Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Ekonomisini Anlamak İçin Okumanız Gereken 8 Kitap

 > -

Türkiye ekonomisinin bugününü anlamak için gelişmeleri neden-sonuç ilişkisi içinde ele alan kitaplarla birlikte ekonominin tarihsel gelişimini analiz eden kitaplara da odaklanmak gerekiyor. Bu kapsamda bugün Türkiye'nin ekonomisini anlamak için iktisat tarihi kitaplarından iktisat kuramı ağırlıklı kitaplara kadar geniş kapsamlı bir kitap listesi çıkıyor.

Business HT tarafından paylaşılan listeye göre bugün Türkiye'nin ekonomisini anlamak için okumanız gereken kitaplar şöyle:

1. Türkiye'nin 200 Yıllık İktisadi Tarihi

Şevket Pamuk - İş Bankası Kültür Yayınları

Şevket Pamuk'un kitabı Türkiye iktisat tarihçiliğinde ayrı ayrı değerlendirilen 19. ve 20. yüzyılı bir bütün olarak ele alması ile ayrılıyor. Türkiye'nin büyüme açısından "talihinin" pek de değişmediğini göstermesi açısından çarpıcı bir kitap.

2. Türkiye İktisat Tarihi 1908 – 2009

Korkut Boratav - İmge Yayınları

Kitapta iktisat tarihinin dönemsel analizi daha önce diğer eserlerde görülmediği ölçüde iktisadi kıstaslara dayanıyor.

3. Cumhuriyet Döneminin İktisadi Tarihi 1923-1950

Yahya Sezai Tezel - Tarih Vakfı Yurt Yayınları

Cumhuriyetin ilk dönemlerine odaklanan kitap, 1923 sonrası önemli olguları kapsamlı bir veri seti ve bu veri setinin analizi ile sunuyor

4. Devlet ve İşadamları

Ayşe Buğra - İletişim Yayınları

Türkiye'de yerli burjuvazinin ortaya çıkışını anlattığı kitabında Buğra ekonominin işleyişini anlayabilmek için kurumları ve davranışları belirleyen toplumsal özelliklere bakılması gerektiğini öne sürüyor.

5.Küreselleşme Sürecinde Türkiye Ekonomisi

Erinç Yeldan - İletişim Yayınları

Erinç Yeldan'ın kitabı Türkiye ekonomisinin geçirdiği krizleri yapısal şekilde toplumsal bölüüşüm ilişkileri kapsamında ele almasıyla öne çıkıyor.

6. Finansal Krizler ve Türkiye

Fatih Özatay - Doğan Kitap

Fatih Özatay bu kitabında Türkiye'nin geçirdiği krizleri inceleyerek "krizlerin ortaya çıkma riskini azaltabilmek için neler yapılmalı" sorusunun cevabını arıyor.

7. Türkiye Ekonomisinin Dünü Bugünü Yarını

Erol Taymaz – Emre Özçelik - İmge Yayınevi

İki önemli iktisatçı Yakup Kepenek ve Oktar Türel'e armağan niteliğindeki bu kitap Türkiye ekonomisine ilişkin siyasi kısıtları ve toplumsal sorunları farklı yönlerden ortaya koyuyor.

8. Ekonomi Politikası

Mahfi Eğilmez - Ercan Kumcu - Remzi Kitabevi

İlk baskısı 2002'de yapılan kitap güncel gelişmelerin de eklenmesiyle yeniden basılırken, Türkiye ekonomisinin işleyişinde öne çıkan birçok kavramı anlaşılır bir dille açıklarken, Türkiye ekonomi politikasının seyrini de analiz ediyor.

Kaynak: Business HT

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İş BankasıKitap
Görüş Bildir