Görüş Bildir
Haberler
Üç Buçuk Tonluk Lenin Heykeli Kayıp

Üç Buçuk Tonluk Lenin Heykeli Kayıp

Fatih UZUN
23.08.2014 - 17:27 Son Güncelleme: 26.04.2022 - 14:34
İçeriğin Devamı Aşağıda

Alman yetkililer, Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan, Sovyetler Birliği lideri Vladimir Lenin’in 3 buçuk ton ağırlığındaki heykelini bulamadıklarını açıkladı.

 Dönemin önemli heykelleri arasında gösterilen heykelin, çalınmış olma ihtimali üzerinde duruluyor. Ülkedeki kimi çevreler, heykelin bulunamamasının siyasî nedenleri olduğunu belirtiyor.

Guardian’ın haberine göre, ünlü heykelin kaybolduğu, Almanya’nın Nazi döneminden eserlerin sergilendiği bir sergi tarafından istendiğinde bulunamamasıyla ortaya çıktı. 19 metre yüksekliğindeki heykelin kaybolması üzerine hükümete yoğun eleştiriler yöneltilirken, heykel, Good Bye, Lenin!/ Elveda Lenin! adlı filmde de kullanılmıştı.

ORMANA GÖMÜLMÜŞTÜ

Doğu Berlin’de bulunan Lenin Meydanı’na (şu anda Birleşmiş Milletler Meydanı) 1970’te dikilen heykel, 1991’de Sovyetler Birliği dağılana kadar meydanda durdu. Daha sonra Koepenick Ormanı’na gömülen heykeli arayan organizatörler, kazıları sonucu heykeli bulamadı. İdarecilerle konuşan sergi organizatörleri, heykelin nereye gömüldüğünü de kimsenin bilmediğini açıkladı.

Kaybolan heykel, 1994’te bir belgeselde kullanılmak üzere gömüldüğü yerden çıkarılmıştı. Hükümet, heykelin gömüldüğü yerin belgelerini saklamaması nedeniyle de eleştirildi. 

Karşıgazete

Kaynak: http://www.karsigazete.com/dunya/uc-b...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın