TÜİK'ten Şaka Gibi Yoksulluk Çalışması

-
TÜİK'ten Şaka Gibi Yoksulluk Çalışması

TÜİK yaptığı araştırmayla, Türkiye'de açlık sınırının günlük kişi başı 4.47 TL, yoksulluk sınırının ise günlük 9.54 TL olduğunu açıkladı. KESK-AR'ın yaptığı araştırma da ise açlık sınırın 11 TL, yoksulluk sınırının ise 35 TL olduğu belirtiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 'Yoksulluk Çalışması, 2013' başlıklı şaka gibi bir  araştırma yayınladı. TÜİK'in haberine göre, Türkiye'de açlık sınırı altında yaşayanların nüfusa göre oranı yüzde 0.06 iken, yoksulluk sınırı altında yaşayanların sayısı ise yüzde 2.06 olarak belirlendi. Araştırmada açlık sınırı olarak 2.15 dolar (4.47 TL), yoksulluk sınırı olarak da 4.3 dolar (9.54 TL) gösterildi. KESK-AR ise yaptığı araştırmada açlık sınırının günlük 11 TL, yoksulluk sınırının ise günlük 35 TL olduğunu açıkladı.

AYDA 134 TL'NİZ VARSA AÇ DEĞİLSİNİZ

TÜİK'in araştırmasında verilen rakamlara göre günlük 4.47 TL, ayda da 134 kazananlar, açlık sınırının üstünde yer alıyorlar. Aylık 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı ise 536 TL olarak hesaplandı. TÜİK'in yoksulluk hesaplamasına göre günde 9.54 TL, ayda  286 TL kazanan kişi yoksulluk sınırının üstünde yer aldı. 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı ise TÜİK'e göre 1144 TL olarak hesaplandı.

KESK: AÇLIK SINIRI AYLIK 1328 TL

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Birimi (KESK-AR), 2014 yılı Ağustos ayı için yaptığı araştırmada; 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık gıda harcaması olan açlık sınırının 1328 TL yükseldiğini açıkladı. KESK-AR, açlık sınırının tüketim harcamasına dağıtılması ile elde edilen yoksulluk sınırının ise yapılan araştırma sonucunda 4199 TL'ye yükseldiğini açıkladı.

ileri.org

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Türkiye İstatistik Kurumu
Görüş Bildir