Türkiye İçin Tablo Vahim: Patlamalarda Ölen Sivillerin Oranı Yüzde 7 Bin 682 Arttı

 > 
59PAYLAŞIM

2015’te Türkiye’de patlayıcı madde yüzünden hayatını kaybedenlerin oranının bir önceki yıla göre yüzde 7 bin 682 arttığı belirlendi. İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu 'Silahlı Şiddet Karşıtı Hareket'in (Action on Armed Violence) hazırladığı rapora göre Türkiye'ye en yakın ülke yüzde 1024 artışla Yemen. 

Guardian’da yayınlanan rapora göre; Türkiye’yi izleyen ülkelerdeki artış oranı şöyle: Yemen (yüzde 1024), Mısır (yüzde 142), Libya (yüzde 85), Suriye (yüzde 39), Nijerya (yüzde 22).

2015 yılındaki en kanlı ikinci saldırı 10 Ekim'deki 'barış mitingi'ne düzenlenen saldırı oldu

Saldırıda 103 kişi hayatını kaybetmiş, 500 kişi de yaralanmıştı

Türkiye'nin En Büyük Terör Saldırısı: Neler Yaşandı? - onedio.com
Türkiye'nin En Büyük Terör Saldırısı: Neler Yaşandı? - onedio.com

Türkiye, intihar saldırılarında en yüksek ölü ve yaralı rakamlarına sahip ülkelerden biri oldu. Nijerya, Irak, Afganistan, Suriye, Yemen, Çad, Kamerun, Pakistan, Lübnan, Kuveyt, Fransa, Suudi Arabistan, Somali, Libya, Mısır, Çin, Hindistan, Bangladeş, Mali ve Tunus da bu ülkeler arasında yer aldı.

Rapora göre  2015’te hayatını kaybeden ya da yaralanan sivil sayısının en yüksek olduğu patlama, Suriye’nin Duma kentindeki hava saldırısı olurken, Ankara’daki ‘barış mitingi’nde gerçekleşen bombalı saldırı ikinci sırada yer aldı.

Türkiye, sivil ölümlerinde sekizinci sırada

Türkiye 2015’te sivil ölümlerinin en çok gerçekleştiği ülkeler arasında sekizinci sırada yer alıyor. Suriye, Yemek, Irak ve Nijerya, sivil ölümlerinin en yüksek oranda gerçekleştiği ülkeler olurken, Türkiye’yi Pakistan, Ukrayna, Libya ve Mısır takip etti.

2015 yılında günde ortalama 30, toplamda ise 44 binden fazla sivil patlayıcılar sonucu yaşamını yitirdi veya yaralandı. El yapımı patlayıcılar 16 bin 199, intihar saldırıları 9 bin 205, hava saldırıları 9 bin 200, karadan silahlı saldırılar 7 bin 095 sivilin ölümü veya yaralanmasına neden oldu.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir