Uber Dünyada Başka Hangi Ülkelerde Hangi Sebeplerden Yasaklandı Biliyor musunuz?

1.1bPAYLAŞIM

Uber dünyanın en çok kullanılan aynı zamanda da en çok tartışma yaratan uygulamalarından biri. Ülkemizde sarı taksilerin adeta savaş açtığı uygulama farklı sebeplerden farklı ülkelerde de yasaklandı.

Ayrıca şunu da hatırlatmakta fayda var, birçok ülkede Lyft, Alfred gibi benzer hizmetler yolculara hizmet vermeye devam ediyor.

Kimileri güvenlik, kimileri haksız rekabet, kimileri de çeşitli farklı sebeplerden uygulamayı yasaklayan ülkeleri sizler için Independent'ten derledik.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/travel/new...

Bulgaristan'da haksız rekabet kurmak ile suçlanan Uber, kendi isteği ile ülkedeki operasyonlarını durdurdu.

Bulgaristan taşımacılık komitesi başkanı, Grozdan Karadzhov'a göre şirket ülkeye tekrar giriş yapmak istiyorsa, taksi hizmetlerinin bulunduğu yasal kapsama girmek zorunda.

Danimarka'da taksimetre kullanımı mecburi olduğu için, Uber 2014'te girdiği ülkeden 2017'de çıkmak zorunda kaldı.

İtalya'da geçtiğimiz yıla kadar devam eden Uber, haksız rekabete mahal verdiği iddiası üzerine mahkeme tarafından kısıtlandı.

CEO ve kurucu ortak Travis Kalanick, şirket cinsel taciz ve cinsiyet eşitsizliği davaları ile mahkeme karşısına çıkınca istifa etti.

Macaristan hükumeti Uber şoförlerinin diğer taksi hizmeti veren çalışanların uyduğu kurallara uymadığını öne sürerek bir kanun çıkardı. Ülkede iki buçuk yıl hizmet veren Uber sonrasında yasaklandı.

Uber Finlandiya, Fransa, İspanya, Hollanda'da da kısıtlamalar ile karşılaştı. Son kararı Avrupa Adalet Divanı verecek.

ABD'de Teksas ve Alaska eyaletleri Uber'i yasakladı.

Teksas'ta tüm Uber şoförlerinden parmak izi alınması istenmiş, şirket bunu reddetmişti. Bu da yerel yönetimin, şirketin güvenli olmadığı sonucuna varması ile sonlandı.

Alaska'da ise 6 ay çalışan Uber, şoförlerin bağımsız çalışanlar mı, kayıtlı taksi şoförleri mi olduğuna karar verilemeyince iş mahkemeleri tarafından engellendi.

Uber'e bir tepki de, Donald Trump'ın Müslümanlara getirdiği yasakta, New York şehrinde yapılan protestolara katılmadığı için geldi. Tüm taksiciler kontak kapatırken Uber çalışmaya devam edince, Uber kullanılmaması sosyal medyada da birinci sıraya oturmuştu. 

Uber'in rakibi Lyft ise bir milyon dolar bağış yapmış ve Müslüman yasağını kınayan bir yazı yayınlayınca çok daha popüler hale geldi.

Vancouver, British Columbia'da yol paylaşımı uygulamaları tamamen yasak. Liberal Parti ise Uber'in kullanımının yasal hale getirilmesi için elinden geleni yapacağını söylemişti.

Çin'de Uber organizasyonu çok fazla kazanamadığı için Didi Chuxing adlı rakibi tarafından satın alındı. Tayvan'da ise Uber sadece araç kiralama şirketleri ile çalışabiliyor.

Avustralya'nın kuzey bölgesinde Uber uygulamasını yasallığı tartışması çıkınca, otoriteler aplikasyonu yasakladı. Fakat yeni bir tarihte uygulamanın tekrar gözden geçirileceği sözünü verdi.

Ülkemizde de gelişmeler olumsuz yönde ilerliyor. Bakalım Uber'in akıbeti ne olacak?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
norveclitalyan

Daha fazla para almak için yolu uzatan hayvanat taksiciye denk gelmiştim bak yine hatırladım sinirlendim oç taksici

thebadcatsero

demekki tek "diktatör(!)" bizim ülkemizde değilmiş... İşin mübalağası bir yana Uber'i yasaklıyorsanız taksicilere de çeki düzen verecek bir kanun çıkartın bari

aliaga_taksi

ozgur-ozgulumser

Yürüyerek giderim de taksiye binmem bu saatten sonra. Bireysel boykot yapıyorum. Geç kalsam dahi biner otobüse giderim. Adamlar eşkiya olmuş resmen.

feritc.

taksicilerin oyunu almak için kurulan tezgah ne kadar yasaklasalar da taksiye onlarca alternatif var bu devirde artık kimse şöför kaprisi çekmez

Görüş Bildir