Türkiye 'Suikastçı Polisin Telefonunu İnceleyebilmek İçin Apple'dan Destek Talep Etti'

 > -

Türkiye'nin, geçtiğimiz hafta Rus Büyükelçi'yi öldüren suikastçının telefonunun kilidinin kırılması için Apple'dan yardım istediği iddia ediliyor. Fakat teknoloji devinin konuya yönelik herhangi bir girişimi olup olmayacağı henüz net değil. Öte yandan Rusya'nın şifreyi kırdığı da basına yansıyan iddialar arasında... 

Rus Büyükelçi Andrei Karlov, Pazartesi akşamı başkent Ankara'da bir sanat galerisinde konuşma yaparken Mevlüt Mert Altıntaş isimli bir çevik kuvvet polis memuru tarafından vurularak öldürülmüştü.

 Daha sonra olaya müdahale eden özel timler saldırganı olay yerinde etkisiz hale getirip cansız bir şekilde ele geçirmişti.

Olayla ilgili soruşturma sürerken Altıntaş'ın iPhone 4S marka telefonu da inceleme altına alındı fakat telefonun 4 haneli bir ekran kilidi olduğu için içindeki verilere ulaşmak mümkün olmadı.

MacReports'ta yer alan habere göre Rusya cihazın üzerinde incelemeler gerçekleştirmek için Türkiye'ye bir ekip yolladı. 

Türk yetkilierin Apple ile bağlantıya geçip konu hakkında destek talep ettiği belirtildi fakat Apple cephesinden bir cevap olmadığı aktarılıyor. 

Haberde aktarılan bilgiye göre Rus ekip telefonun şifresini kırmayı başardı. Konuyla ilgili herhangi bir detay bilinmiyor.

Apple'ın kendi yazılım ve donanımları hakkında gelen bu tür bir talebi geri çevirmesi olasılığı oldukça yüksek.

Geçmişte FBI, Kaliforniya eyaletinde San Bernardino sağlık merkezine yapılan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği ve 22 kişinin ciddi şekilde yaralandığı terör saldırısının ardından; suçlulardan birinin telefonunun incelenmesi için Apple'dan yardım istemiş fakat Apple bu talebi geri çevirmişti. Apple'ın bu tutumu 2016 başında meydana gelen bu olay kapsamında ülke genelinde büyük tartışmalara yol açtı.

Apple'dan FBI'a Rest: O Telefonun Şifresini Kırmayacağız - onedio.com
Apple'dan FBI'a Rest: O Telefonun Şifresini Kırmayacağız - onedio.com

Daha sonra FBI, Apple'a bir dava açtı ve şirketin telefondaki verileri silmeden telefonun şifresini açabilecek bir kod yazmasını istedi. Apple kararını bozmadı, güvenlik güçlerinin eline böyle bir 'master anahtar' vermek istemediğini, Çin ve Rusya gibi küresel güçlerin aynı taleplerle kendilerine başvurmasını istemediğini belirtti.

Sonunda, FBI telefonun kilidini 'ismi gizli tutulan bir üçüncü tarafın' yardımı ile açtı ve Apple'ın konuya müdahil olmadı.

2016 Şubat ayında ise Apple CEO'su Tim Cook, "Müşterilerimize Bir Mesaj" adı altında bir makale yayınladı ve şirketin neden FBI soruşturmasına destek olmadığını açıkladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AnkaraAppleCEOÇinPolisRusyaTerörolay
Görüş Bildir