Türk Sinemasında Seks İşçisi Rolünü Oldukça İyi Canlandıran 13 Muazzam Oyuncu

8.7bPAYLAŞIM

Türk sineması ve dizileri, bazen görebilene bir sihir vermeyi başarıyor. Özellikle kadın temasının işlendiği yapımların yeri bizde yeri ayrı. Biz de bu yapımlarda seks işçisi rolünü hakkıyla canlandırmış başarılı oyuncuları ve o filmleri küçük bir liste yapalım dedik.

1. Hülya Avşar (Güneş Doğarken)

1984 yılında Kadir İnanır ile çekilen bu film, Konya'da geçiyor. Genelevde çalışan bir seks işçisini canlandıran Hülya Avşar'ın oyunculuğu oldukça doğal ve başarılı.

2. Oya Aydoğan (Beyoğlu'nun Arka Yakası)

Gerçek bir postmodern Beyoğlu belgeseli olan bu filmde Oya Aydoğan, dolandırıcı bir seks işçisini canlandırıyor. Filmde Tarık Akan ve Erdal Özyağcılar da oyunculuğunun doruğunda.

3. Türkan Şoray (Metres)

Daha önce Vesikalı Yarim gibi bir başyapıtta da Şoray'ı aynı rolle görmüştük. Bu defa şahane oyuncu Can Gürzap kendisine eşlik ediyor. Açıkçası Türkan Şoray'ın güzelliğinin zirvesinde olduğu bir dönemdi diyebiliriz.

4. Harika Avcı (Yasemin)

Köyden kente göçün rağbet gördüğü yıllarda geçiyor Yasemin'in hikayesi. Birçok yan hikayeyi de içinde barındırması sebebiyle, beklenmedik kadar sanatsal ve toplumsal bir film.

5. Müjde Ar (Ah Güzel İstanbul)

80'li yıllarda cinsellik tabusunu yıkan, kadının her halindeki varlığını sinemada gösterip mükemmel bir farkındalık yaratan oyuncudur Müjde Ar. Seks işçisi rolü ile çektiği elbette bir değil, birden fazla filmi var. Biz sadece Ah Güzel İstanbul'u yazdık ama özellikle Atıf Yılmaz filmlerindeki o parlak kadını mutlaka seyretmelisiniz.

6. Ahu Tuğba (Yosma)

80 dönemi Türk sinemasının en vamp kadını şüphesiz ki Ahu Tuğba. Belki de bu sebepten onu birbirine benzeyen birçok farklı filmde gördük. 1984 yılında çekilen bu filmde Tuğba, Tarık Akan ile birlikte rol alıyor.

7. Nursel Köse (Yaşamın Kıyısında)

Bir Fatih Akın harikası olan filmde Nursel Köse, Almanya'da çalışan bir seks işçisini canlandırıyor. Daimi müşterisi Ali ile (Tuncel Kurtiz) daha sonra birlikte yaşamaya başlıyor ve bu onun sonunu hazırlıyor.

8. Derya Arbaş (Gece Melek ve Bizim Çocuklar)

Türk sinemasının yüz akı filmlerinden bir tanesi daha. Özellikle LGBT bireylerin filmdeki varlığı, bu filmi özel kılan sebeplerden bir tanesi. Ama en özel sebebi de Uzay Heparı'nın oynadığı ilk ve tek filmi olması. Uzay henüz 25 yaşındayken oynadığı bu filmden çok kısa bir süre sonra bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Ve Derya Arbaş da ondan birkaç sene sonra aramızdan ayrıldı...

9. Nazan Kesal (İstanbul Kanatlarımın Altında)

Mustafa Altıoklar'ın 1996 yılında çektiği "İstanbul Kanatlarımın Altında" o dönem epeyce ses getirmişti. Nazan Kesal da aynı filmde bir seks işçisini canlandırıyordu.

10. Fikret Kuşkan (Dönersen Islık Çal)

Evet yanlış okumadınız, Fikret Kuşkan. Dönersen Islık Çal, ötekileştirilmiş ve ezilmiş kimliklerin filmi. Travesti rolüyle filme hayat veren Kuşkan, bu filmde bir kadını canlandırmıyor, adeta kadının kendisi oluyor. Seyretmediyseniz mutlaka seyredin.

11. Vildan Atasever (Kader)

Kader... Hani "herkesin inandığı bir şey var şu hayatta" cümlesiyle hatırlayacağınız kader. Film, aşkı uğruna ordan oraya sürüklenen bir Uğur'un ve ona zır deli gibi aşık başka bir adam olan Bekir'in hikayesinin nasıl başladığını anlatıyor.

12. Derya Alabora (Masumiyet)

"Ceza derler oğlum buna ceza..." Derya Alabora'nın ne kadar müthiş bir oyuncu olduğunu bizim söylememize gerek yok. Haluk Bilginer'in efsane tiradını, Güven Kıraç'ın o yeniyetme hallerini seyrederken insan filmin içine giriyor zaten. Ah Uğur, ne güzelsin...

13. Gökçe Bahadır (Kayıp Şehir)

Televizyonda yayınlanan dizi, izleyici tarafından oldukça büyük bir beğeni ile karşılanmıştı. Aysel rolündeki Gökçe Bahadır, acıların, yaşam savaşının, aşkın ve kadınlığın hakkını vererek canlandırdı bu karakteri.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
canan-muslu

dönersen ıslık çal efsanedir,candır.

levent-aksoy1

fikret kuşkanı dahil ettiğin zama ben yanlış bulamadım. tek başına olsa hak ediyor..

Gizli Kullanıcı

Seks işçisi demek orospu demekten daha ağır bir kelime bence.Seks yapılan eylemin adı seks işçisi demek direkt ruhsuz seks makinesi demek gibi oluyor. Buna da güzelleme yapamazsınız değil mi ? Politik olarak doğru olacağız diye sıvıyorsunuz iyice.

klemenjero

senaryoda yazanı oynayan aktrislere hakaret etmek.... çakır öldüğünde cenaze namazı kılanlardansınız sanırım.

altaybilgin

sex işliğini ilk defa duydum ONEDİO :)

Görüş Bildir