Türkiye'nin En Başarılı Drag Queen'i Matmazel Coco'nun İçindeki Muhteşem Aktivist Seyhan Arman

398PAYLAŞIM

Matmazel Coco olarak başka, Seyhan Arman olarak bambaşka bir insanla tanışacaksınız...

Türkiye'de drag queen denilince akla ilk ve tek gelen isim şüphesiz ki Huysuz Virjin karakteriyle Seyfi Dursunoğlu. Keskin zekası, sivri dili ile bize tanıttığı kadının hepimiz hastasıyız yıllardır. Kendisine buradan saygılarımızı sunarak devam edelim...

Çeşitli gece kulüplerinde ya da magazin sayfalarında denk gelmişsinizdir belki bu renkli, abartılı makyajlı ve eğlenceli kadınlara. Şimdi sizi onlardan biriyle, Matmazel Coco ile tanıştıracağız.

İşvesi, cilvesi, kostümleri, seksiliği, zekası ile izleyiciyi kendine çeken bir isim Matmazel Coco. Peki ama onun içindeki asıl kişi kim? Merak edenler böyle buyursun...

Karşınızda Seyhan Arman. Aslına bakarsanız Seyhan'ın adı, Matmazel Coco'dan çok daha fazla biliniyor çünkü o gerçek bir aktivist ve başarılı bir oyuncu aynı zamanda.

Seyhan'ın hayatına biraz daha yakından bakalım dersek ilk önce 1980 doğumlu bir Adanalı olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. O, mücadelelerin içinden geçmiş bir trans kadın.

Onunla ilgili merak edilen ilk şey "Farklı olduğunu ne zaman anladın?" konusu. Seyhan bunu şu sözlerle açıklıyor: "39 yaşımdayım ve 39 yıldır da kadınım. Sadece saçım biraz uzadı, kaşım biraz inceldi hepsi bu..."

Küçüklüğünden beri tiyatrolarda oynayan Seyhan, yetişkinliğinde bu işi biraz daha ileri götürmüş. Hatta o kadar götürmüş ki, tek kişilik kabaresi ve yer aldığı filmlerdeki rolleri hep ödülle karşılık bulmuş.

Kendi web sitesinde yer alan ödül kısmını aynen buraya bırakalım:

"Teslimiyet filmi ile 22. Ankara Uluslararası Film Festivali “Seçici Kurul Oyunculuk Özel Ödülü” alan Seyhan Arman, kendi yazdığı ve oynadığı tek kişilik tiyatro oyunu Küründen Kabare ile Tiyatro Dergisi 6. Emek ve Başarı Ödüllerinde ''Yılın En İyi Kadın Oyuncusu'' kategorisinde aday oldu. Yine aynı oyunla 2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri'nden ''Üstün Akmen Teşvik Ödülü'' ve Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri'nden ''Jüri Özel Ödülü'' Aldı. Arman'ın başrolünde oynadığı Merve Gezen’in “Nerdesin Aşkım?” filmi Boston’dan “İnsan Hakları Ödülü”, Kanada’dan Yabancı Film kategorisinde “En Mükemmel Film” ödüllerini aldı."

Televizyon ekranlarında ya da söyleşilerde de görmüş olabilirsiniz Seyhan Arman'ı. Transfobi, LGBTİ+ gibi konularının aranan konuşmacısıdır kendisi çünkü dedik ya, o bir aktivist.

İnsan hakları aktivisti olarak Çorbada Tuzun Olsun, Kutu Kutu Mutluluk gibi sosyal sorumluluk projelerinde bireysel olarak yer almış. Hatta 2016 yılında oyunculuğu ve sosyal sorumluluk katkıları sebebiyle "BBC 100 Woman" listesine de girmiş.

Kimliği ile ilgili toplumun kendinde hak gördüğü sorgulamalara ise öyle güzel bir cevabı var ki, okumanız lazım.

“Ben hep Seyhan’dım, bugün de Seyhan’ım, yarın da Seyhan olacağım ve Seyhan olarak da öleceğim. Nasıl göründüğüm gerçekten önemli değil. Bugün ben eğer trans kadın olmasaydım daha fazla tanınıyor olacaktım. Tiyatro camiasında ya da oyunculukta kendimi daha kabullendirmiş olacaktım. Biz deli miyiz, anamıza babamıza, arkadaşlarımıza ‘Bir dakika ben öyle değil de böyleyim’ diyelim. O doğuştan olmasa, o ruhu gerçekten hissetmese hiç kimse bunu yapmaz. İnsanlar deli mi ki kalkıp 3 kuruş için seks işçiliği yapsın! Polisten kaçsın, ev verilmesin dayak yesin, öldürülsün… Tabii ki biz var oluşumuzu yaşamak için mücadele ediyoruz.”

"Türkiye’de kadın olmak, insan olmak zor, Kürt olmak, Alevi olmak ve hatta Türk olmak zor aslında. Hani Türkiye’de bir sürü şey olmak zor. O yüzden Türkiye’de trans kadın olmak iki kere zor. Çünkü biz LGBTİ bireylerin içinde bile ötekiyiz. Ötekinin de ötekisiyiz aslında"

Seyhan, Matmazel Coco'yu aynı zamanda politik bir karakter olarak tanımlıyor. Yani dünyada olup biten her şeyin farkında aslında ama bunları kendi içinde entegre edip şovlarına yansıtıyor Coco.

Oyunculuk konusunda çok büyük idealleri ve yapmak istediği şeyler var Seyhan Arman'ın. Fakat Matmazel Coco'nun ona yaptığı katkı da görmezden gelinecek gibi değil. Matmazel Coco karakteri sayesinde bir ev sahibi olmuş mesela. "Seyhan olsam ev sahibi olamazdım" diyor bir de.

"Karşısındakinin etnik kimliği, cinsel yönelimi önemli olmasa daha rahat edebiliriz.” diyor Seyhan Arman, çok da doğru söylüyor. Bu buhranlı dünyaya Matmazel Coco ile kattığı renk için, insan hakları adına yaptığı aktivistliği için bir tebriği hak ediyor bize kalırsa...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ginbilka

Matmazel Coco mu yoksa Madame Coco mu karar verin editörcüğüm

gzm-ynklr

Çok güzel konuşmaları, paylaşımları var arada okuyorum.

can_can

Ticari.. Çay burnumdan geldi asfsfadsd

coldhearted

"Karşısındakinin etnik kimliği, cinsel yönelimi önemli olmasa daha rahat edebiliriz.” Bir çok kişinin yıllardır anlatmaya çalıştığı şeyi cümleye dökmüşsünüz. Karşımızdakini olduğu gibi kabullenip, saygı duyabilsek bazı şeyler çok daha farklı olabilir fakat biz ne yazık ki "herkes benim gibi düşünmeli/yaşamalı" kafasındayız. Saygılar.

quatro

Mak mazel.. :D

Görüş Bildir