin Bahçeli'nin başkanlık konusunu gündeme getirmesinin ardında 'bir siyasi tuzak olup olmadığını' sorguladığı belirtiliyor...

Yıldırım bu görüş üzerine 'böyle bir intibâ' almadığını, Bahçeli'nin yaklaşımının samimi olduğunu belirtti. 

Al Jazeera 'ye bilgi veren bir kaynak, "Başbakan, Bahçeli'nin 367 krizinde, 411 el olayında (üniversitelerde başörtüsü serbestisi için Meclis'te yapılan oylama) olduğu gibi kabul edebileceğimiz bir teklif olması halinde bu konuda da destek veririz dediğini söyledi" dedi.

Parti kaynakları Meclis'e sunulacak anayasa değişikliği teklifinin 12-15 madde arasında olabileceğini belirtiyor.

AK Parti kulislerinde görüşmenin ardından yapılan değerlendirme ise Başkanlık için referandum ve sonunda bir erken seçimin ufukta göründüğü.

'Her halükarda Nisan - Mayıs gibi referandum, yazın da erken seçim görünüyor' yorumu yapılıyor.

Habere göre AK Partililer bunun nedenini şöyle açıklıyor:

"Bahçeli neyi hedeflemiş olursa olsun önümüzde bu tablo var. Eğer başkanlık sistemini de içine alan anayasa değişikliği herhangi bir nedenle 330'un altında kalırsa bu zaten bizim için bir erken seçim gerekçesidir. Parlamentonun yenilenmesi gereği ortaya çıkmış demektir.

330 - 367 aralığı ise zaten referandum ve bunun sonucunda başkanlık seçimine gitmek demektir ki, bu da yine başkanlık için parlamentonun yenilenmesi demek."

Peki 330'un altında kalınabilir mi?

Anayasa değişikliği teklifinin referanduma gitmeden kabul edilmesi için 367'nin üzerinde oy ile Meclis'ten geçmesi gerekiyor. Buna ihtimâl verilmiyor. Çünkü AK Parti'nin Meclis Başkanı dışarıda tutulduğunda 316 milletvekili var. Ancak AK Parti içerisinde fire olabilir. 

Parti yöneticisi bir kaynak, 'pragmatik yaklaşım içerisinde olanlar, beklentileri karşılanmayanlar zarar vermek için oylamada farklı tavır takınabilir' diyor.

MHP'nin ise 40 milletvekili var. Dolayısıyla AK Parti'nin hem kendi içinden fire vermemesi, hem de MHP'den en az 14 milletvekilinin desteği gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığımız anket şöyle sonuçlandı 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBinali YıldırımDevlet BahçeliMilliyetçi Hareket PartisiSosyal Medya
Görüş Bildir