Türkiye'ye İade Edilen Asil Nadir Serbest Bırakıldı

8PAYLAŞIM

4 yıldır tutuklu bulunduğu İngiltere'den dün akşam saatlerinde Türkiye'ye iade edilen ve tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konan Kıbrıslı işadamı Asil Nadir serbest bırakıldı.

Asil Nadir'in iadesi Türkiye'nin İngiltere ile yürüttüğü uzun diplomatik süreç gerçekleşti. İngiltere, Türkiye'nin talebine olumlu yanıt verdi ve Asil Nadir iade edildi.

Dün akşam saatlerinde Londra’dan İstanbul'a getirilen Nadir, Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

75 yaşındaki Asil Nadir 80’li yıllarda İngiltere’nin en zengin işadamları sıralamasında yer alıyordu. Dünyaca ünlü taze meyve sebze ihracatı yapan firmalardan Japonya’nın ünlü elektronik şirketlerine kadar bir çok firmayı satın alarak büyüyen Asil Nadir, İngiltere’nin en zengin 10 işadamından biri haline gelmişti. O dönem Asil Nadir’in serveti milyar sterlinlerle ifade ediliyordu.

Serbest bırakıldı

Asil Nadir bu akşam saatlerinde işlemlerinin tamamlanmasını ardından serbest bırakıldı. Ailesinin verdiği bilgiye göre, Nadir birkaç gün İstanbul'da dinlenecek.

Şirketinin hisse senetlerinin değerini, kurduğu paravan şirketlerle borsada artırmakla suçlanıyordu

Türkiye’de de medya, elektronik, ambalaj ile meyve sebze ihracatı alanlarında yatırımları bulunan Asil Nadir’in sahibi olduğu Polly Peck İnternational şirketinin hisse senetlerinin değerini, kurduğu paravan şirketlerle borsada artırmakla suçlandı. 

1990 yılında İngiltere’de tutuklanan Asil Nadir davalar nedeniyle ev hapsine alındı. Nadir, 3 yıl sonra ev hapsindeyken rally şampiyonu bir pilotun kullandığı spor otomobille önce Fransa’ya ardından da özel bir uçakla Kıbrıs’a kaçtı.

Siyasi nedenlerden ötürü kendisine komplo kurulduğunu savunan Asil Nadir, aklanacağını düşünerek 2010 yılında İngiltere’ye gitti ve teslim olarak yargılanmayı talep etti.

Tutuklanan Asil Nadir hakkında 13 dava açıldı. Nadir bunlardan aklanacağını ve birkaç milyar sterlin tazminat alacağını düşünürken 2 yıllık yargılama sonucunda 13 davanın 10’unda suçlu bulundu ve toplam 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2013 yılında, mağdur bıraktığı yatırımcılara beş milyon sterlin ödemesi durumunda cezasının kalanını Türkiye’de çekmesi kararlaştırıldı.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir