Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Prömiyerini Antalya'da Yapan Filmlerin Dünya Yolculukları

0PAYLAŞIM

54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Resmi Seçkisi içerisinde Türkiye’deki ilk gösterimlerini gerçekleştiren ve seyircinin büyük ilgisiyle karşılaşan filmler, Antalya’nın ardından yolculuklarına dünyanın çeşitli festivallerinde devam ederek seyirciyle buluşmaya ve ödüller kazanmaya devam ediyor.

Dürüst Bir Adam / A Man of Integrity

Mohammad Rasoulof’un yönettiği, İran toplumundaki çürüme ve adaletsizliği ele alan Dürüst Bir Adam, Cannes’da Belirli Bir Bakış ödülünü kazandıktan sonra 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde seyirciyle buluşmuştu. Türkiye prömiyerini festivalin Yarışma seçkisi içerisinde yapan film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yönetmen dalında Altın Portakal’a layık görüldü. Dürüst Bir Adam, 2017 yılı içerisinde Uluslararası Chicago Film Festivali, Kudüs Film Festivali gibi dünya festivallerinden de ödülle döndü ve gösterildiği her ülkede tartışmalar yarattı, çok beğenildi ve çok konuşuldu. Ülkemizde
Antalya’dan sonra Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde İstanbullu seyirciyle de buluşan Dürüst Bir Adam, gelecekte de kendinden bahsettirmeye devam edeceğe benziyor.

Florida Projesi / The Florida Project

2017 yılının en çok konuşulan filmlerinden Florida Projesi de Türkiye prömiyerini 54. Uluslarası Antalya Film Festivali’nde yapmış ve Jüri Özel Ödülü’yle onurlandırılmıştı. Disney World’ün gölgesinde, evsizlere yuva olan motellerden birinde, asi ama müşfik annesiyle beraber yaşayan Moonee’nin bir yaza yayılan hikâyesini anlatan Sean Baker imzalı film, Amerika’nın yerel film festivallerince çok sayıda ödüle layık görüldü ve Hamburg Film Festivali gibi uluslararası festivallerden de ödülle döndü. Florida Projesi ülkemizde Antalya’nın ardından İstanbullu seyirciyle 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde buluşarak büyük beğeni topladı.

Melekler Beyaz Giyer / Angels Wear White

Çin’in önemli yönetmenlerinden Vivian Qu, ikinci uzun metrajı Melekler Beyaz Giyer’de çarpıcı bir cinsel istismar hikâyesini perdeye aktararak derece canlı ve güçlü bir kadın portresi çizmişti. Türkiye’de ilk kez 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde seyirciyle buluşan ve En İyi Film dalında Altın Portakal kazanan film, Uluslararası Hindistan Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, Uluslararası Tromsø Film Festivali’nde ise FIPRESCI ödülüne layık görülerek dünya festivallerindeki yolculuğuna devam etti.

Scary Mother / Anne

Genç Gürcü yönetmen Ana Urushadze ilk filmi Anne’de baskılanan tutkuları, sanat ve aile ilişkisiyle beraber ele alarak seyircilere eşsiz bir sinema deneyimi yaşatmıştı. 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Türkiye’deki ilk gösterimini gerçekleştiren film, Genç Jüri Ödülü’nü kazanmıştı. Anne’nin yolculuğu Antalya’nın ardından da Uluslararası Gijon Film Festivali, Uluslararası San Fransisco Film Festivali ve Lecce Avrupa Film Festivali gibi dünya festivallerinden kazandığı çeşitli ödüllerle sürdü.

Nisan'ın Kızları / April's Daughter

Meksika sinemasının ayrıksı ismi Michel Franco, sıradışı bir anne-kız hikâyesi anlattığı Nisan’ın Kızları filmiyle 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’ne damgasını vurmuştu. Franco, Film Forum kapsamında düzenlenen Ustalık Sınıfı'nda da deneyimlerini sinemacılarla paylaştı. Türkiye’de ilk ve şimdilik son kez Antalya’da gösterilen film, Meksika’da düzenlenen film festivallerinde gösterilip Diosa de Plata gibi etkinliklerde ve Meksika Sinema Gazetecileri’nin dağıttığı ödüllerle onurlandırıldı.

Misafir / The Guest

Andaç Haznedaroğlu’nun ikinci sinema filmi Misafir, Suriye’deki savaştan İstanbul’a kaçan on yaşındaki Lena ve komşusu Meryem’in zorlu yolculuğunu  anlatıyordu. Dünya prömiyerini 54. Uluslarası Antalya Film Festivali’nde gerçekleştiren ve Dr. Avni Tolunay İzleyici Ödülü’ne layık görülen film, yolculuğuna 17. Boston Türk Film Festivali’nde devam etti. 2018 ve 2019 yıllarında ise Viyana’da düzenlenen Lets Cee Film Festivali ve İsveç’te gerçekleştirilen Malmö Arap Filmleri Festivali’nde seyirciyle buluşacak.

Loving Vincent

54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Kapanış filmi olan Loving Vincent, resim ve sinema sanatlarının benzersiz bir buluşmasıydı. Gerçek oyuncularla yapılan çekimlerin ardından, filmde yer alan 65.000 karenin her biri profesyonel yağlı boya ressamları tarafından çizilmişti. Loving Vincent yılın en çok konuşulan filmlerinden biri oldu ve Antalya’nın ardından Uluslararası Vilnius Film Festivali’nde ödüllendirilip Polonya Film Ödülleri, Rusya Altın Kartal Ödülleri, Norveç Amanda Ödülleri gibi prestijli uluslararası etkinliklerde onurlandırıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir