Büyükelçi Karlov Suikastine Tüm Dünyadan Tepki Yağıyor

 > -

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırıya uğraması sonrası tüm dünyadan tepki mesajları geldi. Birçok ülkenin Ankara büyükelçileri de saldırıyı lanetledi. Öte yandan İngiltere, ABD ve Almanya'nın Ankara Büyükelçilikleri olaya sosyal medyadaki Twitter hesaplarından tepki gösterdi.

Trump: 'Uygar düzenin bir ihlalidir'

Başkanlık Geçiş Ekibi İletişim Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Trump mesajında, "Karlov'un ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz. Bir büyükelçinin öldürülmesi uygar düzenin bir ihlalidir ve evrensel olarak kınanmalıdır." ifadelerine yer verdi.

Kerry: 'Bu saldırı tüm diplomatların haklarına ve güvenliklerine karşı yapılmıştır'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrei Karlov'un ölümü, iki kişinin de yaralanması ile sonuçlanan Ankara saldırısını sert biçimde kınadıklarını belirtti. ABD'nin bu alçak saldırının araştırılmasında, Rusya ve Türkiye'ye yardım etmeye hazır olduğunu vurgulayan Kerry, 'Bu alçakça saldırı, dünyanın değişik yerlerinde ülkelerini temsil etmeye çalışan tüm diplomatların haklarına ve güvenliklerine karşı da yapılmıştır' dedi.

'Bu korkunç cinayeti şiddetle kınıyorum'

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore şahsi hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Büyükelçi Karlov'un eşi Marina Karlova ile ailesine başsağlığı dileklerini iletti. Moore, "Bu korkunç cinayeti şiddetle kınıyorum. Bahane yok. Mütevazi, misafirperverlik gösteren bir profesyoneldi." dedi.

'Yas tutuyoruz'

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği de "Büyükelçi Karlov'un canice öldürülmesinden dolayı derinden şoke olduk. Rus meslektaşlarımızla birlikte yas tutuyoruz. #Ankara" mesajını paylaştı.

'Bu eylemi kınıyoruz'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, silahlı saldırıya uğramasına ilişkin, "Kaynağı ne olursa olsun bu şiddet eylemini kınıyoruz" dedi.

AB: "Olabilecek en sert biçimde kınıyoruz"

Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi'nden yapılan açıklamada, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin saldırısı sonrasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a gönderdiği mesajı paylaşıldı.

Mogherini'nin mesajında, "Ankara’da bu öğleden sonra Büyükelçi Andrey Karlov’a gerçekleştirilen akıl almaz saldırıyı duyunca derin sarsıntı yaşadım. Ailesi, çalışma arkadaşları ve Rus yetkililerle tamamen aynı duyguları paylaşıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

NATO Genel Sekreteri: "Bu çirkin davranışın hiçbir mazereti olamaz"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi’nin öldürülmesini kınıyorum. Ailesine ve Rus halkına başsağlığı diliyorum. Bu çirkin davranışın hiçbir mazereti olamaz." ifadesini kullandı.

AKPM: "Diplomasiyi hedef aldı"

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt yaptığı açıklamada, Ankara'da düzenlenen saldırıyı kınayarak, "Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi'ne karşı düzenlenen bu aşağılık terör saldırısını kınıyorum. Tüm Rus diplomatlarıyla birlikte, Büyükelçi Karlov'un ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarına başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.

Agramunt, saldırının AKPM üyesi ülkeleri hedef alan ilk saldırı olmadığına işaret ederek, "Bugünkü saldırı istikrar, barış ve uluslararası işbirliğinin temeli olan diplomasiyi hedef alan bir saldırı olarak özel öneme sahiptir" değerlendirmesinde bulundu. Agramunt mesajında Rusya ve Türkiye başta olmak üzere, terörizmle mücadelede tüm AKPM üyesi ülkelere güçlü desteklerinin süreceğini belirtti.

Avrupa Konseyi'nden başsağlığı

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise sosyal medya aracılığıyla yaptığı kısa açıklamada, "Büyükelçi Karlov'un ailesi, arkadaşları ve Rusya yönetimine başsağlığı dilerim." ifadelerini kullandı.

Fransa: "Rusya ve Türkiye'yle dayanışma içindeyiz"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaptığı yazılı açıklamada Rus Büyükelçi Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini "şiddetle" kınadığını bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ise yazılı açıklamasında, "Rusya Büyükelçisinin hayatına mal olan saldırıyı büyük bir üzüntüyle öğrendim. Hiçbir şey şiddet ve terörizme gerekçe gösterilemez. Bu korkunç olay karşısında Rusya ve Türkiye'yle dayanışma içindeyiz." ifadelerini kullandı.

Bulgaristan: "Dünyada radikalizmi ve insanların öldürülmesini haklı gösterebilecek geçerli hiçbir neden olamaz"

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Karlov’un öldürülmesini kınayarak, ailesine başsağlığı dileğinde bulundu.

Plevneliev şu ifadeleri kullandı:

"Dünyada radikalizmi ve insanların öldürülmesini haklı gösterebilecek geçerli hiçbir neden olamaz. Bu tür olaylar demokratik topluluğunun kararlı tepkisiyle karşılaşmalıdır."

İtalya: "Terörle mücadeleyi öncelikli hale getirdi"

İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da derin infial yaratan olayın İtalya tarafından güçlü şekilde kınandığı belirtilirken, İtalyan hükümetinin, Büyükelçi Karlov’un ailesine yakınlığı dile getirildi. Açıklamada, yaşanan bu trajedinin, uluslararası partnerlerle teröre karşı yoğun bir mücadele verilmesini öncelikli hale getirdiği ifade edildi.

Yunanistan: "Barbarca bir saldırı"

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ankara’daki Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un ölümüne yol açan terörist saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Amacı doğası gereği barışı ve diyalogu desteklemek olan bir diplomatın trajik ölümüne yol açan barbarca bir saldırıdır. Bu suikast eyleminin bölgede gerilimi arttırmaya ve bölgesel istikrarsızlığa yönelik olduğuna ilişkin endişelerimizi belirtiyoruz. Rus hükümetine ve Rus diplomatın ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz." ifadeleri yer aldı.

İspanya: "Terörizm toplumda asla yer bulamayacak"

İspanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada "İspanya, Rusya Federasyonu'nun Türkiye'deki Büyükelçisi Andrey Karlov'a karşı yapılan saldırıyı en güçlü ifadelerle kınamaktadır ve terörizme karşı mücadelede verdiği sözleri bir kez daha yinelemektedir. İspanya Hükümeti, bu zor dönemde Büyükelçinin ailesine başsağlığı diler ve Türkiye ve Rusya hükümetleriyle dayanışma içinde olduğunu ifade eder." denildi.

Dünya

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAvrupa BirliğiFransaİngiltereİspanyaİtalyaNATORusyaSosyal MedyaTerörTwitterYunanistanolay
Görüş Bildir