Türkiye’nin 7 Bölgesinden Damağınızı Çatlatacak Kahvaltı Sofraları

342PAYLAŞIM

Kahvaltının mutlulukla ilgisi olduğu tartışılmaz fakat tartışmaya açık olmayan bir diğer konu da Türk kahvaltısının  akıl almaz zenginliği. 7 bölgesinin de kendine has ayrı ayrı lezzetlerinin olduğu Türk kahvaltısına biraz daha detaylı bakmaya ne dersiniz?

1. Ege Kahvaltısı

Bu zengin sofra kalbinizi de aklınızı da Ege’de bırakır! Yeşillik konusunda cömert davranan Ege’nin kahvaltı sofrasının da vazgeçilmezi yeşillikler ve ıtırlı otlardır. Bir de aklınıza gelebilecek hemen her şeyin reçelini yapabilme yeteneğine sahip Ege’liler, kahvaltı sofranızı birbirinden leziz reçellerle süslerler.

2. Marmara Kahvaltısı

Zeytin deyince destan yazan Marmara’nın kahvaltısında da halis muhlis üste çıkacak bir sızma zeytinyağı muhakkak bulunur. Peynir konusunda da ellerinden geleni ardına koymayan Marmaralılar, kahvaltılarında meyveyi de
sofradan eksik etmezler.

3. Akdeniz Kahvaltısı

Turunçgil cenneti Akdeniz’de kahvaltı sofrasında turunç reçeli olmadan olmaz. Zeytin peynir domates üçlüsünü üç öğün yiyebilme potansiyeline sahip Akdenizliler, elbette kahvaltıda da en güzellerini sofranın baş tacı ederler. Ceviz reçelinin efsane tadını da denemediyseniz çok şey kaybetmişsiniz, bunu da söyleyelim.

4. İç Anadolu Kahvaltısı

İç Anadolu’da sofranın kralı damak çatlatan hamur işi mucizelerdir. Haşhaşlı ekmek, çibörek, bazlama derken sofradaki diğer güzelliklere de yer bırakmayı unutmayın zira çemen ve bez tulum peyniri yemeden sofradan kalkmamalısınız.

5. Karadeniz Kahvaltısı

Karadeniz’de geçirilen bir sabahın sofrasında tabaktan bardaktan önce sofraya iki şey konur: Mısır ekmeği ve mıhlama. Belki hayatınızda ilk defa duyacağınız ama ben bunu nasıl keşfedemedim diyebileceğiniz lezzetler de sizi bekler: Kaygana, turşu kavurması, imansız peyniri gibi ama sıcacık Trabzon ekmeğine süreceğiniz tazecik tereyağını anmadan elbette olmaz.

6. Doğu Anadolu Kahvaltısı

İşte zenginliğiyle aklınızı başınızdan alacak bir kahvaltı daha. Kavrulmuş buğdaydan yapılan kavut, un, yağ ve yumurtadan yapılan murtuğa, kuru cacık, tabi ki Van otlu peyniri, Van çöreği derken biz bittik, siz devam edin. Bu çeşitliliği tatmadan da ölmeyin.

7. Güneydoğu Anadolu Kahvaltısı

Kahvaltıda doymak, tabir-i caizse tık nefes olmadan sofradan kalkmamak niyetindeyseniz, gözünüzü doyurmakla kalmayıp midenizi de lezzetle dolduracak çeşit için Güneydoğu kahvaltısını öneriyoruz. Zira zahteri, katmeri, mıklası, nohut dürümü, beyran çorbası derken tatlısından tuzlusuna damağınızdaki tüm lezzetleri size sunacak bir sofra var karşınızda.

Türkiye’de kahvaltı lezzetleri elbette değişir, sofrayı her bölgede farklı bir lezzet doldurur ama her sofrada illaki Pınar sucuk olur!

Afiyet olsun :)

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir