Görüş Bildir
Haberler
Türk-İş: 'Asgari Ücret Teklifimiz 2.578 TL'nin Altına Düşmeyecek'

Türk-İş: 'Asgari Ücret Teklifimiz 2.578 TL'nin Altına Düşmeyecek'

FreiGeist
28.11.2019 - 13:09

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Yaşam maliyeti 2.578 lira. Asgari ücret teklifinde yaşam maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türk-İş Genel Merkezi'nde Genel Başkan Ergün Atalay'ı ziyaret etti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, CHP heyetinin ziyareti sonrası yaptığı açıklamada asgari ücretle ilgili yaşam maliyetinin 2.578 TL olduğunu vurguladı ve 'Asgari ücret teklifimiz yaşam maliyetimizin altında olmayacak' diye konuştu.

Atalay, nihai rakamı DİSK ve HAK-İŞ ile görüştükten sonra belirleyeceklerini ifade etti.

Atalay, nihai rakamı DİSK ve HAK-İŞ ile görüştükten sonra belirleyeceklerini ifade etti.

Atalay, 'Komisyonu bugün atadık. Atadığımız komisyon yarın saat 15.00'de Hak-İş'e, akşam 19.00'da da İstanbul'a DİSK'e gidecek. İlk defa 39 sene sonra DİSK'in de Hak-İş'in de yönetimlerinin görüşü alınacak. Asgari ücretle ilgili hangi noktada duracağız, ne yapmamız gerekiyor, DİSK'in, Hak-İş'in görüşünü alıp bu süreci beraber götüreceğiz bu sene' diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

📌 Türk-İş verilerine göre açlık sınırı 2.103 TL, yoksulluk sınırı ise 6.850 TL

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 30 yıldır yapılan 'açlık ve yoksulluk sınırı araştırması'nın kasım ayı sonuçlarına göre; 

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 2.102,83 TL, 

  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 6.849,62 TL.

Peki asgari ücret nasıl belirleniyor?

Peki asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. 

Bu komisyonda, işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. 

Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapacak.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk olarak 2 Aralık'ta toplanacak.

Asgari ücret 2018’de yüzde 14,2 oranında artırılmıştı.

Asgari ücret 2018’de yüzde 14,2 oranında artırılmıştı.

2019 yılında ise artış yüzde 26,5 oranında olmuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
49
13
7
6
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
vietnamlı

Asgari ücret 2578 olsa ne olur 5000 olsa ne olur? Paranın satın alma gücünde değişiklik olmadıktan sonra hepsi kısa süreli geçici çözümler. Sorun ücretin mik... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Siktir lan oradan. Satılmış sendikacı..

vemrv

1 milyon tl lik araba alıp '6 ay önceden siparişi verilmişti,bu kriz dönemine denk gelmesi bizi de üzdü'diyen işçinin emekçinin sözde sözcüsü ve başkan bozun... Devamını Gör