Türkiye'nin Utangaçlık Haritası Çizildi: En Az Batı Marmara, En Çok Doğu Karadeniz Utanıyor

 > -
Abone ol

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden Dr. Oğuzhan Aydın, yaptığı araştırmayla Türkiye’nin utangaçlık haritasını çıkardı. Tüketici davranışlarını baz alan araştırmaya göre, Türkiye’nin en 'utangaç' bölgesi Doğu Karadeniz. Batı Marmara ise 'utangaçlık' oranının en düşük olduğu bölge.

Türkiye genelinde 4 bin 336 katılımcıyla görüşüldü.

Sabah gazetesinden Göksan Göktaş'ın haberine göreAydın Adnan Menderes Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Oğuzhan Aydın, "Utangaç Tüketici Ölçeğinin Geliştirilmesi ve Tüketici Karar Verme Tarzlarına Etkisi" başlıklı doktora tezi için Türkiye genelinde 4 bin 336 katılımcıyla görüştü.

Doğu Karadeniz Türkiye'nin en utangaç bölgesi.

Maddi boyutunu Pamukkale Üniversitesi'nin üstlendiği araştırmasına göre; Ordu, Giresun, Trabzon, Artvin ve Gümüşhane'de yapılan çalışmanın sonuçları Doğu Karadeniz'in yüzde 37'lik oranla Türkiye'nin en 'utangaç' bölgesi olduğunu gösteriyor.

Utangaçlık konusunda en rahat olan bölge ise, yüzde 24.75'lik oranla Batı Marmara.

'Türkiye Batı ve Doğu kültürünün ahenkle buluştuğu eşsiz bir ülke'

Araştırma hakkında bilgi veren Dr. Oğuzhan Aydın, "Aslında utangaçlık düzeyinin doğudan batıya doğuya gidildikçe düşmesi bizim açımızdan son derece çarpıcı bir sonuç. Çıkan bu sonucu tek bir değişkene bağlamak oldukça zor. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Türkiye Batı ve Doğu kültürünün ahenkle buluştuğu eşsiz bir ülke. Utangaçlık düzeyinin batıya doğru gidildikçe düşmesi batılılaşmayla ilişkili olabilir. Eğitim düzeyi, gelir seviyesi, bölgenin gelişmişlik düzeyi, sosyo-kültürel birikim ve sosyoekonomik yapı gibi son derece önemli değişkenlerin ayrı ayrı utangaçlıkla beraber ele alınması gerekir" diye konuştu.

'Utangaçlık, batı kültüründe hemen hemen hiç ele alınmamış'

Dr. Aydın, utangaçlığın doğu ve batı kültüründe farklı algılandığını belirterek şöyle konuştu:

"Batı kültüründe utangaçlık, bireyin üstesinden gelmesi gereken psikolojik bir problem olarak görülüyor. Doğu kültüründe ise utangaçlık, sanki bireylerde bulunması gereken bir meziyetmiş gibi algılanıyor. Bu bakış açısından olsa gerek utangaçlık, batı kültüründe tüketici davranışları açısından hemen hemen hiç ele alınmamış. Türkiye'de ise durum oldukça farklı. Türkiye, Batı ile Doğu kültürünün harmanlandığı bir ülke. Türkiye'de mahcubiyet, utanma, çekingenlik gibi duygulara sahip olmak güzel ahlakın bir göstergesi. Utangaçlıkla ilgili yapılan diğer araştırmalarda gördük ki; utangaçlık düzeyi İsrail'de oldukça düşük. Japonya'da ise utangaçlık düzeyi yüksek. Aslında bu araştırmalar son derece önemli."

'Özgüveni iyi seviyede olan kişiler daha az utanırlar'

psikolog Ayhan Altaş ise araştırmanın sonuçlarını şu şekilde yorumladı:

"Doğudan batıya doğru utanma duygusunun azalmasını şu bilgiyle açıklayabiliriz. Doğuda insanların birbirleri ile iletişim kurması, batıya oranla daha azdır. Batıda insanlar daha farklı türden iletişim kurma durumunda oldukları için iletişim konusunda kendilerini geliştirirler. Kendilerini geliştirdikleri için özgüvenleri bu anlamda artmaktadır. Özgüveni iyi seviyede olan kişiler daha az utanırlar. Tabii utanmayı kültürel olarak da ele almak gerekir. Çünkü Doğu kültüründe utanmak olumlu bir durumdur. Hatta çekingen veya utangaç insanlara olumlu yaklaşılır. Bir insanın yüzünün kızarması doğuda terbiye olarak algılanırken, batıda özgüven eksikliği olarak değerlendirilebilir. Biz psikologlara göre ise utanma dahil hayatımızda ortaya çıkan duyguların hepsinin bir amacı ve bir önemi var. Sağlıklı düzeyde yaşanan duygular hayatımızı kolaylaştırırken, patolojik düzeyde yaşananlar hayatımızı yaşanmaz hale getirebiliyor."

Müşteriler üzerinden yapılan utangaçlık araştırmasında, sorulan ve 'evet' cevabının çoğunlukta olduğu sorular şöyle:

  • Başkalarından herhangi bir konuda bilgi istemek bana zor gelir.

  • Başkaları ile birlikteyken konuşacak kendimi gergin hissederim.

  • Yetkili bir kişi ile konuşurken kendimi gergin hissederim.

  • Karşı cinsten kişilerle birlikteyken daha utangaç olurum.

  • Saatin kaç olduğunu başka birine soramam.

  • Fiyat etiketi olmayan ürünlerin fiyatını sormakta çekingenlik gösteririm.

  • Bomboş bir mağazaya girmekten çekinirim.

  • Para üstünü, ayıp olur diye, kasiyerin gözü önünde sayamam.

12 bölgede, toplam 4 bin 337 kişi ile yapılan utangaçlık araştırmasının detaylı sonuçları:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir