Türkiye’den Çıkan Başarı Hikayesi: Coca Cola CEO’su Muhtar Kent’ten İlhamla Dolu 12 Öğüt

4.2bPAYLAŞIM

Muhtar Kent, Türkiye'nin uluslar arası alanda kuşkusuz en gurur duyulası isimlerinden biri. Dünyanın en büyük alkolsüz içecek firması the Coca Cola Company'nin CEO'luğunu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Kendisi geçtiğimiz hafta, 2017 Mayıs ayında Coca Cola'daki CEO'luk görevini bırakacağını, ama YKB görevine devam edeceğini duyurmuştu.

Çok başarılı yabancı iş insanlarının gençlere tavsiyeleri, başarı sırları ve kilit öğütleri daima yüceltilir. Bizler bu sefer ise, karşımızda Türkiye'den bir başarı hikayesi olarak duran Muhtar Kent'in gençlere verdiği birbirinden kıymetli öğütleri derleyelim istedik. 👊 Bu esnada da hayat hikayesine ve bulunduğu konuma nasıl geldiğine değinmeyi ihmal etmedik.

1. "Sizi her gün azimle kaldırıp güne başlatacak bir tutku geliştirin."

Muhtar Kent aslen 1952 New York doğumludur; çünkü babası Necdet Kent o dönem Türkiye'nin New York'taki başkonsolosu görevini yürütüyordu.

Liseyi Mersin Tarsus Amerikan Kolejinde okuyan Kent, ardından üniversite eğitimi için İngiltere'ye gitti; Hull Üniversitesi'nde ekonomi bölümünü bitirdikten sonra Londra'daki Cass Business School'da MBA derecesini aldı.

2. "Her zaman yeni insanlarla tanışmaya ve yeni bir şey öğrenmeye hazır olun."

Babası Necdet Kent'in belki de "Türk Oskar Schindler" olarak anıldığını duymuş olabilirsiniz. Sebebi ise II. Dünya Savaşı sırasında, o zamanlar Fransa (Marsilya) konsolosu iken kurtardığı 70-80 Türkiye Yahudisi'dir. Bu dönemde Güney Fransa'da yaşayan veya oraya kaçan, geçerli Türk pasaportu olmayan birçok Türk Musevi'ye Türk kimliği sağlayarak hayatlarını kurtarmıştı.

Necdet Kent bunu sonradan şöyle tarif edecekti: "Kurtardığımız insanların boynumuza ve ellerimize sarılmalarını, gözlerindeki minnettarlığı ve sabaha karşı yatağa giderken duyduğum iç rahatlığını unutamam."

3. "Hiçbir zaman yalnız yemek yemeyin. Yalnız yediğiniz her yemek, kaçırılmış bir fırsat demektir."

Muhtar Kent'e geri dönelim:

Kent Coca Cola Türkiye'de 1978 yılında girdiği işini bir gazete ilanıyla bulmuştu. Satış yapmak için kamyonla şehir şehir gezinen Kent böylelikle dağıtım, pazarlama ve lojistik sistemlerini iyice öğrenince, 1985 yılında Coca-Cola Türkiye ve Orta Asya genel müdürlüğüne getirildi.

4. "Daima mütevazi olun."

Üç yıl sonra, şirketin Doğu Orta Avrupa Bölümüne başkan seçilmiş ve 23 ülkeden sorumlu hale gelmişti.1995 yılına gelindiğinde Kent, Coca-Cola Avrupa genel müdürü olmuştu. 

İki yıl içinde, 12 Avrupa ülkesindeki şişeleme operasyonlarını da kapsayan şirket cirosunu yaklaşık % 50 oranında artırdı.

5. "İnsan ilişkileri önemlidir; ilişkilere önem verin."

1999 yılında Kent, 20 yıllık hizmetin ardından Coca-Cola Şirketi'nden ayrıldı. Yeniden Türkiye'ye döndüğünde, Coca-Cola'nın en büyük yerel hissedarı olan Anadolu Grubu'ndaki Efes İçecek'in CEO'su oldu ve şirketin topraklarını Adriyatik'ten Çin'e kadar genişletti.

6. "Akıllı riskler almaktan korkmayın."

Mayıs 2005'te Kent, neredeyse 6 yıl sonra Coca-Cola'ya tekrar katıldı ve şirketin Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grubunun başkan ve operasyon sorumlusu olarak atandı. 

