TRT Araştırdı: Dizi İhracatında Dünya İkincisi Türkiye'nin Yabancılar Üzerindeki Etkisi Nasıl?

580PAYLAŞIM

Türk dizileri yurt dışında hayranlık uyandırıyor. Peki neden? Ya da bunun bize dizi geliri dışında bir faydası var mı?

AraştırmaThe Global Appeal of Turkish Drama Series: A Case Study in Pakistan

Kaynak: ranini.tv TRT World, Türk dizilerinin Pakistan izleyicisi üzerindeki etkisini inceledi!

Daha önce size durumun ciddiyetinden bahsetmiştik 👇

Pakistan Sınırları İçinde Koronavirüs Dahil Diriliş Ertuğrul'dan Daha Büyük Bir Gündem Yok! - onedio.com
Pakistan Sınırları İçinde Koronavirüs Dahil Diriliş Ertuğrul'dan Daha Büyük Bir Gündem Yok! - onedio.com

Türk dizileri yıllardır tüm dünyada hayran bulmayı başarıyor. Öyle ki, dizilerin en çok izlendiği kuşaklarda, tek bir kanalda 3-4 Türk dizisi yayınlanabiliyor.

Bazı oyuncuların yabancı hayranı, Türk hayranlarından fazla diyebiliriz. Ortadoğu, Balkanlar ve Latin ülkelerine ek olarak artık Avrupa'nın birçok iyi iş çıkartan ülkelerinde de popüleriz.

Mesela Aşk-ı Memnu, yaklaşık 70 ülkede yayına girdi ve ilgi gördü, bunu biliyor muydunuz?

Ama Pakistan, Türk dizisi hayranlığında bambaşka bir noktada. Bu ara Diriliş Ertuğrul ile yükselen trend, aslında yeni başlamış değil.

Yıllardır ülkenin en çok izlenen kanallarında ağırlıklı olarak Türk dizileri yayınlanıyor. Türkiye'ye turizm artıyor, insanlar çılgınlar gibi Türkçe kurslarına koşuyor.

TRT World, bu durumu Diriliş Ertuğrul isimli dizisiyle keşfetmiş gibi. Pakistan'da açılmış diziye özel YouTube kanalının rekora koşmasıyla beraber bir araştırma yapmış. Araştırmaya göre;

Pakistan’da yapılan detaylı çalışmada; ülkenin hükümeti, askeri birlikleri ve eğlence sektöründen üst düzey yetkililerle görüşmeler ve dijital anketler yapıldı.

1. Türk dizileri, 2020 yılı itibarıyla 100’ü aşkın ülkede seyirci kitleleri oluşturmayı başardı.

2. Türk dizileri her ne kadar Arap veya başka bir yabancı kitleye yönelik yapılmamış olsa da yapım ve senaryo kalitesi bakımından yurt dışında büyük bir başarı yakalamıştır. Bu başarı da izleyici kitlesinin Türkiye’ye yönelik algısına olumlu katkı sağlamış ve Türkiye’nin gücüne pozitif etkide bulunduğuna rastlanmıştır.

3. Türkiye'ye seyahat etme, çalışma ya da eğitim görme, haberlerini takip etme, dış politikasını destekleme ve Türk dilini öğrenme olasılıklarının istatistiksel olarak izlemeyenlerden daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

4. Türk dizilerinin izlenme oranı ile Türkiye’yi destekleme oranı doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir.

5. Katılımcıların yaklaşık %60’ı Türk dış politikasını desteklediğini belirtirken, %85’i de Türkiye’ye iş, eğitim veya turizm amaçlı seyahat etmek istediklerini söylemiştir.

6. Dizi karakterleriyle kurulan ilişki, din ve cinsiyet gibi bağların etkisi uyarlandıktan sonra bile Türkiye’ye olan desteği önemli ölçüde arttırmaktadır.

7. Türk kültür ve tarihinin yabancı kitleler tarafından tanınmasına ve ilgi görmesine yol açmıştır.

8. Müslüman ve diğer din mensubu olan kitlelerin Türkiye’ye karşı algılarını olumlu etkilemektedir.

9. İslam coğrafyasında, seyircilerin ortak kültür sayesinde hikâye ve karakterlerle kişisel bağ kurabilmesi etkili olmuştur.

Katılımcıların Türk dizilerini niçin seviyorsunuz sorusuna verdikleri ilk üç cevap; yapım kalitesi, Türk/Osmanlı kültürü ile İslam tarihinin anlatımı olmuştur. Katılımcıların %60’dan fazlası da dizi karakterleriyle bağ kurduğunu belirtmiştir.

Bir de şöyle bir şey var. Belki yakında Amerika'yı bile fethederiz, kim bilir?

ABD'den Sonra İkinci: Türkiye, 146 Ülkeye 150'den Fazla Televizyon Dizisi İhraç Etti - onedio.com
ABD'den Sonra İkinci: Türkiye, 146 Ülkeye 150'den Fazla Televizyon Dizisi İhraç Etti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huskarl

Bok gbi dizi ertuğrul🤣 hayatta izlemem

badcatsero

şurda bi anket yapılsa hangi diziler ihraç edilmeli yada hangi dizilerimizle yurtdışına açılalım istersiniz denilse şu aşkı memnu, bilmemneyli gelin falan ilk 10'a bile giremez ona yanıyorum

wednesday-addams

Dizilerimizin bu kadar ilgi görmesini oyuncuların genel olarak güzel ve yakışıklı olmasına da bağlıyorum aslında...

kalem-kelam

Amcanın karısını sikersin ve tüm ülke size ağlar. Ahmet ile evlisindir ama mehmet'e verisyorsundur. Tüm ülke sizin aşkınıza imrenir. Önüne geleni tokatlıyorsundur, silah şiffet akıyordur ama ülke sizi sahiplenir. Yıllarını tiyatroya vermen önemsizdir, iki kodaman altına yatarsın kapılar açılır, oyuncuyum diye dolasmaktan utanmazsın çünkü ülke sizi bağrına basmıştır. Denk getise nerelerine basacaktır, bilinmez. Ağasındır ya da onun oğlusundur, her türlü kabalığı yaparsın ama eleştiri almazsın. Köyüde geçiyordur hikayen ve tüm kızların dişllerinden saçlarına 10 numaradır ama sırıtmaz. Orijinal senaryo diye bi sikimin yoktur, gerek de duymazsın çünkü aynı hikayeyei defalarca satacak pazarın vardır.

ershadow-cloudes

Seks satar başka bişey demiyorum türk dizilerinde daha çok seks lazım

Görüş Bildir