Türkiye'den Kamboçya'ya Yoksul Çocukları Doyurmaya Gitti. Şimdi de Evsizlere Ev Yapıyor

6.6bPAYLAŞIM

Kamboçya'da yoksul bir köyle ilgili bir haberi okuduktan sonra alıp başını gitmiş, herhalde bir şeyler yapabilirim diye başlayıp inanılmaz derecede büyük ve güzel şeyler başarmış bir kadından bahsedeceğiz. İnsana ilham veren, umut veren, içini güzellikle ısıtan bu kadın umarım hikayesiyle hepimize ders olur.

1. Her şey sosyal mecralarda kendine "Aynebilim" diyen bu harika kadının, bir gün taşımakta zorlandığı alış veriş poşetlerine bakıp "Ben ne yapıyorum?" diye sormasıyla başlıyor.

2. Okuduğu bir yazıda Kamboçya'da bir köyde çok fakir insanlar olduğu ve o köyü kendi günlük giderleri ile doyurabileceğini öğrenen Aynebilim, alış veriş poşetlerini geride bırakıp Kamboçya'ya gitmiş.

Neden Kamboçya'ya gittiğini daha detaylı olarak buradan okuyabilirsiniz.

3. Dillerini bile bilmeden, sadece içinde yardım etme isteği ile yola çıkan kahramanımızın yolu hayatını değiştireceği bu köylülerle bu şekilde birleşmiş.

4. Barakalarda çok zor koşullarda yaşayan bu insanlara önce aşevi açmış kahramanımız. Açtığı facebook sayfasından da freelance çalışarak kazandıkları yetmediğinde destek için bağış toplamış.

5. Günlük yemek vermenin geçiçi bir çözüm olduğunu anlayan Aynebilim, bir gün çekip gitmesi ihtimaline karşı köylülere iş olanakları sağlayacak bazı projelere başlamış.

Kamboçya'daki soykırım alanı olan Ölüm Tarlaları'nın tam karşısına  inşa edilen "Yaşam Tarlaları"nın içinde aşevi, kelebek parkı, okul, oyun bahçesi, sağlık kabini, kadınlar için atölye, bu atölyede yapılan eşyaların satışı için showroom ve bir restaurant olacak. Bunların bütün geliri tekrar Yaşam Tarları ve yeni açılacak aş evleri için kullanılacak. Buralarda köy halkı çalışacak, böylece hayatlarını sürdürebilmek için para kazanmış olacaklar. Yani kahramanımız hayatları geçici değil kalıcı değiştirmeye gitmiş.

6. Ölüm tarlalarının karşısındaki "Yaşam Tarlaları"nın aktif olarak hayata geçmesine çok az zaman kalmış. Şimdiden çocuklara hizmet vermeye başlamış bile.

7. Yeme içme, eğitim gibi bir çok konuda gittiği köyün çocuklarının geleceğini değiştiren kahramanımınızın bu ara başka bir derdi daha var. Muson yağmurlarında köydeki bir çok baraka (ev) yıkılmış.

Bu resimdeki yaşlı kadın evi yıkılanlardan biri. Şu an geçici olarak aşevi binasında kalıyor. Ve fotoğraf çektirmeden önce gidip en güzel giysilerini giymiş.

8. Kanunlar gereği sadece nehir kenarına ev yapabilen köylülere şimdilerde Aynebilim, çocukların hayallerindeki rengarenk panjurlu evleri yapıyor.

9. Özellikle son yağmurlardan sonra birçok köy sakini evsiz ya da oldukça zor koşullarda yaşıyor.

10. Markalara da açık olan bir kampanya başlatan Aynebilim, 1500 dolar gibi bir rakamla yıkılan her evi yeniden ve çok daha yaşanılır bir şekilde inşa ettiriyor.

Bir önceki fotoğrafta çaresizce bakan çocuklar ve aileleri için yapılan bu mavi ev, yapılan evlerden sadece biri! Evlerin yapılış hikayesini merak edenler buradan bakabilirler.

11. Gittiği yerdeki çocukların geleceklerine ve kalplerine dokunan, ihtiyaç sahiplerinin uzanan ellerini tutan bu koca yürekli kadının, kampanyasının daha çok kişi tarafından bilinmesine ihtiyacı var.

Bu fotoğraftaki ikizler, kocası tarafından terk edildikten sonra sokakta kaldığı için aşevine sığınmış bir kadının bebekleri. Aynebilim'in yardım ettiği köyden dahi olmayan kadın, onun hakkında bir şeyler duyup kendini aşevine atmış. Yapılabilirse onlar için de bir ev yapılacak.

12. Çünkü ne kadar çok destek alırsa o kadar çok insanı gülümsetecek. İsterseniz ufak bir yardımla ya da tek bir evin tüm yapımını üstlenerek siz de Aynebilim'in iyilik yolunda ona eşlik edebilirsiniz.

13. Resimdeki tabelada diyor ki "Bu ev Çakıl'ın Türkiye'deki sevenleri tarafından yapıldı."

Çakıl kim derseniz oradaki çocuklardan biri. Bir çizgi film karakterine benzediği için Aynebilim ona hep böyle seslenmiş

Siz de diğer Çakıllar'a aş olmak, çatı olmak, yuva olmak istiyorsanız Facebook sayfasını takip edebilir, diğer projelerine katkıda bulunmak için internet sayfasını da ziyaret edebilirsiniz. İyiliğiniz hep bulaşıcı olsun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derya-taskin

Keşke bende de bu cesaret olsa alsam başımı gitsem yardım edebilsem dünyadaki herkese elimden geldiğince ama ne yazık ki bulunduğumuz yerle sınırlı kalıyor çoğu kez her şey..

paazen

''Neden Kamboçya'' diye soranlara anlam veremiyorum. kız oradan etkilenmiş, yada canı oraya gitmek istemiş. sonuçta kalkmış gitmiş birilerine faydası dokunmuş. herşeyde eleştirecek bir şey buluyorsunuz ya ne diyeyim.

yunus.1yesilmengmail.com

Kimse neden kamboçya dememiş ki :D

paazen

bir daha bak istersen

yunus.1yesilmengmail.com

Baktım ve gene göremedim

boltonlarin-remzi

Eşime dostuma vereceğim doğum günü hediyesi paralarını bundan böyle bu kadına göndereceğim. İnsanlara bu mutluluktan daha fazlasını yaşatabilecek başka bir hediye düşünemiyorum. İyi ki varsınız güzel insanlar.

emrekarayel

FETÖ'cüler de gidiyordu her yere, adını bilmediğimiz memleketlere. Kimi çocuk okutmaya, kimi su kuyusu açmaya, kimi doktor olarak. Sonra sıçıp sıvadılar. Konuyla alakası yok ama, o aklıma geldi lan irkildim.

emrekarayel

Yalnız sitede virüs var. Acilen temizlenmesi lazım.

Gizli Kullanıcı

ibatalay

uzun zamandır takip ettiğim bir hesap. burada görünce daha bir mutlu oldum. çünkü bu işin yayılıp herkes tarafından bilinmesini çok arzulamıştım. umarım bu sayede şimdi daha çok bağış toplanabilir.

Görüş Bildir