Ocak 2006'da ise, şirketin Uluslararası Operasyonlar Başkanı pozisyonuna terfi etti. Yani Kent, Kuzey Amerika hariç tüm dünyadan sorumlu başkan olmuştu; ve Coca Cola'nın iki numarası haline gelmişti.

7. "Hele de başarısız olmaktan, asla korkmayın."

Kent'in başarılı operasyon yönetimi, onu nihayet 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren CEO pozisyonunda, The Coca-Cola Company'nin zirvesine getirdi. 

23 Nisan 2009 tarihinde Coca Cola'nın Atlanta Merkezinde yapılan Yönetim Kurulu Başkanı seçimlerinde ise, kurul üyelerinin oylarıyla Coca-Cola'nın eski yönetim kurulu başkanı Neville Isdell'in yerini alarak Coca-Cola 'nın Yönetim Kurulu Başkanı Oldu.

Muhtar Kent CEO'luk görevinden Mayıs 2017'de ayrılacağını geçtiğimiz hafta duyurmuştu.

8. "Hayatınızda en iyi yol göstericiniz, başarısızlıklardan çıkaracağınız derslerdir."

Coca Cola'nın satışlarının düştüğü dönemlerde maaşına %40'ları geçen kesintiler de uygulanmış ve başarısızlığın da tadını almış olan Kent, ''Biz içecek satmıyoruz, biz insanlara bir-iki dakikalık keyif, zevk satıyoruz. Ve bunu her gün 1,5 milyar kere yapıyoruz'' diyen dahi bir pazarlamacı aslında.

9. "Her gün yeni bir şeyler öğrenin."

Muhtar Kent, küresel ticaret dünyasında şu anda en aktif iş insanlarımızdan bir tanesi.  

Dış Politika Derneği üyesi, ABD-Çin İş Konseyi geçmiş dönem başkanı ve şu anki ismiyle Tüketici Malları Forumunun da eş başkanı.

10. "Yardıma muhtaç olan kişilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında rol alın."

Bunların yanı sıra, ABD-Asya İş Konseyi Başkanı, Uluslararası Özel Olimpiyatlar da dahil çok sayıda yardım kuruluşunun yönetim kurulunda, ayrıca çeşitli Türk ve dünya üniversiteleri tarafından verilmiş fahri doktora ünvanları ile onur diplomaları mevcut.

Muazzam ve miktarı spekülatif bir serveti yönettiğini de eklemeye herhalde lüzum olmasa gerek. Ama Forbes ve Fortune'un dünyanın en çok kazanan CEO'ları listesinde pek ilk 20'den düşmediğini anlıyoruz.

11. "Başarıyı en kötü şekilde kullanmak, onunla övünmektir."

Bir not; Muhtar Kent'in adı, ABD seçimlerinden önce Wikileaks tarafından sızdırılan belgelerde, Hillary Clinton'ın başkan yardımcısı adaylarından birisi olarak da geçmişti.

12. "Hem gerçekte hem de mecazen, kendi çantanızı her zaman kendiniz taşıyın."

Sonuç olarak Muhtar Kent, dünyanın en büyük ve en ünlü şirketlerinden birinin yıllarca CEO'luk görevini yürütmüş olan, becerisi tartışma götürmeyecek değerli bir iş insanımız olarak karşımızda duruyor. 

Doğuştan ağzınızda getirdiğiniz gümüş kaşık ne kadar parlak olursa olsun, böyle bir mevkiye de hak etmeden gelmek pek mümkün olmasa gerek.

Bizler de böyle kıymetli öğütleri hatırda tutmak için buraya kaydetmiş olalım. 👏👏

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozkan-senel

başarı öyküsü istiyorsanız İshak Alaton luzumlu adam kitabını okuyun

sedat-deliormanli

bu dünya da bir yahudi kurtar....bırak seni sülaleni ülkeni kurtarırlar....amerika nın amerika olması 2.ci dünya savaşın!a girerek israil devletinin kurulmasını sağlamasıdır.... diğerleri satraç tahtasında piyonlar...vezir israil kale ingiltere at amerikadır....

bulent-sen2

Bu paYLAŞIM bugüne kadarki yaptıklarınız arasında en saçmasıydı. En ufak bir ilham bile almadım

hakan-esgin

Bu adam doğma büyüme Kriptonlu. Yanlış bilgi.

umit-turkkan

Adama uğursuz geldin Onedio. İstifa etti. :)

Görüş Bildir