TÜSİAD'dan 'Özgür Basın' Çağrısı

201PAYLAŞIM

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı, Ankara Sheraton Oteli'nde yapıldı. Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes, hükümetten yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğü konularındaki sıkıntıları süratle gidermesini beklediklerini söyledi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda konuşan Başaran, "Yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve adil yargılama konusundaki sıkıntıları süratle gidermemiz lazım. İfade ve basın özgürlüğü reformların en başında gelen alanlardır. Şeffaflık paketinin de yarın hemen hayata geçmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Adana'da durdurulan MİT TIR'larıyla ilgili yayımladıkları haber ve görüntüler nedeniyle haklarında soruşturma başlatılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül 27 Kasım'da tutuklanarak Silivri cezaevine gönderilmişti.

Tutuklama sonrasında çeşitli sivil toplum örgütleri protesto gösterileri düzenlemiş, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği de basın özgürlüğü için endişeli olduklarını açıklamıştı.

"Tansiyonun diplomatik mücadelelerle çözülmesini arzuluyoruz"

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan da Rusya ile yaşanan krize değinerek, "Rus jetinin düşürülmesinden sonra yaşanan gerilimden tedirginiz. Tansiyonun diplomatik mücadelelerle çözülmesini arzuluyoruz" dedi.

Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye sınırında bir Rus jetini düşürmesinin ardından Moskova ile gerilim tırmanmış ve son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumartesi günü Türkiye'ye yönelik bir dizi ekonomik yaptırım kararını imzalamıştı.

"64.hükümetin bir reform hükümeti olacak"

Konsey toplantısında bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ise 64.hükümetin bir reform hükümeti olacağını söyledi.

Meclis dışındaki diğer partilerden de reformlara destek isteyen Elvan, "Sadece Anayasa değil, cemevlerine hukuki statü ve bilirkişi müesssesinin yeniden yapılandırılması da başlıca reform alanları" diye konuştu.

Reuters - DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir